* * *

Doprovodný program

* * *


Pokud není v synopsi uvedeno jinak, je doprovodný program zdarma.
Festivalová brožura ke stažení zde.

Stejně jako každý rok bude festival doprovázet celá řada výstav, přednášek, besed a koncertů.

Výstavy budou hned tři. V pasáži Lucerna uvidíte CYBERpunks Jonáše Ledeckého a Michala Suchánka, která bude navíc doplněna prvky augmentované reality od studia Dreadlocks. Svoboda v budoucnosti bude ukázkou vybraných nejlepších děl našich fanoušků na téma svoboda v budoucnosti. Uvidíte ji v kavárně Lucerna a dva vítězové získají tablet Wacom. O jednom z nich rozhodnete i vy, naši návštěvníci. Uvedeme také výstavu fotografií dokumentujících protesty proti čínské totalitě Hongkong 2019. Špičkový hollywoodský ilustrátor Kurt van der Basch povede workshop na téma tvorba storyboardů.

Chips Hardy, scenárista úspěšného seriálu Taboo , bude mít přednášku v angličtině na téma možnosti vyprávění sci-fi příběhů, které poskytuje dnešní doba plná otázek, naděje i temných vizí.

Čekají vás i tři besedy na téma kybernetické války, svobody v médiích a cyberpunku v comicsech. Nenechte si ujít ani tradiční koncertní vystoupení Pražského filmového orchestru, které proběhne v Praze i Brně a je věnováno Terry Rawlingsovi, střihačovi filmů jako například Alien a Blade Runner, který bohužel loni zesnul. My k němu máme zvláštní vztah, protože byl hostem Future Gate 2016.

Dále se můžete těšit i na holandského loutnistu Jozefa van Wissema, který spolupracuje s Jimem Jarmuschem.


PRAHA   PALÁC LUCERNA 29.1.-2.2.2020


 

VÝSTAVY

CYBERpunks 

autoři Jonáš Ledecký & Michal Suchánek
Praha 20.1. – 2.2.2020 Pasáž Lucerna
Vernisáž výstavy: 31.1.2020 18:30

V pasáži Lucerna jsme pro vás připravili výstavu dvou předních komixových umělců, kteří představí své vize o kyberpunkovém světě. Abychom se tématu ještě více přiblížili, tak jsme výstavu obohatili virtuálními prvky, které přivedete k životu za pomocí vašich chytrých telefonů. V obrazech je totiž implementována augmentovaná realita, kterou pro výstavu připravilo kreativní herní studio Dreadlocks.

HONGKONG 2019

autoři různí
fotografie poskytlo Studio Incendo
Praha 1.2. – 2.2.2020 Galerie Lucerna
komentovaná prohlídka: 30.1.2020 18:00

Inspirace k tématu letošního festivalu přišla v době, kdy svět zaplavily snímky z demonstrací z jednoho z nejmodernějších měst světa, Hongkongu. Obyvatelé města vyšly do ulic, aby vyjádřili svůj nesouhlas s chystaným extradičním zákonem. Odpověď policejních složek byla tvrdá. Během následujících 6 měsíců trvajících poklidných i násilných demostrancí bylo zatčeno do konce roku 2019 na 6 tisíc lidí. Výstava fotografií nabízí ohlédnutí za vývojem demonstrací mající za cíl zachování demokratických hodnot a principů.

SVOBODA V BUDOUCNOSTI 

autoři různí
Praha 27.1. – 2.2.2020 Kavárna Lucerna

Začínající i zkušení umělci se měli možnost zúčasnit soutěže pořádanou společně s výrobcem grafických tabletů Wacom. Zadání bylo atraktivní. Vytvořte svou originální kresbu na téma svoboda v kyberpunkovém budoucnosti. Vybraná nejlepší díla budou vystavena v kavárně Lucerna během festivalu. Odborná porota pak vybere nejlepší dílo, autor získá grafický tablet od Wacomu. O druhém vítězi rozhodne hlas veřejnosti.

 

WORKSHOP

 

KURT VAN DER BASCH: STORYBOARDS 

Praha 2.2.2020 11:00 Galerie Lucerna
registrace ZDE

Jste animátor, ilustrátor, storyboardista a nadšenec do filmu? Právě pro vás je určen workshop velmi úspěšného storyboardisty Kurta van der Basche. Že neznáte jeho jméno? A co filmy “Hvězdné války: Poslední z Jediů”, “Jupiter vychází”, “Jurský svět: Zánik říše”, “Assassin’s Creed”? Na těchto všech blockbusterech a mnohých dalších skvělých filmech Kurt pracoval. A na Future Gate máte příležitost zúčastnit se jeho workshopu a přiučit se, jak se storyboardy dělají v první lize. Workshop bude probíhat v anglickém jazyce.

 

BESEDY A PŘEDNÁŠKY

CHIPS HARDY 

Dislokace a narušení; nástroje scenáristy pro budoucnost
Praha 1.2.2020 13:00 Galerie Lucerna

registrace ZDE
Chips Hardy je britský scenárista (seriál Taboo ). Jeho přednáška bude o sci-fi jako o filmové hře; kde ohýbáme, lámeme a znovu budujeme struktury a pravidla, která drží pohromadě naši realitu. Chips Hardy poukáže na to, že rychlé sociální a psychologické změny, které přináší moderní technologie, způsobily, že jsme nikdy neměli širší a temnější soubor otázek o budoucnosti a svobodě našeho druhu, které je třeba prozkoumat. Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce.

CYBERPUNK A JINÉ BUDOUCNOSTI V KOMIKSU

Praha 2.2.2020 16:00 Galerie Lucerna
hosté: Jiří Pavlovský, nakladatelství CREW

Komiks nám ukazoval fantastické světy už v dobách, kdy filmy ještě chodily v plenkách a museli si stačit se zadní projekcí. A stále v tom pokračuje. Přináší nejen epickou akci, ale i podivuhodné (a někdy pořádně temné) světy budoucnosti.

KYBERNETICKÉ VÁLKY 

hosté: Roman Kohout, Otakar Foltýn
Praha 1.2.2020 18:00 Galerie Lucerna

Válka se už dávno nebojuje jen běžnými zbraněmi. Internet a moderní technologie otevřely zcela nové bojiště, a to často bez oficiálního vyhlášení válečného stavu. Na téma kybernetická válka budou diskutovat důstojník Generálního štábu Armády ČT Pplk. Otakar Foltýn a specialista Policie ČR na kybernetickou bezpečnost Roman Kohout.

KYBERŠIKANA 

hosté David Kudrna, Petra Sobková
projekce pro školy Praha 29.1.2020 8:30 | vstupné 80 Kč

Přibližně každé čtvrté dítě se stává obětí některé z forem kybernetické agrese. Nezřídka ovšem zastávají pouze pasivní roli oběti, ale sami se stávají vědomě predátory, což skvěle vystihuje jedna z vět hlavní hrdinky filmu: „Na internetu to přeci dělají všichni.“ Projekce filmu Kyberšikana je určena školám. Po projekci filmu proběhne beseda s panem Davidem Kudrnou a Petrou Sobkovou z Národního úřadu pro
kybernetickou a informační bezpečnost.

SVOBODA MÉDIÍ

hosté: Veronika Víchová, Olga Lomová, Jindřich Šídlo
Praha 1.2.2020 15:30 Galerie Lucerna

Kyberpunk vždy nastavoval zrcadlo moderní společnosti a zaměřoval se na konflikt člověka a jeho svobody s přetechnizovaným světem ovládaným nadnárodními mocnostmi a korporacemi. Nezávislá média by měla sloužit jako společenská kontrola těchto hegemonů a bývají tak mezi prvními cíli v omezování své nezávislé činnosti. Nedávné události v Hongkongu i jinde ve světě nám byly inspirací pro uspořádání debaty o svobodě
médií, kde hlavními hosty budou novinář a politický komentátor Jindřich Šídlo, sinoložka Olga Lomová a analytička a vedoucí programu Kremlin Watch Veronika Víchová.

 

KONCERTY

JOZEF VAN WISSEM

Praha 4.2.2020 19:00 České muzeum hudby | vstupné 390 Kč koupit
Do České republiky znovu přijíždí skladatel a loutnista Jozef van Wissem. Zvuk loutny je neodmyslitelně spjatý s dávnými časy, ale v Americe žijící Holanďan Jozef van Wissem ve své tvorbě otevírá tomuto tradičnímu nástroji nové horizonty. Jozef van Wissem se do myslí posluchačů zapsal především díky soundtracku k filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci. Na koncertu v bývalém barokním kostele sv. Máří Magdaleny na Malé Straně, dnes České muzeum hudby, a v brněnském planetáriu představí své nové album Ex Mortis.

PRAŽSKÝ FILMOVÝ ORCHESTR

Praha 2.2.2020 20:00 Kino Lucerna | vstupné 650 Kč koupit
Koncert, který připadne na magické datum plné dvojek, opět přinese ty nejzajímavější skladby z žánru sci-fi a fantasy. V program bude část věnována filmovému střihači Terrymu Rawlingsovi, který byl hostem druhého ročníku Future Gate Festivalu. Bohužel letos 23. dubna odešel na věčnost, ale zůstala po něm úžasná díla jako The Phantom of the Opera, Chariots of Fire, Alien, Blade Runner a mnohé další. První tři jmenované budou poctou tomuto významnému filmovému tvůrci! V Brně vystoupí smyčce Pražského filmové orchestru. Ve Hvězdárně a planetáriu Brno půjde o neopakovatelný koncert podpořený vesmírnou projekcí nad hlavami. Více na www.pfo.cz

 

OSTATNÍ

BUĎ RYTÍŘEM JEDI!

Praha 29.1. – 2.2.2020 kavárna Lucerna
Důvěřuj instinktům a odraž nepřátelské vlny droidů, kteří si jdou pro tebe! Naštěstí máš svůj světelný meč, který si hravě poradí s nepřátelskými blastery. A nezapomeň, že můžeš použít i sílu! A pokud chceš opravdovou výzvu, čeká tě duel i Darth Vaderem či Kylo Renem! Pro všechny fanoušky Hvězdných válek bude v kavárně připraven herní stánek, kde se za drobný poplatek budete moci stát rytířem Jedi. K tomu vám dopomůže augmentovaná realita zapůjčená od DV-Production.

CORPORAT

Praha 1.2. – 2.2.2020 13:00 – 20:00 kavárna Lucerna
Nebuď pouliční krysa, pracuj pro CorpoRAT! Na festivalu bude k dispozici náborový stánek naší milované korporace. Tak neváhejte a přijďte si vyzkoušet náš standardizovaný elektronický pracovní pohovor! CorpoRAT je krátká narativní hra vytvořená herním kolektivem festivalu Gamer Pie. Tuto hru si budete moci vyzkoušet v kavárně Lucerna.

DROIDÍ ZÁVODY

Praha 29.1. – 2.2.2020 kavárna Lucerna
Vyzkoušej jaké to je ovládat droidy z předaleké galaxie přes chytrý telefon. BB-8 a BB-9E jsou připraveni na startovní čáře a natěšeni pokořit naší závodní dráhu. Samozřejmě závod bez cen by nebyl závod. Pro tři nejrychlejší jezdce máme připraveny zajímavé ceny. Za symbolické startovné dostanete možnost ukázat co ve Vás je a šanci vybojovat si hlavní cenu.

ZDENĚK ŽIROVNICKÝ: CYBERPUNK

Praha 27.2. – 2.2.2020 Kino Lucerna
Věnuje se tvorbě počítačových her, 3D modelování, concept artu a CG animacím. To všechno je Zdeněk Žirovnický – 3D artist, který pro vás vytvářil cyberpunkovou dekoraci pro letošní ročník! Před pěti lety začal s animováním vizuálních show festivalů Let it Roll, Imagination a mnoha dalších. Ve spolupráci se studiem XLAB dělal mapping Národního muzea ke 100 let výročí Československa. V této době působí jako environment artist v herním studiu DIVR labs na projektu kombinujícím skutečné hřiště s virtuální realitou.
https://www.behance.net/zdenek

 

PUB KVÍZY

PUB KVÍZ: FILMY

Praha 2.2.2020 19:30 Galerie Lucerna | vstupné 50 Kč koupit
Máte rádi sci-fi filmy? Máte soutěživou povahu? Nebo máte prostě jenom rádi zábavu s tím, že se můžete dozvědět něco nového? Znáte pár lidí, co jsou na tom stejně? Skvělé? Sestavte tým a doražte na náš sci-fi filmový kvíz! A nebojte, není nutné vědět čísla všech lodí Enterprise ani počet obratlů na zádech vetřelce. Takže oprašte své znalosti, nakoukejte ještě pár filmů a seriálů a doražte za námi. Sestavte tým o maximálním počtu 5 lidí.

PUB KVÍZ: KYBERPUNK VE HRÁCH

Praha 1.2.2020 20:30 Galerie Lucerna | vstupné 50 Kč koupit
Kyberpunk a hry neznamená jen CD Projekt Red a jejich Cyberpunk 2077! Přijďte si potrápit vaše paměťové závity nebo se dozvědět o nových hrách, které koketují se zlými korporáty a augmentovanými lidmi! Vyhrát můžete zajímavé ceny. Pub kvíz bude probíhat v českém jazyce.

 

PRO DĚTI

JEDUEDU

Praha 1.2.2020 10:00 – 11:30 Kavárna Lucerna
Než půjdete zhlédnout film, přijďte se zklidnit a pobavit s JeduEdu.cz. Připraveny budou tisíce LEGO kostek. Děti si budou moci postavit LEGO mozaiky v různých velikostech podle obrázku nebo své fantazie. Tato aktivita nejen pobaví, ale zároveň děti učí trpělivosti, preciznosti a kreativitě.

LEGO

Praha 1.2.2020 10:00 – 11:30 Kavárna Lucerna
Přijďte se podívat na to, co dokáže nová stavebnice LEGO Boost, zkušený promotér vám ukáže všechny funkce, vysvětlí jak se LEGO Boost ovládá a také vám dá šanci si ho na vlastní kůži vyzkoušet. Budete mít jedinečnou možnost seznámit se s robotem Verniem, kocourem Frankiem a také si zahrát na Guitar4000.BRNO KINO ART, HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO 5.2.-9.2.2020


 

VÝSTAVY

CYBERpunks

autoři Jonáš Ledecký & Michal Suchánek
Brno 5.2. – 9.2.2020 Kino Art

Do kina Art jsme pro vás připravili výstavu dvou předních komixových umělců, kteří představí své vize o kyberpunkovém světě. Abychom se tématu ještě více přiblížili, tak jsme výstavu obohatili virtuálními prvky, které přivedete k životu za pomocí vašich chytrých telefonů. V obrazech je totiž implementována augmentovaná realita, kterou pro výstavu připravilo kreativní herní studio Dreadlocks.

 

KONCERTY

JOZEF VAN WISSEM

Brno 5.2.2020 20:00 Hvězdárna a planetárium | vstupné 390 Kč koupit
Do České republiky znovu přijíždí skladatel a loutnista Jozef van Wissem. Zvuk loutny je neodmyslitelně spjatý s dávnými časy, ale v Americe žijící Holanďan Jozef van Wissem ve své tvorbě otevírá tomuto tradičnímu nástroji nové horizonty. Jozef van Wissem se do myslí posluchačů zapsal především díky soundtracku k filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci. Na koncertu v brněnském planetáriu představí své nové album Ex Mortis.

PRAŽSKÝ FILMOVÝ ORCHESTR

Brno 9.2.2020 18:00 Hvězdárna a planetárium | vyprodáno
Koncert, který připadne na magické datum plné dvojek, opět přinese ty nejzajímavější skladby z žánru sci-fi a fantasy. V program bude část věnována filmovému střihači Terrymu Rawlingsovi, který byl hostem druhého ročníku Future Gate Festivalu. Bohužel letos 23. dubna odešel na věčnost, ale zůstala po něm úžasná díla jako The Phantom of the Opera, Chariots of Fire, Alien, Blade Runner a mnohé další. První tři jmenované budou poctou tomuto významnému filmovému tvůrci! V Brně vystoupí smyčce Pražského filmové orchestru. Ve Hvězdárně a planetáriu Brno půjde o neopakovatelný koncert podpořený vesmírnou projekcí nad hlavami. Více na www.pfo.cz

 

OSTATNÍ

ZDENĚK ŽIROVNICKÝ: CYBERPUNK

Hvězdárna a planetárium Brno 7.2. – 9.2.2020
Věnuje se tvorbě počítačových her, 3D modelování, concept artu a CG animacím. To všechno je Zdeněk Žirovnický – 3D artist, který pro vás vytvářil cyberpunkovou dekoraci pro letošní ročník! Před pěti lety začal s animováním vizuálních show festivalů Let it Roll, Imagination a mnoha dalších. Ve spolupráci se studiem XLAB dělal mapping Národního muzea ke 100 let výročí Československa. V této době působí jako environment artist v herním studiu DIVR labs na projektu kombinujícím skutečné hřiště s virtuální realitou.
https://www.behance.net/zdenek

 

PUB KVÍZY

PUB KVÍZ: FILMY

Brno 9.2.2020 19:00 kavárna kina Art | vstupné 50 Kč koupit
Máte rádi sci-fi filmy? Máte soutěživou povahu? Nebo máte prostě jenom rádi zábavu s tím, že se můžete dozvědět něco nového? Znáte pár lidí, co jsou na tom stejně? Skvělé? Sestavte tým a doražte na náš sci-fi filmový kvíz! A nebojte, není nutné vědět čísla všech lodí Enterprise ani počet obratlů na zádech vetřelce. Takže oprašte své znalosti, nakoukejte ještě pár filmů a seriálů a doražte za námi. Sestavte tým o maximálním počtu 5 lidí.

PUB KVÍZ: KYBERPUNK VE HRÁCH

Brno 8.2.2020 19:00 kavárna kina Art | vstupné 50 Kč koupit
Kyberpunk a hry neznamená jen CD Projekt Red a jejich Cyberpunk 2077! Přijďte si potrápit vaše paměťové závity nebo se dozvědět o nových hrách, které koketují se zlými korporáty a augmentovanými lidmi! Vyhrát můžete zajímavé ceny. Pub kvíz bude probíhat v českém jazyce.ŠUMPERK KINO OKO 15.2.-16.2.2020

CYBERpunks

autoři Jonáš Ledecký & Michal Suchánek
Do kina Art jsme pro vás připravili výstavu dvou předních komixových umělců, kteří představí své vize o kyberpunkovém světě. Abychom se tématu ještě více přiblížili, tak jsme výstavu obohatili virtuálními prvky, které přivedete k životu za pomocí vašich chytrých telefonů. V obrazech je totiž implementována augmentovaná realita, kterou pro výstavu připravilo kreativní herní studio Dreadlocks.

ZDENĚK ŽIROVNICKÝ: CYBERPUNK

Věnuje se tvorbě počítačových her, 3D modelování, concept artu a CG animacím. To všechno je Zdeněk Žirovnický – 3D artist, který pro vás vytvářil cyberpunkovou dekoraci pro letošní ročník! Před pěti lety začal s animováním vizuálních show festivalů Let it Roll, Imagination a mnoha dalších. Ve spolupráci se studiem XLAB dělal mapping Národního muzea ke 100 let výročí Československa. V této době působí jako environment artist v herním studiu DIVR labs na projektu kombinujícím skutečné hřiště s virtuální realitou.
https://www.behance.net/zdenekPLZEŇ DEPO2015 5.6.-6.6.2020

CYBERpunks

autoři Jonáš Ledecký & Michal Suchánek
Do prostoru DEPO2015 jsme pro vás připravili výstavu dvou předních komixových umělců, kteří představí své vize o kyberpunkovém světě. Abychom se tématu ještě více přiblížili, tak jsme výstavu obohatili virtuálními prvky, které přivedete k životu za pomocí vašich chytrých telefonů. V obrazech je totiž implementována augmentovaná realita, kterou pro výstavu připravilo kreativní herní studio Dreadlocks.

ZDENĚK ŽIROVNICKÝ: CYBERPUNK

Věnuje se tvorbě počítačových her, 3D modelování, concept artu a CG animacím. To všechno je Zdeněk Žirovnický – 3D artist, který pro vás vytvářil cyberpunkovou dekoraci pro letošní ročník! Před pěti lety začal s animováním vizuálních show festivalů Let it Roll, Imagination a mnoha dalších. Ve spolupráci se studiem XLAB dělal mapping Národního muzea ke 100 let výročí Československa. V této době působí jako environment artist v herním studiu DIVR labs na projektu kombinujícím skutečné hřiště s virtuální realitou.
https://www.behance.net/zdenek