* * *

Doprovodný program

* * *


Festivalová brožura bude ke stažení zde.
Pokud není v synopsi uvedeno jinak, je doprovodný program zdarma.

JAK NEVYHYNOUT

Vědeckotechnický pokrok spojený s raketovým růstem průmyslu a energetiky bohužel doprovází devastace životního prostředí a znečištění všech částí biosféry. Ta se čím dál rychleji vychyluje z miliony let budované rovnováhy. Vypadá to, že nás pokrok žene do záhuby. Co když jsou ale právě technologie tím, co nás zachrání?

V letošním roce oslavíme 50. výročí od chvíle, kdy člověk poprvé stanul na Měsíci. Jakou stopu ale ve vesmíru zanechá naše generace? Během příštích 50 let možná najdeme chybějící zdroje ve vesmíru a dokážeme kolonizovat další planety a měsíce. To ovšem pouze v případě, že nám rostoucí množství kosmického smetí neznemožní vstup na oběžnou dráhu. V tuto chvíli však jinou planetu nemáme, ani nevíme o žádné jiné, stejně přívětivé, jako je Země. Neklesejme však na mysli. Pesimismus nás nezachrání. Pojďte se nechat naplnit technologickým optimismem během víkendového doprovodného programu v galerii Lucerna. Zjistíte, jaká řešení ekologických problémů moderní technologie nabízí a co může pro matičku Zemi udělat každý z nás. Program je zdarma a těšit se můžete na výstavy, přednášky, hry a kreativní workshopy, kde si sami vyzkoušíte různé podoby využití odpadových materiálů, nebo na promítání krajinářských spotů od tvůrců úspěšného pořadu Krajinou domova Petra Krejčího.


PRAHA   KINO LUCERNA 27.2.-3.3.2019PARTNEŘI

THE CAVE
Elektrotechnická dílna s the Cave
Praha Galerie Lucerna 2. – 3. 3. 13:00 – 18:00

Vyzkoušej si jak se vlastně vyrábí elektřina. Ať už pomocí solárních panelů nebo pomocí generátoru. Uvidíš i model ostrovní solární elektrárny a spousta dalšího. A můžeš i soutěžit o to, kolik zvládneš elektřiny vyrobit za omezený čas!

THE CRIMES
Úniková hra od MindMaze
Praha Galerie Lucerna 2. – 3. 3. 13:00 – 18:00

Tajemná organizace se snaží ovládnout svět. Její nelítostný agent cestuje časem a z minulosti ovlivňuje současnost. Dokážete ho společnými silami přechytračit a zachránit svět tak, jak ho známe? Jste připraveni změnit běh dějin a zjistit, jak organizace ovlivnila zásadní historické události? Vyzkoušejte si novou 60minutovou únikovku zdarma na festivalu Future Gate! Hra je vhodná až pro 15 lidí. Více informací na bit.ly/TimeCrimesFG19

LEGO
Představení Lego Boost: robot Vernie a kocour Frankie
Praha Galerie Lucerna 2. – 3. 3. 13:00 – 18:00

Přijďte se podívat na to, co dokáže nová stavebnice LEGO Boost, zkušený promotér vám ukáže všechny funkce, vysvětlí jak se LEGO Boost ovládá a také vám dá šanci si ho na vlastní kůži vyzkoušet. Budete mít jedinečnou možnost seznámit se s robotem Verniem, kocourem Frankiem a také si zahrát na Guitar4000.

ROTORAMA
S Rotoramou létej drony Lucernou!
Praha Galerie Lucerna 2. – 3. 3. 13:00 – 18:00

Už jste slyšeli o FPV (First Person View) závodech dronů? A chcete si na vlastní kůži zkusit, jaký je to pocit pilotovat prostřednictvím FPV brýlí mikrodron? Oslovte Rotorama tým a otestujte s vysílačkou v ruce svoji šikovnost a nebo si jen nasaďte FPV brýle a nechte se proletět zkušeným pilotem po Lucerně!

WACOM
Live. Dare. Create.
Praha Galerie Lucerna 2. – 3. 3. 13:00 – 18:00

Přijďte si vyzkoušet svou digitální kreativitu na grafických tabletech Wacom. Budeme mít pro vás nachystané ty nejlepší z nejlepších, včetně Cintiq Pro a MobileStudio Pro. Ukážeme vám, že není důvod bát se nejmodernějších technologií, ale že právě naopak vám mohou pomoci tvořit intuitivněji a přirozeněji.


VÝSTAVY

CO SE NÁM ZEMĚ SNAŽÍ ŘÍCT?
Praha Galerie Lucerna 18. – 28.2. 16:00 – 19:00, 2. – 3. 3. 13:00 – 18:00
Komentovaná prohlídka 28. 2. 18:00

Žijeme na planetě Zemi, jsme uchváceni její krásou i nebezpečími, která skýtá. Známe ale naši modrou planetu skutečně tak dobře jak si myslíme? Astronauti, kteří měli možnost vidět Zemi z vesmíru, často zmiňují takzvaný „overview effect“ neboli pocit nadhledu, ale také uvědomění si, jak je naše mateřská planeta uprostřed nekonečného vesmíru křehká a zranitelná.
Výstavu družicových snímků přináší podnikatelský inkubátor ESA BIC Prague ve spolupráci s Evropskou kanceláří pro vzdělávání o vesmíru a agenturou Czech Invest.

VZTAH ČESKÉ VEŘEJNOSTI K PŘÍRODĚ A ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ
Praha Galerie Lucerna 2. – 3. 3. 13:00 – 18:00

Výstava infografik Veroniky Wölfelové dokumentující (ne)ekologické chování české společnosti z aktuální souhrnné studie Katedry environmentálních studií Masarykovy Univerzity v Brně, jejímiž autory jsou Jan Krajhanzl, Tomáš Chabada a Renata Svobodová.

VÝSTAVA NETRADIČNÍCH KOSTÝMŮ
Praha Galerie Lucerna 2. – 3. 3. 13:00 – 18:00

Vernisáž 1. 3. 18:00 slavnostní zahájení
Výstava speciálních kostýmů ve sci-fi tématice oděvního studia MIMO Space
pod vedením módní a kostýmové návrhářky Moniky Vaverové a studentských prací VOŠON a SPŠO (Vyšší odborné školy oděvního návrhářství a Střední průmyslové školy oděvní) pod vedením výtvarnice Jaroslavy Brabcové Pecharové. Vernisáž k výstavě se koná 1.3.2019 v Galerii Lucerna, kde bude pro veřejnost připravena otevřená diskuze s oběma výtvarnicema na téma
“Jak vznikají kostýmy?” a ukázka světelné show skupiny Aliatrix.

WHAT´S WRONG WITH EARTH?
Autoři: Kurt van der Basch, Jan Štěpánek, Julie Čermáková,
Martin Pospíšil, Matyáš Namaie
Praha Kavárna Lucerna 16. 1. – 3. 3. 10:00 – 24:00
Vernisáž výstavy 2. 3. 16:00

Umělci grafického studia WildCat Films se nechali inspirovat tématem festivalu a připravili výstavu prací týkající se životního prostředí. Od 16. ledna až do konce pražské části festivalu se můžete v Kavárně Lucerna kochat pohledem na výjimečné práce storyboardisty Kurta van der Basche (Star Wars, Jupiter vychází), legendy českého komiksu Jana Štěpánka a mladých nadějí Julie Čermákové, Martina Pospíšila a Matyáše Namaie. www.wildcatfilms.eu

KRAJINOU DOMOVA
krajinářské docu-fantasy o rodné a jiných hroudách
Autor: Petr Krejčí / Orchis film
Praha Pasáž Lucerna 17. 2. – 3. 3. 8:00 – 24:00
Komentovaná prohlídka 2. 3. 13:00, setkání v Galerii
Praha Galerie Lucerna – projekce spotů 2. – 3. 3.

Výstava a projekce z produkce společnosti Orchis film, která divákům přináší ojedinělé pohledy na přírodu v pořadech, jež jsou kritiky srovnávány s tvorbou věhlasné BBC. Její krásu, sílu i zranitelnost můžete cítit skoro na dotek ruky,
ale i obdivovat z výšky ptačí perspektivy. Zakladatel společnosti, producent, režisér a scenárista Petr Krejčí, považovaný za průkopníka nových technologií na poli krajinářské filmařiny, se festivalu zúčastní a budete se s ním moci setkat v rámci komentované projekce a prohlídky v Galerii a Pasáži Lucerna

SVĚTY
Autoři: Nova Art, Alienjedna, Psy.cho´s Nest
Praha foyer Kina Lucerna 27. 2. – 3. 3.

Každý rok umělci Alienjedna, Nova Art a Psy.cho´s Nest vyrábí pro festival tématické dekorace. Letos tomu nebude jinak a představí vám různé vize, jak by mohl náš svět vypadat. Svět, kde bude dominantní příroda, technologie nebo svět, přes který se přehnala ekologická katastrofa. Najdeme v těchto mikrosvětech osud naší planety? Poznáte, které filmy umělce inspirovaly?
To se dozvíte ve foyer festivalových kin!


WORKSHOPY

CANSAT – Vyrob si funkční satelit z plechovky od limonády!
Praha Galerie Lucerna 3. 3. 13:00 – 18:00

Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury ESA pořádá soutěž CANSAT,
v rámci níž týmy studentů středních škol pracují na vývoji vlastního satelitu velikosti plechovky. Neomezeni předsudky a vybaveni nekonečnou fantazií generují desítky zajímavých a inovativních řešení, které dávají tušit optimistický vývoj budoucí generace vědců, programátorů, inženýrů a techniků. Přijďte se podívat, jak se dělá satelit!

KURT VAN DER BASCH: Storyboard
Praha Galerie Lucerna 3. 3. 8:00
registrace na www.futuregate.cz

Jste animátor, ilustrátor, storyboardista a nadšenec do filmu? Právě pro vás je určen workshop velmi úspěšného storyboardisty Kurta van der Basche. Že neznáte jeho jméno? A co filmy “Hvězdné války: Poslední z Jediů”, “Jupiter vychází”, “Jurský svět: Zánik říše”, “Assassin’s Creed”? Na těchto všech blockbusterech a mnohých dalších skvělých filmech Kurt pracoval. A na Future Gate máte příležitost zúčastnit se jeho workshopu a přiučit se, jak se storyboardy dělají v první lize. Workshop bude probíhat v anglickém jazyce.

PŘEŠIJ TO S NAF.!
Praha Galerie Lucerna 2. 3. 14:00 – 18:00

Workshop, kde se naučíte ze starých záclon ušít pytlíčky na ovoce a zeleninu, ze starého trička spíchnout originální tašku a z džínů ušít odolný obal na elektroniku. Vše potřebné bude na místě, s sebou jen staré oblečení!
Workshop pořádá naf. – progresivní ekologická firma specializovaná na výrobu kvalitních nerezových brček a upcyklaci textilu.

OSTATNÍ

DUŠAN MAJER: SpaceX – historie, současnost i budoucnost
Praha Kino Lucerna malý sál 3. 3. 18:00,

Přednáška zaměřená na vývoj společnosti, která před pár lety vletěla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky. Od prvních neúspěchů s raketami Falcon 1, přes zásobování ISS až k dalším plánům na těžkotonážní nosiče. Přednáška bude probíhat v českém jazyce / The lecture will be in Czech language.

KONCERT PRAŽSKÉHO FILMOVÉHO ORCHESTRU
Praha Kino Lucerna 3. 3. 20:00, vstupné 650 Kč

Speciální koncert filmové hudby věnovaný žánru sci-fi a fantasy i letos slavnostně završí festival. Pražský filmový orchestr vedený dirigentem Jiřím Koryntou má na programu nesmrtelné skladby z filmů Apollo 13, Hvězdné války, Blízká setkání třetího druhu, Piráti z Karibiku a mnohé další. Nenechte si ujít jedinečný zážitek ve výjimečné atmosféře. V Brně vystoupí smyčce Pražského filmové orchestru. Ve Hvězdárně a planetáriu Brno půjde o neopakovatelný koncert podpořený vesmírnou projekcí nad hlavami. Více na www.pfo.cz

Přednáška a diskuze s projektem Hænke Botanical Lab:Rostliny a jejich funkce ve městech budoucnosti
Praha Galerie Lucerna 2. 3. 15:00

Snížená dostupnost bydlení, efekt “urban heat island” – oteplování měst, gentrifikace nebo snaha o udržitelný životní styl tvoří reálné výzvy pro obyvatele měst. Jak asi bude vypadat budoucnost života ve městě a jaké funkce by v nich měla plnit příroda a rostliny? A budou vůbec ještě rostliny na Zemi existovat?

PUB KVÍZ: SCI-FI
Praha Galerie Lucerna 3. 3. 19:30,
Máte rádi sci-fi filmy? Máte soutěživou povahu? Nebo máte prostě jenom rádi zábavu s tím, že se můžete dozvědět něco nového? Znáte pár lidí, co jsou na tom stejně? Skvělé! Sestavte tým a doražte na náš sci-fi filmový kvíz! A nebojte, není nutné vědět čísla všech lodí Enterprise ani počet obratlů na zádech vetřelce. Takže oprašte své znalosti, nakoukejte ještě pár filmů a seriálů a doražte za námi! Tým může čítat jednoho až pět členů (psy nepočítaje) Délka kvízu cca 2 a něco hodiny (50 otázek) Kvíz bude probíhat v českém jazyce.BRNO NOART 6.-7.3.2019 HVĚZDÁRNA 7.-10.3.2019

TESCAN
Představení elektronového mikroskopu
Brno Hvězdárna a planetárium (foyer)
8. – 10. 3. 16:00 (10.3. též od 13:30)

Elektronový mikroskop – pokročilá technologie pro studium struktury rozličných materiálů. Podívejme se, co je pod povrchem. Odborný výklad podají zástupci společnosti TESCAN, brněnského výrobce elektronových mikroskopů.

CO SE NÁM ZEMĚ SNAŽÍ ŘÍCT?
Brno Hvězdárna a planetárium 5. – 10. 3.

Žijeme na planetě Zemi, jsme uchváceni její krásou i nebezpečími, která skýtá. Známe ale naši modrou planetu skutečně tak dobře jak si myslíme? Astronauti, kteří měli možnost vidět Zemi z vesmíru, často zmiňují takzvaný „overview effect“ neboli pocit nadhledu, ale také uvědomění si, jak je naše mateřská planeta uprostřed nekonečného vesmíru křehká a zranitelná.
Výstavu družicových snímků přináší podnikatelský inkubátor ESA BIC Prague.

SVĚTY
Autoři: Nova Art, Alienjedna, Psy.cho´s Nest
Brno NoArt 6. – 7. 3., Brno Hvězdárna a planetárium 8. – 10. 3.

Každý rok umělci Alienjedna, Nova Art a Psy.cho´s Nest vyrábí pro festival tématické dekorace. Letos tomu nebude jinak a představí vám různé vize, jak by mohl náš svět vypadat. Svět, kde bude dominantní příroda, technologie nebo svět, přes který se přehnala ekologická katastrofa. Najdeme v těchto mikrosvětech osud naší planety? Poznáte, které filmy umělce inspirovaly?
To se dozvíte ve foyer festivalových kin!

KONCERT PRAŽSKÉHO FILMOVÉHO ORCHESTRU
Brno Hvězdárna a planetárium 10. 3. 18:00, vstupné 600 Kč

Speciální koncert filmové hudby věnovaný žánru sci-fi a fantasy i letos slavnostně završí festival. Pražský filmový orchestr vedený dirigentem Jiřím Koryntou má na programu nesmrtelné skladby z filmů Apollo 13, Hvězdné války, Blízká setkání třetího druhu, Piráti z Karibiku a mnohé další. Nenechte si ujít jedinečný zážitek ve výjimečné atmosféře. V Brně vystoupí smyčce Pražského filmové orchestru. Ve Hvězdárně a planetáriu Brno půjde o neopakovatelný koncert podpořený vesmírnou projekcí nad hlavami. Více na www.pfo.cz

PUB KVÍZ: SCI-FI
Brno NoArt 7. 3. 20:00,

Máte rádi sci-fi filmy? Máte soutěživou povahu? Nebo máte prostě jenom rádi zábavu s tím, že se můžete dozvědět něco nového? Znáte pár lidí, co jsou na tom stejně? Skvělé! Sestavte tým a doražte na náš sci-fi filmový kvíz! A nebojte, není nutné vědět čísla všech lodí Enterprise ani počet obratlů na zádech vetřelce. Takže oprašte své znalosti, nakoukejte ještě pár filmů a seriálů a doražte za námi! Tým může čítat jednoho až pět členů (psy nepočítaje) Délka kvízu cca 2 a něco hodiny (50 otázek) Kvíz bude probíhat v českém jazyce.PLZEŇ DEPO2015 13.-14.3.

SVĚTY
Autoři: Nova Art, Alienjedna, Psy.cho´s Nest
Plzeň DEPO2015 13.-14.3.

Každý rok umělci Alienjedna, Nova Art a Psy.cho´s Nest vyrábí pro festival tématické dekorace. Letos tomu nebude jinak a představí vám různé vize, jak by mohl náš svět vypadat. Svět, kde bude dominantní příroda, technologie nebo svět, přes který se přehnala ekologická katastrofa. Najdeme v těchto mikrosvětech osud naší planety? Poznáte, které filmy umělce inspirovaly?
To se dozvíte ve foyer festivalových kin!ŠUMPERK KINO OKO 16.3.

SVĚTY
Autoři: Nova Art, Alienjedna, Psy.cho´s Nest
Šumperk Kino Oko 16. 3.

Každý rok umělci Alienjedna, Nova Art a Psy.cho´s Nest vyrábí pro festival tématické dekorace. Letos tomu nebude jinak a představí vám různé vize, jak by mohl náš svět vypadat. Svět, kde bude dominantní příroda, technologie nebo svět, přes který se přehnala ekologická katastrofa. Najdeme v těchto mikrosvětech osud naší planety? Poznáte, které filmy umělce inspirovaly?
To se dozvíte ve foyer festivalových kin!