* * *

Festival

* * *

FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVAL 2020
THE CYBER REVOLUTION IS COMING

filmové premiéry | legendy žánru | dokumenty | koncerty
zahraniční hosté | výstavy | workshopy | technologie | besedy

Milí diváci, vítejte na sedmém ročníku festivalu sci-fi filmů Future Gate!

Tématem letošního ročníku je Cyber Revolution. Zlatá éra kyberpunku je již sice za námi, ale jeho vliv trvá – dokážete si představit sci-fi bez implantátů, hackerů, umělé inteligence a megakorporací?

Současný svět se ale kyberpunku začíná nepříjemně podobat. Punku sice ubylo, zato kybernetická dystopie se zdá být na dohled. Neuronové sítě, které o nás vědí víc, než my sami, fake news, kamery rozpoznávající vaše obličeje, válčící drony, nadnárodní korporace nemilosrdně drancující planetu i společnost působí jako temné mraky na obzoru. Co se ale nám zdá jako blížící se hrozba, to již někteří lidé žijí. Digitální dystopie, kterou jisté totalitní země masivně exportují, je jednou z největších hrozeb současnosti. Držme proto protestujícím v Hongkongu palce. Jsou to právě oni, kdo tvoří hráz mezi námi a kybernetickou totalitou.

Naštěstí existuje proti autoritářství vakcína, a tou je vzdělávání. Proto na sedmém ročníku Future Gate uvádíme školní projekce. Festival se tak stává nástrojem mediální výchovy, upozorňuje na palčivé problémy současnosti jako je kyberšikana a další problémy v online světě. Chceme také poděkovat našim hlavním partnerům, protože bez nich by se festival nemohl uskutečnit: JRC, ESA BIC Prague, Microsoft, Sebastian Professional, Atomic Drink, Wacom, Živé firmy, Zážitky. cz, MindMaze Prague, Figures.cz, Fun Arena, Stardust Production a v neposlední řadě Prusa Research. Velké poděkování patří i institucím a městům, které festival finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Praha, Brno a Plzeň. Zároveň svou záštitu festivalu udělili primátor hl. m. Praha Zdeněk Hřib a primátorka statutárního
města Brna Markéta Vaňková.

Samozřejmě děkujeme i vám, milí diváci, protože bez vás a vaší přízně by to opravdu nešlo.
Užijte si festival.


Cyberpunk is not dead!

Vezměte Noir, přidejte trochu punku, sociálního rozkladu jako například v Bronxu v 70. letech a velkou dávku sci-fi – především týkající se implantátů, virtuální reality, umělých inteligencí, hackování, médií, korporací a drog. Co vám vznikne? Kyberpunk.

Kyberpunk v sobě vždy obsahoval boj za svobodu. Boj proti nadvládě megakorporací, zápas o vlastní příčetnost, revoltu proti vládě umělé inteligence nebo naopak její osvobození.

William Gibson, Bruce Sterling nebo sestry Wachowské by asi netipli, že se jejich temné vize začnou uskutečňovat tak brzy. Útoky hackerů na (například) nemocnice, krádeže osobních dat, manipulace společnosti pomocí neuronových sítí předepisujících vám dezinformace na míru nebo třeba kyberšikana jsou dnes bohužel realitou. Kyberpunk se promítá ve společenské realitě, ale i ve zbytku žánru vědecké fantastiky – nebo si ji snad umíte představit bez umělé inteligence, megakorporací, kontroly společnosti, digitální dystopie, hackerů a nebo alespoň jednoho z toho? Neumíte!

Dokonce i v Black Mirror – scifi pro lidi, co nemají rádi sci-fi – je najdete. Jakoby se kyberpunk rozplynul jak ve zbytku žánru, tak v realitě samotné a stal se jejich přirozenou součástí. Je to asi dobře.

My ale chceme zavzpomínat na pravý, nefalšovaný kyberpunk, neonový noir, antihrdiny a kybernetickou revoluci s podkresem syntezátorové hudby. Kyberpunk never dies!

O ORGANIZÁTOROVI

Organizátorem festivalu je nezisková organizace Future Gate. Ta se v rámci své činnosti sleduje novinky ze světa science fiction a plánuje je pravidelně zprostředkovat fanouškům žánru a široké veřejnosti. Cílem činnosti Future Gate z.s. je organizace filmových projekcí, přednášek a workshopů, které spojuje tématika filmu, science fiction a budoucích technologií.

FESTIVALOVÝ TÝM

Ředitelé festivalu: Andrej Štůla, Filip Schauer,
Vedoucí produkce: Anna Švehelková
Filmový program: Kateřina Horáková, Denisa Nováková, Andrej Štůla, Filip Schauer
Doprovodný program: Josef Forman, Zita Adamová, Petr Dimov, Natálie Roubalová
Guest Service: Kamila Šulíková
Moderátor: Martin Vaňo
Grafik: Marko Veselinović, Jakub Klíma
Festivalová upotávka: Roland Szabo (edit), Ondřej Šaffek (music), Marko Veselinović (visuals), Studio Incendo (photo credits)
Marketing, partneři: Filip Schauer, Andrej Štůla, Matěj Křístek
On-line marketing: Františka Blažková, Matěj Křístek
PR: Adéla Brabcová
Překlady: Martin Podmajerský, Pavel Záboj, Františka Blažková, Zuzana Turková, Denisa Zlatohlávková, Martin Vaňo
Web: Adam Véle
Festivaloví fotografové: Michal Dědič, Jana Křivánková
Školní projekce: Andrej Štůla

FESTIVAL DĚKUJE

Barbora Hacsi, Kateřina Schauerová, Michal Postránecký, Kristýna Benešová, Tomáš Krejčí, Jonáš Ledecký, Michal Suchánek, Zdena Koryntová, Martin Vinš, Ondřej Filgas, Iurii Ladutko, Martin Vodička, Viktor Tesařík, Bedřich Němec, Zuzana Václavová, Jiří Dušek, Milan Šimánek, Jana Glocarová, Kristína Malíková, Martina Marešová, Kamil Navrátil, Berberich Lukáš, Nina Šilanová, Martin Štefan, Club Cross, Sanctuary.cz a taky všem divákům, kteří nám zachovávají přízeň.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *