Hosté

Každý rok se vám snažíme zprostředkovat setkání s tvůrci uváděných filmů. Letos účast na festivalu potvrdili hned dva filmový režiséři. Z Polska do Prahy přijede uvést svůj film Muž s magickou krabičkou Bodo Kox. A první českou adaptaci příběhu Stephena Kinga přijede do Prahy a Brna představit Robin Kašpařík.

BODO KOX
Režisér a scénárista filmu Muž s magickou krabičkou
Kino Lucerna, Praha, 18.2. 16:45

Začínal jako nezávislý filmař. Filmem Marco P. a zloději” dobil mnoho festivalů nezávislého filmu. Studoval na filmové školy v Lodži a Wajdově škole ve Varšavě. Za svůj první snímek určený širšímu publiku Dívka ze skříně získal polské filmové ocenění “Orzeł” – objev roku. Jeho nejnovější film Muž s kouzelnou krabičkou vstoupil do kin v Polsku v říjnu 2017.

 

ROBIN KAŠPAŘÍK
Režisér a scénárista filmu Jsem brána
Kino Lucerna, Praha, 16.2. 18:15

Film a jeho historie Robina Kašpaříka fascinují od dětství. V roce 2009 natočil krátký snímek Seance, který byl uveden na světových hororových festivalech včetně hollywoodského Screamfestu. Jako první Čech získal svolení zfilmovat povídku bestsellerového spisovatele Stephena Kinga. Krátký sci-fi horor Jsem brána natočil ve dvou verzích: jednu pro kina a druhou pro technologii fulldome, která umožňuje promítání do kupolí planetárií.

RADEK HUŠEK
Přednáška po filmu BROUCI
Kino Lucerna, Praha, 16.2. 16:30

je spoluzakladatelem firmy SENS Foods, unikátního projektu vyrábějícího jídlo z cvrčků. Vzdal se zahraničního studia a své předchozí firmy, aby se mohl věnovat sociálnímu podnikání. Společně s Danielem Vachem rozjeli projekt nejprve v podnikatelském akcelerátoru xPORT VŠE, nyní projekt úspěšně funguje pod záštitou akcelerátoru UP21. V SENS se snaží udělat z hmyzu běžnou součást stravy. “Chceme se zaměřit na hmyzí mouku, ukazovat výživové, udržitelné a etické výhody jezení hmyzu. Přitom nezapomínáme na lahodnost našich produktů.” Portfolio produktů se nyní sestává z energy a proteinových tyčinek, o něž je veliký zájem především mezi nadšenci sportu a zdravého životního stylu. V současnosti pracují na otevření největší cvrččí farmy na světě v Thajsku a další produkty z cvrččí mouky jsou na cestě.

MGR. JINDŘIŠKA BLÁHOVÁ, PH.D.
Beseda po filmu Terminátor 2
Kino Lucerna, Praha, 16.2. 20:30
B.Bakala, Brno, 22.2. 18:00

Filmová redaktorka týdeníku Respekt a filmová historička na Katedře filmových studií FF UK. Nejspíš i někde u T2 má kořeny zájem o Hollywood, z něhož se postupně stala profesní volba. Před Respektem prošla redakcemi Lidových a Hospodářských novin. Spolupracuje s Českou televizí a spoluorganizuje Ceny české filmové kritiky. Aktuálně je i šéfredaktorkou filmového časopisu Cinepur.

JIŘÍ FLÍGL
Beseda po filmu Terminátor 2
Kino Lucerna, Praha, 16.2. 20:30

Na počátku jeho divácké i profesní vášně pro film stála upřímná dětská obliba bijáků s Arnoldem Schwarzeneggerem, která se s přibývajícími roky a prací filmového publicisty a festivalového dramaturga obrousila do provinilé rozkoše. Jeho články o kinematografii i videohrách vycházely v Cinepuru, A2 či na Aktuálně.cz. Působí jako programový dramaturg na Festivalu otrlého diváka a na Letní filmové škole, v minulosti se podílel také na Filmasii, Febiofestu či Fresh Film Festu. Působil jako dramaturg převzatých pořadů v České televizi a momentálně se podílí na projektu Serial Killer,
festivalu televizních a online seriálů.

KRISTÍNA ČAJKOVIČOVÁ
Beseda po filmu TERMINÁTOR 2 a SEXMISE
B.Bakala, Brno, 21.2. 20:30 a 22.2. 20:30

Vystudovala genderové studia v Budapešti, aby se vrátila na Katedru sociologie FSS MU. Sci-fi není její největší deviza, ale ráda se věnuje feministické analýze VŠEHO. Plní novoroční předsevzetí a přesouvá své mudrování od hospodských stolů na nová místa. Kromě toho, čistě ženské světy nevnímá až tak tak dystopicky.

LUCIA MORAVANSKÁ
Beseda po filmu TERMINÁTOR 2
B.Bakala, Brno, 21.2. 20:30 a 22.2. 20:30

Vystudovala Genderová studia, v současnosti je doktorandka na Katedře sociologie FSS MU. Sci-fi považuje za svou oblibu, stejně jako hledání feministických podtextem ve filmu. Mudrování o ženách v sci-fi je proto plodným spojením obou. Kromě toho, kdyby svět nebyl na pokraji apokalypsy, Sarah Connor by byla její kolegyní nejen ve studiu, ale i v kamarádství.

MAREK TVRDÝ
Beseda po filmu TERMINÁTOR 2
Minikino, Ostrava, 2.3. 20:00

James Cameron v roce 1984 natočil film Terminátor, který změnil budoucnost nás všech. Přednáška okomentuje samotný fenomén Terminátora, představí modely jednotlivých terminátorů a pohlédne na jeho mnoho časových linií, které vytvořily filmy, seriál i knihy.