Ježek Sonic

Je nejrychlejší ve všech známých světech, ale kamarády nemá. Ani nemůže, protože ho nikdo nestíhá. Ježek Sonic, kultovní komiksová a herní postavička, dostal v roce 2020 svůj vlastní hraný celovečerní film. Snímek Jacka Fowlera od začátku provázela kontroverze, fanouškům se totiž nezdála první podoba oblíbeného modrého hrdiny. Negativní odezva byla tak silná, že tvůrci postavu Sonica kompletně předělali. Výsledkem je zábavná podívaná, plusové body navíc jí přidává nádherně ďábelský Jim Carrey v roli protřelého Doktora Robotnika. Na projekci *doplnit datum* můžete „uklidit“ svoje děti, mladší sourozence, nebo klidně i sami sebe. Ježek Sonic totiž potěší každého, kdo legendární hru od Segy někdy pařil.

Krátké filmy Neilla Blomkampa

V roce 2017 založil jihoafrický režisér Neill Blomkamp nezávislé Oats Studio. Cílem studia bylo vytvořit sérii krátkých experimentálních filmů, které byly zpřístupněny zdarma na YouTube a dalších platformách. Na základě diváckých reakcí se pak rozhodovalo, které krátké snímky mají potenciál stát se plnohodnotnými filmy.

V těchto krátkých filmech účinkují známé tváře (Sigourney Weaver, Sharlto Coplay, Dakota Fanning, aj.) a každý z nich stojí na velmi originální a překvapivé premise. Filmový blok uvede samotný režisér Neill Blomkamp.

Po projekci proběhne beseda o tvorbě krátkých filmů a zkušenostech ve filmovém průmyslu.

Firebase
Režie: Neill Blomkamp
Obsazení: Tyler Johnston, Robert Hobbs, Pat Mastroianni
Rok výroby: 2017
Délka: 27 min
Země původu: Kanada

Válka ve Vietnamu zuří a oba znepřátelené tábory počítají ztráty. Každá strana má nicméně své eso v rukávu. Unikátní živou zbraň. Je to voják, vědecký experiment… nebo něco úplně jiného?

Rakka
Režie: Neill Blomkamp
Obsazení: Sigourney Weaver, Eugene Khumbanyiwa, Robert Hobbs, Carly Pope, Brandon Auret
Rok výroby: 2017
Délka: 22 min
Země původu: Kanada

Naše planeta byla kolonizována nepřátelskou mimozemskou rasou. Část lidstva se snaží vzdorovat, zbytek je v otroctví nebo kolaboruje a slouží novým vládcům planety. Ale v těch nejtemnějších hodinách svítí naděje nejjasněji!

Zygote
Režie: Neill Blomkamp
Obsazení: Dakota Fanning, Jose Pablo Cantillo
Rok výroby: 2017
Délka:23 min
Země původu: Kanada

Důlní komplex v Arktidě objeví nebezpečnou a smrtící formu života, která již pohltila veškerou posádku. Tedy kromě dvou posledních přeživších, kteří se rozhodně nehodlají vzdát bez boje!

Krátké sci-fi filmy od iShorts

Program krátkých filmů přináší vize budoucnosti mladých domácích i zahraničních filmařů. Na formátu krátkého filmu se staneme účastníky vesmírného experimentu, uvízneme v časové smyčce a skrze dystopické vize i uvidíme, jaké by to bylo naprogramovat si své milence dle představ. Tematicky pestrý blok, kterému nechybí nadsázka i inspirace výraznými žánrovými vzory, vznikl již tradičně ve spolupráci s iShorts.


Amor Labori
Režie: David Stejskal
Obsazení: Milan Matyáš Deutsch, Anna Skladchikova, Veronika Bellová, Jan Parma, Tomáš Kucuk
Rok výroby: 2020
Délka: 10 min
Země původu: ČR


Mohou se do sebe roboti navzájem zamilovat? Je možné, abychom se my zamilovali do robota? V budoucnosti.


Barva tvých rtů (Colour of Your Lips)
Režie: Annick Blanc
Obsazení: Alexis Lefebvre, Katia Lévesque
Rok výroby: 2018
Délka: 18 min
Země původu: Kanada


Vzduch se najednou přestane dát dýchat a jedinými přeživšími jsou žena a potápěč. Zásoby vzduchu pomalu docházejí a je nutné vyřešit otázku, zda se ti dva budou milovat, či spolu válčit.


Being Human
Režie: Tomáš Krejčí
Obsazení: Laura Besserová, Prokop Pršala
Rok výroby: 2021
Délka: 15 min
Země původu: ČR


Během romantické projížďky na koních zažije Laura s Prokopem apokalypsu. Po čase stráveném v úkrytu jejich vztah zažívá zkoušku v podobě putování zpustošenou krajinou a snahou přežít.


Epizoda 11
Režie: Viktor Svoboda
Obsazení: Marek Libert, Matěj Havelka
Rok výroby: 2019
Délka: 9 min
Země původu: ČR


Vesmírný hrdina Hart je zajat nepřátelskými roboty. Jeho syn během útoku přichází o otce i pravou ruku. Teď musí Harta zachránit z kovových spárů dřív, než bude pozdě. Jedenáctá epizoda sci-fi seriálu, který (zatím) neexistuje. Akční dobrodružství pracující s konceptem fiktivního rozšířeného univerza s výraznou barevnou stylizací.


Odepsaný (Decommissioned)
Režie: Josh Tanner
Obsazení: David Normand, Joey Vieira
Rok výroby: 2021
Délka: 6 min
Země původu: Austrálie


Děsivá anomálie překvapí astronauta na mezinárodní vesmírné stanici.


Smyčka (Loop)
Režie: Stuart Langfield
Obsazení: Michael J.Rogers, Valeriia Polishchuk, Tatenda Hatugari
Rok výroby: 2021
Délka: 13 min
Země původu: Kanada


Nacházíme se někdy v polovině 21. století. David Hilton, ředitel technologické společnosti na odpočinku, se snaží naučit umělou inteligenci prožívat skutečné lidské emoce.


Zari
Režie: Courtney Marsh
Obsazení: Laura Quesinberry Uchida, Chris Connell, William Joseph Hill
Rok výroby: 2014
Délka: 18 min
Země původu: USA


Robot paní domácí v blízké budoucnosti se začne přizpůsobovat světu kolem něj.


Sky Sharks

Jsou hladoví, mají pořádně ostré zuby, plachtí vzduchem a na zádech nesou… zombie s hákovým křížem na rukávu uniformy? Německý režisér Marc Fehse přichází s bláznivou vizí, ve které nacisté plánují ovládnout svět pomocí tajné zbraně – geneticky modifikovaných létajících žraloků. Lidstvo může zachránit jedině speciální jednotka oživených amerických vojáků, kteří padli ve Vietnamu. Ano, je to přesně tak šílené, jak to zní. A taky pořádně krvavé! „Sky Sharks jsou jako nemanželské dítě Iron Sky a Mrtvého sněhu,“ napsal o filmu kritik Martin Unsworth. Potvrzujeme, že to sedí!

Soutěž studentských sci-fi filmů

Novinkou v programu je blok soutěžních studentských filmů, kterým bychom chtěli festival ještě více propojit s filmařskou obcí.


V pásmu krátkých filmů uvidíme varianty blízké budoucnosti z různých úhlů pohledu, něco alternativní historie i příklady meziplanetární komunikace. To vše pomocí různých technik a žánrů, ale i svěžích vyprávěcích postupů.


Ajznboňák
Režie: Jakub Vrbík, Patrik Balonek, Matěj Sláma
Škola: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Rok výroby: 2020
Délka: 14 min


Blízká budoucnost. V ruinách padlé společnosti přežívá muž a sní o obyčejném životě… nebo jen nenaplněný ajznboňák touží po životě v akčním světě?


Breaktime
Režie: Martin Bystrianský
Škola: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Rok výroby: 2020
Délka: 17 min


Sci-fi příběh, jenž z reálného světa přechází do VR hry. Lori se musí postavit vrahovi otce. Fiktivní prostor paradoxně odhalí celou pravdu.


Girls don’t cry
Režie: Fýr Romu
Škola: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Rok výroby: 2020
Délka: 13 min


Hanna je v koncích. Nosí Jaredovo dítě, ale cítí nenávist a nemá možnost volby. Říkají, ať mlčí a poslouchá. Ale ona vzpurně vezme osud do vlastních rukou.


I Heard the Moon-Lady Weaving
Režie: Vasco Viana
Škola: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Rok výroby: 2020
Délka: 9 min


Cestovatel vesmírem obdrží tajemnou zprávu, zatímco jeho loď směřuje ke srážce se Sluncem.


Izolátor
Režie: Matěj Hrudička
Škola: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Rok výroby: 2020
Délka: 12 min


Ve fiktivní Praze přelomu 19. a 20. století, žije mladý vědec. Pracuje na vynálezu, který pomůže soustředění bez ohledu na hluk metropole – Isolator.


Mraveniště
Režie: Marek Náprstek
Škola: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Rok výroby: 2020
Délka: 14 min


Příběh konce lidstva z pohledu mravenců. Vzpurná dělnice K99980335 touží po jiné budoucnosti. Když se jí sen náhle krutě splní, je pozdě vzít ho zpět.


The Outer Space Diplomacy
Režie: Vojta Kočí
Škola: Vysoká škola uměleckoprůmyslová
Rok výroby: 2020
Délka: 2 min


Krátký film vytvořený za tři týdny v rámci klauzurního zadání je stručnou komickou esejí o silně antropocentrickém charakteru meziplanetární kolonizace.