* * *

Festival

* * *

Časem prověřené legendy, pečlivě vybrané novinky žánru i na zahraničních festivalech oceněné filmy. Čtvrtý ročník festivalu science fiction filmů Future Gate přináší již tradičně na filmové plátno řadu zajímavých snímků oblíbeného žánru. Letošní téma festivalu se nese ve znamení vztahu lidstva a inteligentních strojů.

Čeká vás TERMINÁTOR, film, který stvořil hned dvě legendy: Jamese Camerona a T-800, kyborga zabijáka s rakouským přízvukem a hláškou „I´ll be back“. Jedno z nejlepší cyberpunkových anime všech dob. AKIRA, zrozená v Neo-Tokyu, zapříčinila novou vlnu popularity manga v Evropě a USA. A druhý nejnavštěvovanější film všech dob, silný příběh o přátelství s přenádhernou hudbou Johna Williamse, E.T. MIMOZEMŠŤAN.

A na jaké novinky se můžete těšit? MOONWALKERS, bláznivá komedie se skvělým hereckým obsazením o přistání, ehm nepřistání, na Měsíci. Jak to vlastně bylo? Zvládla přistání NASA nebo jej natočila CIA? Dystopické sci-fi, svět podobný tomu orwellovskému, BÍLÝ KRÁL. A japonský animovaný úlet, který učaroval festivalovému publiku napříč kontinenty, NOVA SEED. Filmový výběr doplní kolekce krátkých filmů od iSHORTS.

Jedinečnou atmosféru zajistí výstava robotů, fanoušci v kostýmech známých hrdinů i Future Bar. Festival doplní tématické přednášky a besedy se zajímavými hosty. Přijďte na festival sci-fi filmů Future Gate 2017 a podívejte se na budoucnost se stroji očima filmových tvůrců!

NA HRANĚ LIDSKOSTI

Čtvrtý ročník festivalu Future Gate se nese ve znamení vztahu lidstva a strojů. Ten je přítomen v science fiction už od počátků. První literární výskyt robotů nebo umělých lidí najdeme už ve starověku nebo třeba v legendě o Golemovi. S nástupem průmyslové revoluce se roboti zabydlují v žánru natrvalo. Od Frankensteina (1818) k Terminátorovi jsme se dostali za necelých 200 let. Dnes už si bez nich sci-fi nedokážeme představit.
Vztah mezi lidstvem a stroji je ve fikci málokdy růžový. Umělé inteligence (UI) představují spíše nepřátelské bytosti. Ať už se jedná o Čapkovo R.U.R. nebo o Matrix. V současnosti navíc dochází na poli UI a robotiky k obrovskému pokroku. Počet robotů, pracujících v průmyslu, exponenciálně roste. Roboti vás možná připraví o místo, ale nemají v popisu práce někoho vyhlazovat.
Něco jiného je ale pokrok na poli UI. Omezené úkoly již počítače zvládají lépe než člověk – lehce porážejí kohokoli v šachu, dokážou provést právní rešerše, řídit auto nebo připravit články o sportovních výsledcích. To může ve světle nasazení dronů ve válkách vyvolávat nepříjemné noční můry. Jako každý nástroj, může být i UI použita jako zbraň. Pak ale nebudeme svědkem války lidí proti robotům, ale války lidí s roboty po boku.
Ale co kdyby… co kdyby přeci jen vznikla dokonalá UI, která by ovládla lidstvo. Dříve či později pak narazí na otázku: “Nebylo by pro atomy, ze kterých se lidé skládají, lepší využití?”. Snad ne. UI bude podle našeho názoru považovat nás – chaotické, emotivní lidoopy – za roztomile zábavné. Naše omezení city, tělesností, věkem a malým rozhledem bude pro UI zdrojem zajímavých dat. Ta pro ně budou cennější nežnový výpočetní hardware. Doufejme.

O ORGANIZÁTOROVI

Organizátorem festivalu je nezisková organizace Future Gate. Ta se v rámci své činnosti snaží sledovat novinky ze světa science fiction a plánuje je pravidelně zprostředkovat fanouškům žánru a široké veřejnosti. Cílem činnosti Future Gate z.s. je organizace filmových projekcí, přednášek a workshopů, které spojuje tématika filmu, science fiction a budoucích technologií.

FESTIVALOVÝ TÝM

Organizační tým: Andrej Štůla, Filip Schauer, Kamila Šulíková
Moderátor: Martin Vaňo
Grafik: Marko Veselinović
Vizuál Future Gate 2017: Roland Szabo (foto), Eva Zatloukalová (model), Martina Beerová (styling)
Festivalová upoutávka: Roland Szabo (edit), Marko Veselinović (animace), Jakub Uksa a Ondřej Šaffek (hudba)
Pr: Denisá Nováková, Petra Belaňová
Překlady: Zita Adamová, Michaela Fiurášková
Web: Adam Véle
Festivalový fotograf: Jana Křivánková

FESTIVAL DĚKUJE

Radim Matěja, Tomáš Krejčí, Kateřina Schauerová, Petr Dimov, Tereza Doležalová, Robert Knap, Matěj Křístek, Martin Vodička, David Beránek, Olja Svitáková, Jan Horkel, Milan Šimánek,Kristina Ketmanová, Jana Glocarová, Petra Vitásková

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *