Exkurze do vesmíru

  Originální název
  The Sights of Space: A Voyage to Spectacular Alien Worlds
  Režie
  John D. Boswell
  Rok výroby
  2023
  Délka filmu
  31
  Země původu
  USA
  Nosič
  MP4
  Jazyková verze
  Anglicky s českými titulky

  Vesmír je nesmírně obrovský, nepřestává nás fascinovat, je domovem obrovského množství různorodých světů, neboli exoplanet. V současnosti jich známe 5 500, jsou příliš daleko, abychom je mohli podrobněji prozkoumat. To nám ale nezabrání v imaginární cestě za nimi, a to na základě nejnovějších současných vědeckých poznatků!


  Naše vesmírná loď se jmenuje Navis III, která vás dopraví na jakékoliv místo v naší Galaxii, kde se nachází 200 miliard hvězd. Nejprve se vydáme k nejdivočejším planetám, které lidstvo dosud objevilo. Jsou to světy, které se vymykají našim představám – od planetárních oáz až po žhavé plynné obry s mračny z kovu. Tato mezihvězdná cesta nám umožní nahlédnout na to, jak hluboko sahá fantazie přírody a zároveň otevře cestu budoucím průkopníkům, kteří možná jednoho dne stanou na našem druhém domově v hlubokém vesmíru. Takže, kdybyste mohli navštívit libovolné místo v galaxii, kam byste se vydali?


  V Brně přidáváme projekci: Kino Art 5.10. 17:00 vstupenky za 100 kč (projekce bez hosta / besedy)  Tak výjimečný dokument, kterým bezesporu je dílo Johna D. Boswella Exkurze do vesmíru, si zaslouží víc než jen film. Po všech festivalových projekcích bude následovat beseda s odborníky k tématu. Jejich výčet a téma besed / přednášek vidíte níže. Další hosty budeme postupně doplňovat.


  Praha 30.9. 17:30: Tomáš Petrásek (začátek filmu v 17:00)

  Ve vesmíru nejsme sami, kolem Slunce obíhá přece nám dobře známých osm planet. Navíc v současné době známe také planety, které obíhají cizí vzdálené hvězdy, tzv. exoplanety. Jak takové světy mohou
  vypadat, jak hluboko sahá fantazie přírody a je tam dokonce život? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět s Tomášem Petráskem, pracovníkem Fyziologického ústavu AV ČR a Národního ústavu
  duševního zdraví. Ve svém volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, kterou od roku
  2015 také přednáší na Univerzitě Karlově.


  Brno 3.10. 19:45: Marek Skarka (začátek filmu v 19:15)

  Exoplanety jsou všude ve vesmíru, momentálně jich známe přes 5500, ale prostřednictvím čím dál více výkonnějších přístrojů bude objevů raketově přibývat. S doktorem Markem Skarkou z Astronomického ústavu AV ČR si budeme povídat o tom, co vše již o objevených exoplanetách víme, jaké mají velikosti, jaké podmínky na nich panují a zdali by například na nich mohli být objeveny známky života. Marek Skarka se věnuje hvězdným pulzacím, dvojhvězdám s pulzující složkou a samozřejmě v neposlední řadě pozorováním exoplanetárních kandidátů.


  Plzeň 12.10. 17:30: Ota Kéhar (začátek filmu v 17:00), vstupenky

  Ze Sluneční soustavy k exoplanetám

  Poutavou cestu naším poznáním začneme ve Sluneční soustavě, přes planetky se přesuneme k fázovému
  diagramu a zvláštnímu jevu, ledu VII, který má klíčový význam pro pochopení fyzikálních procesů v
  kosmickém prostoru. Povíme si něco o obyvatelné zóně života a otázkou, jak se formuje kolem hvězd,
  což nám otevírá možnosti pro hledání potenciálně obyvatelných světů. Zaměříme se i na metody detekce
  exoplanet a způsoby, jakými astronomové objevují planety u jiných hvězd.


  Hradec Králové 21.10. 17:00: Martin Cholasta (začátek filmu v 16:30), vstupenky

  Exoplanety jsou planety, které obíhají kolem jiné hvězdy, než je Slunce. První potvrzená exoplaneta byla objevena před více než 30 lety, v současnosti jich známe již přes 5500, a to především díky vesmírnému teleskopu Kepler. Ukazuje se, že exoplanety jsou velice běžné a podle současných relevantních odhadů může v naší Galaxii ve skutečnosti existovat až kolem 100 miliard (!) obyvatelných planet podobných Zemi. O těchto velice zajímavých objektech se mnohem více dozvíte od Martina Cholasty, odborného pracovníka Hvězdárny a planetária v Hradci Králové a také člena České astronomické společnosti.

  30.09.17:00 / Praha / Lucerna / Galerie
  03.10.19:15 / Brno / Art / Malý sál
  Vyprodáno
  05.10.17:00 / Brno / Art / Malý sál
  12.10.17:00 / Plzeň / DEPO2015 / sál Klempírna
  15.10.18:00 / Košice / Kino Úsmev / Impulz
  21.10.16:30 / Hradec Králové / Bio Central / Malý sál