Akira

BIO OKO SO 25.2. 17:30 
KINO ART PÁ 3.3. 20:30
SVĚT TECHNIKY SO 18.3. 17:15
BIO OKO ČT 9.3. 19:30 PŘIDÁVÁME

originální název AKIRA
režie Kacuhiro Ótomo
obsazení Mami Kojama, Micuo Iwata, Nozomu Sasaki
rok výroby 1988
délka filmu 124 min.
země původu Japonsko
nosič DCP
jazyková verze japonsky s českými i anglickými titulky
trailer filmu YouTube

Když armáda zjistí, že má váš nejlepší kámoš z dětství takové schopnosti, že dokáže pouhou silou myšlenky srovnat celé město se zemí, je to pěkný průšvih! Zejména, když mu z nově nabyté síly začne trošku „hrabat“ a navíc mu do hlavy začne pronikat jiné „médium“, Akira, který už jednou Tokio kompletně zdevastoval.

Anime Akira natočil režisér Katsuhiro Otomo podle vlastní manga série. Když šel v roce 1988 snímek do kin, stal se pojmem. Nejen, že jeho přijetí v Japonsku bylo nadmíru úspěšné, ale co se týče ostatního světa, Akira v podstatě otevřel dveře žánru anime a seznámil svět také s formátem manga.

Mnohými kritiky je proto chápán jako milník žánru anime, který formoval následný rozvoj a styl těchto filmů. Na Akirovi vás ale nebude bavit jen jeho grafická stránka, kterou lze s přihlédnutím k roku výroby 1988 považovat suverénně za přelomovou, ale hlavně obsahová šíře.
Děj se odehrává v postapokalyptickém Neo-Tokiu, jehož obyvatel se dotýkají tolik typické problémy jako přelidnění, sociální izolace, šikana státní mocí a korupce a kteří musí často začleněni do pouličních gangů bojovat o holé přežití. Nečekejte ale suchou, temnou depresi. Temný je sice Akira dost, svými odkazy a náznaky, stejně jako našlápnutým tempem vás doslova připoutá k promítacímu plátnu!

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *