Terry Rawlings hostem festivalu!

terry rawlingsZnámý britský filmový střihač a zvukový mistr Terry Rawlings bude hostem letošního festivalu. V Praze slavnostně festival zahájí a osobně uvede jedny ze svých nejlepších filmů: Vetřelec3 a Blade Runner.

Terry Rawlings (1933), celým jménem Terence John Rawlings, pracoval na desítkách úspěšných filmů. Mezi ty nejznámější patří Vetřelec (Alien, 1979), Ohnivé vozy (Chariots of Fire, 1981), za který byl nominován na Oscara, Blade Runner (1982), Vetřelec3 (Alien3 1992) anebo Zlaté oko (Golden Eye, 1995). Spolupracoval s takovými režiséry jako jsou Ridley Scott, Martin Campbell, Hugh Hudson, David Fincher anebo třeba Joel Schumacher.

Původně zvukový mistr, jehož mnohostrannost rozpoznal Ridley Scott a svěřil mu střih svého prvního studiové filmu. Vetřelec se stal kultovní ságou a jejich společná práce pokračovala na filmech Blade Runner a Legenda. Když David Fincher přijal režii třetího pokračování Vetřelce, logicky do svého týmu přijal i Terryho Rawlingse, a po dokončení měl pro něj jen slova chvály „Nejlepší střihači jsou alchymisté. Dávají dohromady kusy, které by samy nikdy nefungovaly. Měl jsem velké štěstí, že na svém prvním filmu jsem mohl pracovat s Terrym.“ Během své kariéry byl 5krát nominován na cenu Britské filmové a televizní akademie a jednou na Oscara. V loňském roce mu byla udělena cena BAFTA za celoživotní dílo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *