* * *

Accompanying Programme

* * *

PRAHA     BRNO     OSTRAVA


Doprovodný program festivalu je letos opravdu pestrý a rozsáhlý a hlavní roli v něm hrají ženy. Přinášíme vám možnost osobního setkání se čtyřmi významnými autorkami sci-fi a zhlédnout zajímavá futuristická díla současných mladých umělkyň. Další výstava představí ženy, které vstoupily do dějin a mnohdy byly zdrojem inspirace pro spisovatele a filmové tvůrce science fiction. Budeme mluvit i o sci-fi hrdinkách počítačových her. Pojďte spolu s našimi erudovanými hosty diskutovat o hlubších souvislostech a výzvách, které před člověka staví vědecký pokrok v rámci besedy o dobývání vesmíru a nebo panelové diskuze o sexbotech. Ovšem nebudeme vás jen učit, ale hlavně bavit! Můžete s námi poznávat nové technologie, objevovat taje chemie, vyzkoušet na vlastní kůži řídit dron a podívat se na svět z výšky jeho očima, užít si s kamarády únikovou hru, navštívit virtuální realitu a nebo si vlastnoručně vyrobit vesmírné svítidlo… Nepromarněte příležitost k setkání s lidmi na stejné vlně a užijte si spolu s námi i hudební program, ať už máte radši klasickou filmovou hudbu
anebo taneční párty.

Holky se chtěj taky bavit!

Na všechny doprovodné akce je vstup zdarma. (Výjimka: koncert Pražského filmového orchestru)

PRAHA: PALÁC LUCERNA 15.-18.2.2018

ČT 15.2. 22:30 DJ TERESI KAVÁRNA
16.2. 22:30 DJ BABE LN KAVÁRNA
SO 17.2. 13:00* THE CRIMES
úniková hra od MindMaze
GALERIE
13:00* LEGO
představení stavebnic Lego Boost, robot Vernie a kocour Frankie
GALERIE
13:00* ROTORAMA
s Rotoramou létej drony Lucernou!
GALERIE
13:00 THE CAVE
elektrotechnická dílna
GALERIE
15:30 DOPRAVNÍ VYNÁLEZY
workshop, doprovodný program k projekci filmu VYNÁLEZ ZKÁZY!
GALERIE
15:30 CHEMICKÁ LABORATOŘ
chemické experimenty
GALERIE
16:30 SVĚTLO DO VESMÍRU, FICTION HERO, SUPERŽENY, SPACELIGHTS
vernisáž výstav
GALERIE
16:45 ELECTRIC LADYLAND
versnisáž výstavy, hosté: Jan Štěpánek, Vlasta Toman
KAVÁRNA
17:00 DOBÝVÁNÍ VESMÍRU
beseda, hosté: Jan Lukačevič, Dušan Majer
GALERIE
19:00 SRDCE APORVERU
křest knihy, hosté: David Šenk, Tomáš Krejčí
GALERIE
20:00 SLAM POETRY – ŽENA BUDOUCNOSTI
hosté: Adeladla, Barbora, BioMasha a další
KAVÁRNA
22:30 FESTIVALOVÁ PARTY
DJs Step by Step a Kaa Glo, video art: AKA 4
GALERIE
22:44 NEW ALIENS AGENCY
live performance
GALERIE
NE 18.2. 13:00* THE CRIMES
úniková hra od MindMaze
GALERIE
13:00* LEGO
představení stavebnice Lego Boost, robot Vernie a kocour Frankie
GALERIE
13:00* ROTORAMA
s Rotoramou létej drony Lucernou
GALERIE
13:00* VIRTUÁLNÍ REALITA
vyzkoušejte si na vlastní kůži VR
GALERIE
13:00 THE CAVE
elektrotechnická dílna
GALERIE
16:00 LEPŠÍ ZÍTŘKY OČIMA AUTOREK SCI-FI GALERIE
18:30 S ROBOTEM V POSTELI
beseda s týdeníkem Respekt
GALERIE
20:00 KONCERT PRAŽSKÉHO FILMOVÉHO ORCHESTRU a VJs duo Cycles KINO, VYPRODÁNO


Doprovodný program se převážně koná 17. – 18. 2. v Galerii Lucerna.
Ta je umístěna naproti vchodu do Kavárny Lucerna. Některé části programu probíhají pouze v českém jazyce. Upozornění je v anotacích.
* označený program je přístupný v uvedený den od 13.00 do 19.00 (kromě časů, kdy se v galerii konají besedy).
 


 

BRNO: SÁL B. BAKALY 21.-22.2.2018
HVĚZDNÁRNA A PLANETÁRIUM 23.-24.2.2018

ST 21.2. 20:00 HRDINKY VE SCI-FI HRÁCH
přednáška od Gamer Pie
MALÝ SÁL
ČT 22.2. 20:00 VIDEOHERNÍ SCI-FI BIZÁRY
přednáška od Gamer Pie
MALÝ SÁL
SO 24.2. 19:00 SPACEX
přednáška, host: Dušan Majer
MALÝ SÁL

 


 
 

OSTRAVA: MINIKINO 2.-3.3.2018

 

2.3. 22:15 BESEDA PO FILMU TERMINÁTOR 2
host: Marek Tvrdý
KINO

 

THE CAVE
Elektrotechnická dílna s the Cave
Galerie Lucerna, Praha 17. 2. 13:00 – 14:00
Jste stavitelé? Učíte se rádi nové věci? Přijďte k nám a vyrobte si třeba vlastní mini ufo. Anebo něco jiného! Jsme The Cave – otevřená elektrodílna pro všechny milovníky elektrotechniky, bastlíře a tvořitele. Jedeme v Arduinu, Raspberry Pi a elektronice obecně a najdete u nás všechno – od zázemí a nástrojů až po dobrou radu.
Více o The Cave.

THE CRIMES
Úniková hra od MindMaze
Galerie Lucerna, Praha 17. – 18. 2. 13:00*
Tajemná organizace se snaží ovládnout svět. Její nelítostný agent cestuje časem a z minulosti ovlivňuje současnost. Dokážete ho společnými silami přechytračit a zachránit svět tak, jak ho známe? Jste připraveni změnit běh dějin a zjistit, jak organizace ovlivnila zásadní historické události? Vyzkoušejte si novou 60minutovou únikovku zdarma na festivalu Future Gate! Hra je vhodná až pro 12 lidí. Více informací na bit.ly/TimeCrimes

DJS & PARTIES
Kavárna Lucerna, Praha 15.2. 22:30 – 01:00 Teresi
Kavárna Lucerna, Praha 16.2. 22:30 – 01:00 Babe LN
Galerie Lucerna, Praha 17.2. 22:30 – 03:00 Kaa Glo + Step by Step, videoart: AKA 47
Každý večer po filmech to bude v Lucerně žít! Ve čtvrtek se v kavárně můžete těšit na house a elektro klasického střihu od Djky Teresi. V pátek kavárnu rozezní lámané beaty české legendy nejen drum´n´bassové scény Babe LN. Hlavní festivalová party otevře své brány v sobotu v galerii. Přijměte pozvání na blízké setkání mimozemského druhu. Agentura New Aliens vás přivítá v novém vesmíru, kde je středem všeho bytí tělo a ženská energie. Do vesmíru vás následně vystřelí Djka Kaa Glo a Djka Step By Step. Vesmírné beaty od house po techno s popovými hroty i post-klubovými momenty vás příjemně překvapí a roztančí. Stavte se na naší vesmírné stanici Galerie Lucerna, ve 22:30 odlétáme. Na prvních 200 hostů čeká welcome drink.

DOBÝVÁNÍ VESMÍRU
beseda, hosté: Jan Lukačevič, Dušan Majer
Galerie Lucerna, Praha 17. 2. 17:00 – 18:00
V době kdy plní stránky novin zprávy o úspěších SpaceX Elona Muska je oprávněné si klást otázky jako: kdy se podívám jako turista do vesmíru? Bude lidstvo opravdu těžit z asteroidů? Kdy vznikne kolonie na Marsu, Měsíci nebo Venuši? Přijďte zjistit, co si o tom myslí odborníci na výzkum vesmíru Dušan Majer (kosmonautix.cz) a Jan Lukačevič z Akademie věd.

Jan Lukačevič
Ing. Jan Lukačevič na Oddělení kosmické fyziky ÚFA AVČR konstruuje zařízení detekující elektrické výboje na Marsu pro misi ExoMars 2020. Za jeho výzkum již získal prestižní ocenění British Interplanetary Society Award a byl vybrán The Financial Times a Google do New Europe 100: seznamu 100 středoevropanů s největším vlivem na naši budoucnost.

Dušan Majer
Narodil se roku 1987 v Jihlavě, kde bydlí po celý život. Po maturitě na všeobecném soukromém gymnáziu AD FONTES vstoupil do regionální televize, kde několik let pracoval jako redaktor. Ve volném čase se věnoval kosmonautice. Postupně zjistil, že jej baví o tomto tématu nejen číst, ale že mnohem zajímavější je předávat tyto informace dál. Na podzim roku 2009 udělal dva velké kroky – jednak na internetu zveřejnil své první video o kosmonautice a navíc založil diskusní fórum o tomto oboru. Postupem času fórum rozrostlo o další služby a vznikl specializovaný zpravodajský portál kosmonautix.cz, který informuje o dění v kosmonautice. Rozběhla se i jeho tvorba videí na portálu Stream.cz. Pořad Dobývání vesmíru má sledovanost v desítkách tisíc a nasbíral již několik cen od Akademie věd za popularizaci vědy.

DOPRAVNÍ VYNÁLEZY
workshop, doprovodný program k projekci filmu VYNÁLEZ ZKÁZY
Galerie Lucerna, Praha 17. 2. 14:30 – 15:15
Vytvořte si svůj vlastní dopravní stroj, který vás vezme pod hladinu i ke hvězdám! Pojďme pomocí papíru, barev, patentků a představivosti sestavit plavidlo, které se promění dle vašich potřeb ve vesmírnou raketu či neohroženou ponorku. Workshop je vhodný pro děti všech věkových kategorií.

Michaela Režová
Absolventka UMPRUM – Ateliér filmové a TV grafiky. Ve své tvorbě se věnuje především animovanému dokumentu, ilustraci a grafice. Pořádá výtvarné a animační tábory i workshopy, učila v Domech dětí na Praze 2 i 4, nyní působí na SUPŠ v Praze, vede kurzy v organizaci Free Cinema. Dva roky vede výtvarnou dílnu na festivalu Jeden Svět.

Nikola Logosová
Studentka UMPRUM – ateliér ilustrace a grafiky. Věnuje se dětským knihám, hudebním plakátům pro Meetfactory, ale také svým autorským zinům, ve kterých mapuje výlety do cizích měst (New York, Tokyo, Thessaloniki). Dva roky vedla kurz ve výtvarné škole Art’s Cool a pořádala několik workshopů.

ELECTRIC LADYLAND
vernisáž výstavy, hosté: Jan Štěpánek, Vlasta Toman a autoři děl
Kavárna Lucerna, Praha 17. 2. 16:45
I letos na vás čeká ve foyer kina tématická výstava, připravili ji pro vás umělci z Ice Colours. Vychutnejte si díla věnovaná ženám doplněná o autorské plakáty sci-fi kultovek a fotografie. Za výstavou stojí Jonáš Ledecký, Martin
Pospíšil, Stan Solo, Filip Zvěřina, Jaroslav Vince Pospíšil, Míša Gúčíková a Míša Kellerová, děkujeme! V rámci vernisáže proběhne autogramiáda slavných tvůrců komiksu Jana Štěpánka a Vlasty Tomana. Mimochodem výstava je prodejní, v případě zájmu se ptejte na baru kavárny. Další díla na: www.icecolours-shop.com

FILMOVÝ DOBRODRUH KAREL ZEMAN
Výstava / exhibition
Pasáž Lucerna, Praha 15. – 18. 2.

Výstava Filmový dobrodruh Karel Zeman v kompaktní podobě prezentuje život a dílo českého filmového režiséra, animátora
a výtvarníka Karla Zemana. Fokus výstavy je kladen jak na lokální, tak na světový kontext jeho tvorby. Informace jsou prezentovány prostřednictvím řady informačních panelů. Díky výstavě si mohou návštěvníci vytvořit ucelenou základní představu o významu a atraktivitě tvorby českého kouzelníka filmového plátna, legendárního Karla Zemana. Cílem výstavy je oslovit zaryté filmové fanoušky i náhodné kolemjdoucí, prohloubit jejich zájem o Zemanovu tvorbu i klasickou animaci obecně a pozvat je do interaktivní expozice Muzea Karla Zemana, kde se s díly potkají doslova na vlastní kůži a sami si vyzkouší jednotlivé trikové postupy.

CHEMICKÁ LABORATOŘ
Světlo a barvy
Galerie Lucerna, Praha 17. 2. 15:30 – 17:00
Jak souvisí barva a světlo, jak si můžeme se světlem a barvami hrát. Kdy se barva a záření dá použít k detekci, určení stop nebo složení materiálu. Kdy materiál svítí a proč. To vše si můžete zkusit s našimi chemiky z Masarykovy střední školy chemické pod vedením Ing. Zity Valentové.

Masarykova střední škola chemická, důvěrně známá jako “Křemencárna”, patří mezi nejstarší průmyslové školy v Praze.
Mimo kvalitní pedagogický sbor patří mezi hlavní přednosti zejména vybavení laboratoří chemie, fyzikální chemie, elektrotechniky, informatiky, jazykových učeben a také dlouholetá spolupráce s praxí. Škola spolupracuje s celou řadou vysokých škol a průmyslových podniků, je členem Svazu chemického průmyslu. V roce 2009 se připojila k programu Responsible Care – odpovědné podnikání v chemii a získala mezinárodní titul Ekoškola. Od školního roku 2010/11 vyučuje zcela nová zaměření oboru aplikovaná chemie, která odpovídají požadavkům vysokých škol a chemických a farmaceutických podniků. Na přípravě těchto zaměření se podíleli např. Vysoká škola chemicko-technologická, Přírodovědecká fakulta UK, Zentiva, Česká rafinérská a další.

KONCERT SCI-FI
Pražský filmových orchestr a VJ duo Cycles, vstupné 550Kč
Kino Lucerna, Praha 18. 2. 20:00
Speciální koncert věnovaný výhradně žánru sci-fi. Koncert symfonického Pražského filmového orchestru vedený dirigentem Jiřím Koryntou završí letošní festival. Vystoupení nebude jedinečné pouze svým repertoárovým zaměřením. Koncert zpestří živá projekce na plátno, kterou provede VJ duo Adéla Kudlová a Tereza Bartůňková se svým projektem Cycles. Celý koncert si tak budete moci užít ve zcela jiné, ovšem neméně skvělé atmosféře. Více na www.pfo.cz

Cycles
jsou audiovizuální duo, které tvoří české umělkyně Adéla Kudová a Tereza Bartůňková. Jejich doménou jsou živé projekce, které doplňují vystoupení hudebníků z žánru elektronické hudby. Jejich snahou je podtrhnout hudební zážitek využitím vhodných vizuálních prostředků. Atmosféru, kterou hudebníci předávají zvukem, se duo pokouší podpořit přenosem obrazu na plátno. Pro své projekce používají živé snímání mikroskopem umožňující zobrazovat struktury a detaily, které jsou pro běžného pozorovatele nepatrné. Přenosem malého obrazu na velkou plochu plátna tak umožňují divákům vhled do fascinujícího světa mikrokosmu. Využitím reálných přírodnin v kombinaci s projekční technologií vzniká dramatický obraz abstraktních krajin až mimozemské povahy. Jejich spolupráce začala v roce 2016, kdy v rámci festivalu Lunchmeat v Praze vytvořily projekce pro dánskou hudebnici SØS Gunver Ryberg.

LEGO
Představení Lego Boost: robot Vernie a kocour Frankie
Galerie Lucerna, Praha 17. – 18. 2. 13:00*
Přijďte se podívat na to, co dokáže nová stavebnice LEGO Boost, zkušený promotér vám ukáže všechny funkce, vysvětlí jak
se LEGO Boost ovládá a také vám dá šanci si ho na vlastní kůži vyzkoušet. Budete mít jedinečnou možnost seznámit se s robotem Verniem, kocourem Frankiem a také si zahrát na Guitar4000.

NEW ALIENS AGENCY
Live performance
Galerie Lucerna, Praha 17. 2. 22:44
Podívej se na tu průhlednou žilnatou kluzkou hmotu, stékající po neurčitém tvaru všech vesmírných tekutých genderů. Pod tíhou blan tu tluče kus hmoty. Je to lidské srdce, právě narozené, právě rozpumpované, připravené nasát všechny energie. Tady už se nehraje na pohlaví, na rasu, na náboženství ani na jiné domluvené paradigma. Je potřeba balancovat. Balancovat všechno v nás. Už to není daleká budoucnost, ani nemožné sci-fi. SCIFI IS THE NEW BASIC BITCH .

LEPŠÍ ZÍTŘKY OČIMA AUTOREK SCI-FI
beseda a autorské čtení
Galerie Lucerna, Praha 18. 2. 16:00 – 17:30
Diskuze a čtení z děl výrazných autorek sci-fi a fantasy. Redaktorka a hudební publicistka Radia Wave Marie Čtveráčková si bude povídat společně s významnými autorkami sci-fi a fantastiky – Františkou Vrbenskou, Vilmou Kadlečkovou, Julií Novákovou a Lucií Lukačovičovou – o výrazných hrdinkách, konstruování ženství a lepší budoucnosti, velkých společenských změnách, svobodě, soužití, a roli literatury v tom všem.

Má literatura moc vytvořit lepší budoucnost? Pokud platí, že společenskou změnu si nejdříve musíme umět představit, tak rozhodně ano. Inspirací, nejen k diskuzi, nám bude například i výrok nedávno zesnulé spisovatelky Ursuly K. Le Guin z roku 2014: “Přicházejí těžké časy, které si budou žádat autory se schopností vidět alternativy k našemu způsobu života. Takové, kteří dokáží vidět nové způsoby existence a dokáží si představit pevné základy naděje, i přes to, že společnost je zachvácena strachem a posedlá technologiemi. Budeme potřebovat autory, kteří si pamatují svobodu – básníky a vizionáře – realisty širší reality.”

Františka Vrbenská
(*1952 v Praze) Spisovatelka, publicistka, knihovnice a pedagožka. Získala titul PhDr na FF UK v oboru informatika a knihovnictví. Povídky žánru fantasy píše již od svých 11 let. První příběhy začala publikovat v 80. letech. Za své historické fantasy Labyrint půlnočního draka – Král z Hlubiny půlnoci získala v 90. letech od Klubu Julese Vernea rytířský titul v soutěži o nejlepší fantasy. V roce 2008 byla Československým fandomem oceněna Mlokem za zásluhy. Spolu se Zuzanou Hlouškovou sestavila antologii povídek českých a slovenských autorek žánru fantastiky Žena se lvem (2016), Žena s drakem(2017), Žena se sovou (2017). Mezi její zájmy patří výtvarné umění, ochrana zvířata, etologie a ekologie, záhady, historie, přírodověda, sociální antropologie, etnografie. Píše odborné články a navštěvovat cony, kde přednáší na různá, nejen fantastická témata.
mycelium.argenite.org

 

Vilma Kadlečková

(*1971 v Praze) Spisovatelka a překladatelka. Absolvovala střední ekonomickou školu a obor vědecké informace a knihovnictví na FF UK. Studovala také zahradní architekturu na MZLU Brno. Počátkem 90. let spolupracovala na vzniku hry Dračí doupě, při založení klubu Hexaedr a v nakladatelství Altar. Poté nastoupila jako redaktorka do nakladatelství Harlequin. Její povídky se začaly objevovat ve fanzinech a v literárních soutěžích SF klubů v roce 1987. Zvítězila v soutěžích O nejlepší fantasy, O stříbřitělesklý halmochron, Huňáč zelený a získala i Cenu Karla Čapka. Na počátku devadesátých let vydala několik knih, ale poté se na dlouhou dobu odmlčela. Od roku 2007 znovu publikuje. Její, zatím nedokončená, sága Mycellium získala ocenění SFFH.
mycelium.argenite.org

Lucie Lukačovičová
(*1980 v Praze) Spisovatelka a překladatelka. Vystudovala antropologii a knihovnictví na FF UK. Její povídky vycházejí v časopisech Pevnost, Dech draka a Fantázia, stejně tak v jednotlivých sbornících (Klášter slasti, Kostky jsou vrženy, Tváře budoucnosti, Písně temných věků etc.). Stala se vítězkou Ceny Karla Čapka 2001. Často experimentálně tvoří se spoluautory, zejména se svou sestrou Petrou. Je patronkou soutěže O loutnu barda Marigolda a editorkou sborníků, sestavovaných každoročně z hodnocených prací. Několik let vede také kurzy tvůrčího psaní v rámci Dětské mensy. Mezi její zájmy patří kromě psaní také kresba a kaligrafie, ať už evropská nebo asijská. S japonskou kulturou se poprvé setkala přes staré mýty a legendy a začala se jí intenzivněji věnovat, včetně cestování a studia jazyka.
lucie.lukacovicova.cz

Julie Nováková
(*1991 v Praze) Česká autorka, editorka a překladatelka science fiction, fantasy a detektivek. Publikovala sedm románů a přes třicet povídek v několika světových jazycích. Jako editorka sestavila dvě antologie – Terra nullius (CZ) a Dreams From Beyond (EN). Její překlady z češtiny do angličtiny se objevily v časopisech jako Strange Horizons či Tor.com. Byla oceněna cenou Aeronautilus za nejlepší českou fantastickou povídku v letech 2014 a 2015 a román za rok 2015. V roce 2013 získala cenu Evropské společnosti science fiction a fantasy Encouragement Award. Je též členkou Laboratoře evoluční biologie na PřF UK, vyučuje část předmětu Základy astrobiologie tamtéž, podílí se na vzdělávacích programech NTK a NIDV a věnuje se popularizaci vědy ve svých přednáškách a článcích.
Více na www.julienovakova.com, fb.com/JulieNovakovaAuthor.

 

ROTORAMA
Rotoramou létej drony Lucernou!
Galerie Lucerna, Praha 17. – 18. 2.
Už jste slyšeli o FPV (First Person View) závodech dronů? A chcete si na vlastní kůži zkusit, jaký je to pocit pilotovat prostřednictvím FPV brýlí mikrodron? Oslovte Rotorama tým a otestujte s vysílačkou v ruce svoji šikovnost a nebo si jen nasaďte FPV brýle a nechte se proletět zkušeným pilotem po Lucerně!

S ROBOTEM V POSTELI
beseda s týdeníkem Respekt, moderátorka: Silvie Lauder
Galerie Lucerna, Praha 18. 2. 18:30 – 19:45
Je nádherná, udělá všechno, na co pomyslíte, a nikdy si nestěžuje. A čím dál víc připomíná skutečného člověka. Vývoj sexuálních robotů v posledních letech pokročil takovým způsobem, že všechny otázky s tím spojené prudce získaly na naléhavosti. Skončí mezilidské vztahy v podobě, jaké je známe? Jak se změní sex? Jaké budou mít roboti právní postavení? Beseda redaktorky týdeníku Respekt Silvie Lauder s autorem a znalcem vědeckofantastické literatury Ivanem Adamovičem, sexuologem Zlatko Pastorem a sex koučkou Julijí Poupětovou.

Silvie Lauder
(nar. 1978) vystudovala žurnalistiku na FSV UK. V redakci týdeníku Respekt pracuje od roku 2004, nastoupila tam po předchozím tříletém angažmá v Lidových novinách. Věnuje se širokému spektru společenských i politických témat. Je držitelkou Novinářské ceny Nadace OSF.

silvie lauder, 25.10.2013

SRDCE APORVERU
křest knihy, hosté: David Šenk, Tomáš Krejčí
Galerie Lucerna, Praha 17. 2. 19:00 – 20:00
Křest knížky Srdce Aporveru se uskuteční v sobotu 17. února od 19 hodin v Galerii Lucerna za přítomnosti autora Davida Šenka a režiséra Tomáše Krejčího. Kmotry knížky jsou Jan Kalina, zpěvák a frontman kapely 100 zvířat a herečka Eliška Frčková. Součástí křtu bude speciální projekce ukázek filmu Poslední z Aporveru, jehož ději knížka předchází.

SLAM POETRY EXHIBICE – ŽENA BUDOUCNOSTI
hosté: Adeladla, Barbora, BioMasha a další
Kavárna Lucerna, Praha 17. 2. 20:00 – 20:30
Víte co je to Slam Poetry? První dámy této svérázné formy osvobozené poezie vám to naživo předvedou. A rozhodně se u toho budete bavit. A téma? Žena budoucnosti. Účinkují: Adeladla, Barbora, BioMasha a další.

SVĚTLO DO VESMÍRU, FICTION HERO, SUPERŽENY, SPACELIGHTS
Vernisáž výstav za přítomnosti autorů
Galerie Lucerna, Praha 17. 2. 16:30
Světlo do vesmíru: tři vybrané futuristické koncepty světelných objektů určených do vesmír studentek Ateliéru produktového designu z pražské UMPRUM – Kateřina Kučerová (UVB Lamp), Terézie Rapčanová (Torch on Mars) a Anouk de Vries (Velcrolight). O grafiku se postaral Tomáš Rachunek.
Kristýna Císařová: Fiction Hero – Fotografický soubor Kristýny Císařové vzniklý z osobní potřeby přeměny v hrdinské postavy ze science fiction.
Superženy: Plejáda žen, které psaly dějiny. Od dávnověkých bojovnic po průkopnice na poli vesmírného výzkumu. Výstava je symoblickou poctou všem výjimečným ženám.
Spacelights: Kolekce snových svítících objektů a osobitých šperků Evy Nečasové

VESMÍŘANKY
Výstava děl
Foyer kina Lucerna, Praha 15. – 18. 2., Brno 21.-24.2., Ostrava 2.-3.3., Plzeň 23.-24.3.

Future Gate festival není jen o filmech, ale také o atmosféře, kterou podtrhuje tématická výzdoba. Ani letos tomu nebude jinak. Alienjedna, Nova Art a Psy.cho’s Nest jsou umělci, kteří dlouhodobě vytváří osobitou tvář festivalu. Jelikož se letošní ročník nese ve znamení žen, připravili si pro vás přehlídku bytostí z různých koutů vesmíru. Čekají
vás nejen postapokalyptické tváře, ale i robotky, mutantky i éterické podoby představitelek ženského plémě. Odkud brali jejich stvořitelé inspiraci či jak moc se nechali unést představami, uvidíte sami!

Alienjedna
Jeho práce osciluje na pomezí malby a scénického přístupu k hmotě a světlu. Po studiích keramiky přeorientoval svůj zájem na nové technologie zpracování idejí. Důraz klade především na imaginaci. Při své práci proniká často do nejhlubších rovin nevědomí, což mu otevírá cestu k dalším stylům a novým dimenzím. Stále více se zamýšlí ve své tvorbě nad definicí lidstva v prostoru proměněném technologií. Snaží se zachytit prchavé okamžiky projevu božství ve hmotě.
www.cybernetic-system.com

Nova Art
Pod pseudonymem Nova Art se skrývá mladá modrovlasá umělkyně z Prahy. Její doménou jsou bizardní kresby ze světa nočních můr a psychických chorob. Ve své tvorbě se věnuje především malbě, vytváření kostýmů a rekvizit pro festivaly. Je spojována se současnou českou postapokaliptickou scénou a v neposlední řadě rozjíždí svou budoucí kariéru tatérky.
Více o Nova Art.

Psy.cho´s Nest Bobby Combo / Psy.cho´s Nest Šílený stavitel z Junktownu, podílející se na mnoha projektech, většinou blízkých Postapo tématice. Kromě toho je součástí uměleckého seskupení WizArts. Jeho fantazii se meze nekladou , aneb od maket zbraní a šperků, až po celé kostýmy či budovy.
Více o Psy.cho´s Nest.

VIRTUÁLNÍ REALITA
vyzkoušejte si na vlastní kůži virtual reality
Galerie Lucerna, Praha 18. 2. 13:00*
“Kam kráčíš, virtuální realito?“ To si vyzkoušejte na vlastní kůži ve VR koutku, který vám přináší náš partner Asociace virtuální a rozšířené reality.” Těšit se můžete na nové VR zážitky pro HTC Vive a PlayStation VR.

HRDINKY VE SCI-FI HRÁCH
přednáška od Gamer Pie, host: Sebastian Uruba
malý sál B. Bakaly, Brno 21. 2. 20:00
Doom Marine, Master chief, Jim Raynor, Adam Jensen. Hustokrutopřísní týpci s případnými kybernetickými vylepšeními. Hraním za ně jsme strávili stovky hodin. Pojďme si ale raději popovídat o neprávem opomíjené, ale stejně silné skupině sci-fi herních protagonistů. Pojďme si povídat o hrdinkách.

SPACEX
přednáška, host: Dušan Majer (Kosmonautix.cz)
malý sál Hvězdárny a planetária, Brno 24. 2. 19:00
Podíváme se na vývoj společnosti, která před pár lety vletěla jako dravá štika do stojatých vod kosmonautiky. Zopakujeme si první neúspěchy s raketami Falcon 1 a přes znuvupoužitelnost a zásobování ISS se dostaneme až k plánům na těžkotonážní nosiče a kolonizaci Marsu.

VIDEOHERNÍ SCI-FI BIZÁRY
přednáška od Gamer Pie, host: Sebastian Uruba
malý sál B. Bakaly, Brno 22. 2. 20:00
Co se stane když zkombinujete žánr nedozírných možností a imaginativních světů jako je science fiction, s platformou tak šílenou jako jsou videohry? Pěkná kupa bizáru. Průlet herní sci-fi historií s výběrem toho nejšílenějšího co dokáže toto spojení nabídnout.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *