* * *

Festival

* * *

VÍTEJTE NA FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVALU 2018

Pátý ročník zavítá do pěti měst. Jako loni to budou Praha, Brno a Ostrava, letos ovšem přibudou dvě festivalová města – Plzeň a Šumperk. Jako každý rok představíme časem prověřené klasiky i filmové novinky, a nově i dokumenty, workshopy, velkolepý koncert nebo diskuse se zajímavými hosty. Letošním tématem jsou ženy ve sci-fi. To už dávno přestalo být doménou mužů. O své místo se již dlouho hlásí hrdinky jako je Ellen Ripley, Sarah Connor nebo princezna Leia. Ty nepotřebují ochranu silných mužů. Dokáží se dobře postarat jak samy o sebe, tak o celou galaxii. Ženy se stále více prosazují také ve světě vědy. Letošním ročníkem chceme vzdát hold jak fiktivním, tak skutečným ženám vědy a fantastiky.

Pátý ročník je opět o něco větší a zajímavější, než ročníky předchozí. Nezvládli bychom to bez podpory našich partnerů: JRC, MindMaze, ESA BIC Prague, Zážitky.cz, Živé firmy, MANA, Secco+. Velmi si vážíme také podpory měst Praha, Brno a Plzeň. Děkujeme také vám, divákům, že nám zachováváte přízeň.

Dámy a pánové i všechny další formy života, pohodlně se usaďte a užijte si festival!

O FILMECH

Mezi novinky letošního ročníku patří film Jak balit holky na mejdanech podle povídky Neila Gaimana, kterého dobře známe díky comicsu Sandman nebo knihy a seriálu Američtí bohové. Druhou novinkou bude ruský hrdinský epos podle skutečné události – opravě orbitální stanice Saljut-7, která nezadržitelně padá do atmosféry. Poslední novinkou je polský film o cestování časem Muž s magickou krabičkou, který nás zavede jak do Varšavy roku 2030, tak do stalinistických 50. let.

Klasiky jsme letos vybírali opravdu pečlivě. Terminátor 2 jistě není třeba představovat. Ve snímku po boku kulturistky a prepperky s Kasandřiným syndromem Sarah Connor stane v roli klaďase T-800 – padouch z prvního dílu. Společně budou chránit drzého puberťáka, který má jednou zachránit svět před nadvládou robotů. Pátý element v hlavních rolích s Brucem Willisem a Millou Jovovich také není třeba představovat. V zuřivě barevném světě plném bizarnosti srší akcí a humorem nejen hrdina, ale i hrdinka s oranžovým přelivem a izolepou místo oblečení. Další dvě klasiky jsou o něco staršího data výroby, ale prošlé tedy rozhodně nejsou. V klasice s velkým K – Vynález zkázy – se můžete pokochat oldschoolovými triky z doby, kdy počítače uměly maximálně vytopit velkou místnost. Přijďte se podívat na to, jak v roce 1958 Karel Zeman přivedl k životu ty nejdivočejší vize Julese Verna jen s pomocí loutek, střihu a perspektivních triků. Poslední legendou je polská komedie Sexmise, ve které se dva vědci po nezdařeném experimentu s cestováním časem ocitnou v totalitní společnosti budoucnosti, ve které neexistují muži. Není to ale taková výhra, jak by se na první pohled mohlo zdát.

V sekci dokumentů uvedeme dva snímky. Jednak to budou Brouci, film o tom, proč je do budoucna dobrý nápad zařadit do jídelníčku členovce, a Amatéři ve vesmíru – film o nadšencích, kteří se rozhodli postavit na koleni raketu, která doletí na oběžnou dráhu. Jako každý rok vás čekají také krátké sci-fi filmy iShorts. Milovníky Stephena Kinga jistě zaujme první česká adaptace jeho povídky – film Jsem brána. Ty z vás, kdo mají rádi humor, pak jistě potěší maraton satirického sci-fi seriálu České televize Kosmo.

Teď už potřebujete jen stroj času nebo klonování, abyste vše stihli!

Aktuální informace v události na Facebooku.

O ORGANIZÁTOROVI

Organizátorem festivalu je nezisková organizace Future Gate. Ta se v rámci své činnosti sleduje novinky ze světa science fiction a plánuje je pravidelně zprostředkovat fanouškům žánru a široké veřejnosti. Cílem činnosti Future Gate z.s. je organizace filmových projekcí, přednášek a workshopů, které spojuje tématika filmu, science fiction a budoucích technologií.

FESTIVALOVÝ TÝM

Organizační tým: Andrej Štůla, Filip Schauer, Františka Blažková, Jana Patočková, Kamila Šulíková, Kateřina Horáková, Zita Adamová, Matěj Křístek, Ondřej Filgas, Petr Dimov
Moderátor: Martin Vaňo
Grafik: Marko Veselinović
Festivalová upoutávka: Roland Szabo (edit), Marko Veselinović (animace+3D), Tomáš Musílek (3D), Jakub Uksa a Ondřej Šaffek (hudba)
Video “Zeptali jsme se několika žen”: Františka Blažková (produkce), Roland Szabo (edit)
Pr: Denisa Nováková, Petra Belaňová
Překlady: Zita Adamová, Michaela Fiurášková
Web: Adam Véle
Festivalový fotografové: Jana Křivánková, Michal Dědič

FESTIVAL DĚKUJE

Tomáš Krejčí, Kateřina Schauerová, Jonáš Ledecký, Robert Knap, Martin Vodička, Bedřich Němec, Zuzana Václavová, Petr Šašek, Milan Šimánek, Kristina Ketmanová, Jana Glocarová, Kristína Malíková, Ivan Jáchim, Denisa Mračnová, Kamil Navrátil, Jiří Dušek, Josef Forman, Dušan Rapoš.

Zvláštní poděkování patří dámám, které si našly čas a odpověděly na naše otázky ohledně budoucnosti naší civilizace. Záznam můžete zhlédnout zde. Mezi nimi byly: Barbora Hacsi, Jitka Tomanová, Terezie Kovalová, Jana Pakočka, Klára Sudíková, Masha Dudziaková, Babe LN, Yasmina Overstreet, Alžběta Trojanová, Ráka Derzsi a Ivana Veselková. Děkujeme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *