Astronaut

Spousta dětí chce být astronauty, až vyroste, většinu to ale časem opustí: ne tak Jima, inženýra pracujícího ve firmě zabývající se cestováním do vesmíru. Samotářský Jim zasvětil život tajnému projektu: staví si totiž vlastní raketu a v ní chce konečně vyletět mezi hvězdy. Aby se alespoň přiblížil splnění svého celoživotního snu, musí otevřít dveře dobře kryté dílny a pustit do ní i do své mysli pár stejně založených snílků. Atmosférický snímek Nicolase Girauda nechává nahlédnout do odhodlané duše člověka, který se nechce vzdát. Nikam nespěchá a téma zpracovává citlivě a dojemně za pomoci moderního vizuálu a minimalistického soundtracku.


Režisér filmu Nicolas Giraud bude hostem projekce v Praze. Po projekci se můžete těšit na besedu.

Generace F

Romantická sci-fi komedie Generace F britské režisérky Sophie Barthes vypráví příběh newyorského páru Rachel (Emilia Clarke) a Alvyho (Chiwetel Ejiofor). Ve společnosti bláznivě zamilované do technologií všichni touží po ještě pohodlnějším životě. Jenže jsou věci, které prostě z podstaty být pohodlnější nemohou… Nebo ano? Divoká cesta Rachel a Alvyho za rodičovstvím právě začíná.


Mars Express

Tvrdohlavá soukromá detektivka Aline má problém nejen s alkoholem: spolu s androidím parťákem Carlosem se vydává hledat mladou hackerku June. Aline a Carlos ale nejsou jediní, koho dívka na útěku zajímá. Snímek režiséra Jérémieho Perina nezapře inspiraci klasikami jako RoboCop či Ghost in the Shell. Napínavý sci-fi noir plný nečekaných zvratů má akční spád, nebojí se ale ani zamyslet se nad závažnými a aktuálními existenciálními tématy, jakými jsou kolonizace vesmíru nebo pomalu umírající planeta Země. Působivé nakouknutí do současné francouzské animace, která je v kinematografii stále zásadním pojmem.


Nesmrtelní

Vstupte do pokroucené mysli režiséra Eddieho Alcazara – za ruku vás při tom povede producent Steven Soderbergh. Divinity je jejich společné dílko, které nadchne fanoušky experimentálních bizárů i herečky Belly Thorne. Indie film se sci-fi prvky připomíná raného Davida Lynche a vyžaduje plnou diváckou pozornost: za změtí brutálních černobílých obrazů, v nichž nechybí sex, násilí ani zmutované nestvůry, se skrývá ostrá kritika společnosti posedlé mládím a krásou, která fyzické vzezření člověka fetišizuje a staví jej nad všechny ostatní hodnoty.


Něco je v hlíně

Záhadné symboly, rozpálené L.A., dva kamarádi s kamerami a slabostí pro odhalování tajemství. Mysteriózní thriller s prvky mokumentu natočili Justin Benson a Aaron Moorhead, kteří stojí například za sci-fi Synchronic. Kreativní duo divákům tentokrát nabízí kvalitní slow burn. Něco je v hlíně je především psychologickou studií fanoušků konspiračních teorií a pokládá otázku, kam až tato záliba může zajít. Snímek, který zkušeným filmákům připomene žánrovky Nene či Záhada Silver Lake, zpracovává aktuální téma a stojí na solidní atmosféře. Propadnete paranoie, nebo si tváří tvář nevysvětlitelnému dokážete zachovat příčetnost?


White Plastic Sky

Budapešť, rok 2123. Země rychle spěje k záhubě, vědci ale přišli s řešením: vyvinuli speciální rostliny, které ovšem dokážou vyrůst pouze v lidském těle. Proto se každý, kdo dovrší 50 let věku, musí přihlásit jako hostitel a proměnit se v životodárný strom. Podle psychologa Stefana je to efektivní způsob, jak zachránit lidstvo před vyhynutím, názor ale změní, když se jeho mladá manželka Nora dobrovolně přihlásí k přeměně, aniž by musela. Stefan má jen pár dní, aby ji zachránil a zjistil, proč se tak rozhodla. Maďarské animované sci-fi láká originálním námětem, který vás donutí začít třídit odpad a vypínat vodu při čištění zubů.


Soutěž studentských sci-fi filmů

Soutěž studentských sci-fi filmů je již neodmyslitelnou součástí programu Future Gate. Festival tím chce dát prostor mladým filmařům a filmařkám a představit jejich díla široké veřejnosti. I letos se můžete těšit na kolekci toho nejlepšího co vytvořili začínající režiséři a režisérky v České a Slovenské republice.


2027

režie Daniel Geisseder, 2022, 3 min., Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku

Příběh se odehrává ve velkém městě postiženém neznámou pohromou, která jej učinila neobyvatelným. Z původně živého a bohatého města se stala ruina, ve které zbyly jenom poničené budovy s rozbitými okny a zabarikádovanými dveřmi. Po jeho obyvatelích zbylo jen málo důkazů jejich dřívější existence. Jediná věc, kterou v tomto opuštěném městě můžeme zahlédnout v pohybu, je bádající malý robot, který má snahu něco vzácného nalézt. Oblast, kterou musí prozkoumat je rozsáhlá, nebude to tudíž snadný úkol. Robot se do prohledávání trosek a různých zákoutí pouští s velkým odhodláním a výdrží, ale čas ukáže, zda uspěje.


Absolutní shoda

režie Michael Klemm, 2023, 15 min., Slezská univerzita v Opavě

V blízké budoucnosti světu vládne umělá inteligence. Kromě chodu chytré domácnosti a pomoci v každodenních činnostech, dokáže taky najít dokonalou lásku, tzv. Absolutní shodu na moderní seznamce Blinder. Absolutní shodu hledá také Adam, mladý muž žijící pouze se svojí hlasovou asistentkou Lucy. Je zde však jeden problém, který Adama trápí, Lucy se stále Adamovu Absolutní shodu nedaří najít, přitom by to mělo být v tomto moderním světě tak snadné…


Čtvrtá místnost

režie Adam Kůs, Matyáš Vivodík, 2022, 12 min., Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku

V roce 2079 je svět zahalený hustou smogovou mlhou, města jsou vybydlená a nikde ani náznak života. Dva průzkumníci v ochranných oděvech a s technologií nedaleké budoucnosti procházejí pozůstatky lidských obydlí a byt za bytem hledají jakoukoli naději pro budoucnost lidské rasy.


Metro

režie Mikuláš Hrdlička, Petr Vlček, 2023, 5 min., FAMU

Dystopický příběh z prostředí opuštěného metra. Poté, co muž objeví první anomálie, se rozhodne vstoupit do neznáma a vystavit své fyzické i psychické bytí zkoušce. Nastupuje do metra, které ho veze do sféry bezčasí. Beznadějně se snaží vyrovnat s novým fungováním času a prostoru, ale tato zkouška je těžší, než si myslel.


Retrograde

režie Gabriel Malík, 2023, 17 min., Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku


Val a Alex se v dystopické budoucnosti živí jako novodobí hledači pokladů. Snaží se najít dávno zapomenutou technologii minulých civilizací a pak ji následně prodat. Val při průzkumu mnoho let opuštěných laboratoří omylem spustí experimentální zařízení, které ji v časových intervalech přemisťuje na zdánlivě náhodná místa. Zařízení jí nejde vypnout, a tak přes vysílačku řeší se svým starším kolegou Alexem, co má dělat. Dalším problémem pro Val je fakt, že zapnutím zařízení aktivovala i planetární ochranu včetně hlídkujících dronů, které jí můžou velice rychle zneškodnit za předpokladu, že ji najdou. Alex nakonec zjistí, že je toto zařízení velice cenné, a že je jen jedna možnost, jak ho deaktivovat tak, aby se dalo prodat na černém trhu. Tou možností je zabít jeho současného nositele.


Somnio Ergo Sum

režie Michal Špitálský, 2023, 3 min., Northumbria University

Modely umělé inteligence sbírají miliony vstupů, zpracují je a následně přetvoří do něčeho napůl-nového. Stejně tak funguje lidský mozek, když spíme. Lidé to nazývají „sny“. Krátký experimentální film Michala Špitálského navazuje na surrealistickou tradici hledání inspirace v lidském podvědomí a obsahuje pouze volný děj sestavený z autorových snů. Film je digitální stop-motion animací v dadaistickém kolážním sytlu. Všechny prvky filmu byly navíc nagenerovány modely umělých inteligencí (simulující generaci snů v našem mozku) a následně přetvořeny lidskou rukou. Film se tím dotýká témat jako je originalita a funkce algoritmů jakožto umělcův nástroj. 


Za hranice

režie Dominik Zbořil, 2023, 27 min., Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně


Rok 2032, V České lidové republice jsou lidem odpírána všechna základní práva. Právo na názor. Na život. Na svobodu. Lidé prchají z útlaku totalitního režimu  přes ostře  střežené hranice  do Zlínského  státu, mnoho z nich však cestu do ráje nepřežije. Dvacetiletý Miro se chce o útěk pokusit se svým kamarádem Jurajem, svádí však boj nejen s vlastním strachem, ale i svědomím. Emigrace by znamenala opustit milovanou mámu, která se kvůli nízkému sociálnímu kreditu navíc dostává do problémů s režimem. Miro tak stojí před nejtěžší volbou v životě: zůstat či odejít? Bezvýchodná situace jej dohání k zoufalému řešení.


Krátké sci-fi filmy od iShorts 2023

Ani v letošním ročníku nebude chybět již tradiční pásmo krátkých filmů z výběru iShorts. A bude to opravdu síla – čekají vás síly mimozemské, nadpřirozené, síly zla i lidské lásky. Síly gravitace i touha dobýt vzdálené světy, ovládnout nové technologie i budoucnost. Tematicky pestrý blok jsme tentokrát zaměřili především na evropskou tvorbu na poli krátkometrážních filmů, které překračují zavedené žánrové kategorie.


Crazy Crabs from Outer Space (Finsko)
Režie: Magdaleena Jakkila | Producent: Johan-Sebastian Rintala | Hrají: Lena Labart, Tuomas Rinta-Panttila, Saana Koivisto | Rok výroby: 2022 | Délka: 23 min | Hraný film


Zatímco Zemi ohrožuje blížící se invaze vesmírných krabů, Pirjo a její mimozemský mazlíček Sebastian se pokusí o zoufalý útěk.

The Land of Milk and Honey (Belgie)
Režie: Isabelle Nouzha | Producenti: Fragments asbl, Isabelle Nouzha, Zoo Théâtre | Hrají: Olindo Bolzan, Romain David, Jérôme De Falloise | Rok výroby: 2022 | Délka: 11 min | Animace


Po sérii masivního ničení jsou obyvatelné území, která zbyla, chráněna obrovskými zdmi. Mezi těmito zdmi se na jedné straně nachází populace zbídačených přeživších a na druhé straně elity, které jsou ochotny přeměnit vztek obyvatel v pracovní sílu.


Growing (Francie)
Režie: Agata Wieczorek | Producent: Le Fresnoy | Hrají: Nina Andre, Dominika Walo, Nela Wieczorek | Rok výroby: 2021 | Délka: 18 min | Hraný film


Ewa absolvuje školení v oboru porodnictví v lékařském simulačním centru. V říši podobné životu jsou těhotenství a porod opakovaně prováděny umělými těly v automatických procedurách, které neumožňují žádnou interupci. Rozpoznání lidských rysů v ženské figuríně simulující těhotenství odstartuje sérii událostí, které nutí Ewa radikálně zpochybnit simulované mateřství jako předurčený zážitek.


Heartless (Island)
Režie: Haukur Björgvinsson | Producenti: Haukur Björgvinsson, Tinna Hrönn Proppé | Hrají: Jóhann Kristófer Stefánsson, Bríet Elfar, Nanna Kristín Magnúsdóttir | Rok výroby: 2021 | Délka: 16 min | Hraný film

Mladý pár Anna a Gunnar žijí ve společnosti, ve které je lidem každých sedm let v loterii přidělen nový manžel. Plni zármutku dvojice prožívá svou největší noční můru tváří v tvář životu s novým partnerem.


The Wooden Ghost (Česká republika)
Režie: David Daenmark | Producent: FAMU | Hrají: Tomáš Pichl | Rok výroby: 2023 | Délka: 11 min | Hraný film


Atmosferický snímek o zarputilém řezbáři pracujícím na podobizně ženy a o nezvané
návštěvě uprostřed temné noci. Jakmile se rozletí okenice, začnou se dít podivné věci.
Krátkometrážní horor je variací na báseň E. A. Poea Havran a chytře kombinuje hranou akci s
animovanými scénami.


Projekce proběhne v originálním znění s českými a anglickými titulky. Celková délka projekce 79 minut.

Bod obnovy

Představte si svět, ve kterém se nemusíte bát předčasné násilné smrti, protože vás díky zálohování vědomí vždy přivedou zpět k životu – máte na to totiž ústavní právo. Diskutované české sci-fi Bod obnovy nabízí víc, než jen působivý vizuál. Zjevně inspirován klasikami od Blade Runnera až po Minority Report natočil režisér Robert Hloz kvalitní krimi thriller se chytrou hlavní hrdinkou a zábavnou zápletkou. Nebojí se ale otevírat aktuální morální témata, jež bychom jako společnosti měli řešit – a dokazuje tak, že tuzemská žánrová tvorba ještě má naději vstát z popela.


Stvořitel

Uprostřed budoucí války mezi lidskou rasou a silami umělé inteligence se nachází Joshua (Washington), zocelený bývalý agent speciálních jednotek, který truchlí nad zmizením své ženy (Chan). Byl naverbován, aby vypátral a zabil Stvořitele, nepolapitelného architekta pokročilé umělé inteligence, který vyvinul záhadnou zbraň s mocí ukončit válku i existenci samotného lidstva. Joshua a jeho tým elitních agentů se vydává přes nepřátelské linie do temného centra území okupovaného AI jen aby zjistili, že zbraň, která má zničit svět, je AI v podobě malého dítěte.


Ježek Sonic 2

Ve chvíli, kdy Doktor Robotnik (Jim Carrey) osudově uvízl na Houbové planetě, ztratil ježek Sonic jediného opravdu schopného nepřítele. A začal se hodně nudit. Občas vypomůže policii dopadnout pár „nepolapitelných“ gaunerů, ale jinak nemá svou modrou energii do čeho vrhnout, což jeho největšího kámoše, šerifa Toma (James Marsden), docela stresuje. Mnohem víc než škody, které za něj musí platit. Jenže vynalézavý Robotnik dokázal nalézt způsob, jak ze svého houbového vězení uniknout a vrátit se na Zemi, a navíc se spojil s ježurou jménem Knuckles, což je chlupatá červená koule plná zloby a unikátních schopností, které jsou podobné těm Sonicovým. Tahle nebezpečná dvojka sleduje dva hlavní cíle. Prvním je pomsta Sonicovi a druhým nalezení a ovládnutí nekonečného zdroje energie, který by z Robotnika udělal vládce celé planety. Přesile naštěstí nebude Sonic čelit sám, ale s podporou dvouocasého lišáka Tailse, který mu přišel na pomoc z jiné dimenze, protože tady jde o všechno.


Super Mario Bros. ve filmu

Sourozenci Mario a Luigi sní o tom, že povedou nejlepší instalatérskou firmu v New Yorku, což jim zatím moc nevychází. Chuť jít do všeho po hlavě se jim nevyplatí ve chvíli, kdy vlezou do podezřele vypadající obří zelené trubky a pár vteřin nato se jí nekontrolovatelně řítí „kamsi“. Na druhém konci na ně čeká fantastický svět, jehož obyvatelé právě řeší dost podstatný problém. Ohavný ještěr Bowser, král jednoho ze zdejších království, se totiž rozhodl silou ovládnout všechny ostatní říše. V hledáčku má především Houbové království, jehož vládkyni, princeznu Peach, by si navíc rád vzal za manželku. Věčný smolař Luigi po své životní jízdě skončí právě v Bowserově spálené zemi, kde je okamžitě zajat jeho poskoky. To Mario má mnohem větší štěstí, protože království princezny Peach, kam dopadne, vypadá jako ráj nejen pro houbaře. Peach je navíc fajn holka bez princeznovských manýrů, a tak když se Mario dozví, jaké jí hrozí nebezpečí, okamžitě se jí rozhodne pomoci. Jenže když jste Super Mario, tak se žádných překážek nebojíte.


Starship Troopers Deadlock

Krátký akční fanouškovský film z universa Hvězdné pěchoty. Seznamte se s novými typy brouků, čelte novým nepřátelům, následujte malý oddíl mobilní pěchoty, abyste zachránili Zemi. Buďte svědky jedné speciální mise mobilní pěchoty.


Projekce 30.9. od 23:59 v Galerii Lucerna / vstup zdarma


Exkurze do vesmíru

Vesmír je nesmírně obrovský, nepřestává nás fascinovat, je domovem obrovského množství různorodých světů, neboli exoplanet. V současnosti jich známe 5 500, jsou příliš daleko, abychom je mohli podrobněji prozkoumat. To nám ale nezabrání v imaginární cestě za nimi, a to na základě nejnovějších současných vědeckých poznatků!


Naše vesmírná loď se jmenuje Navis III, která vás dopraví na jakékoliv místo v naší Galaxii, kde se nachází 200 miliard hvězd. Nejprve se vydáme k nejdivočejším planetám, které lidstvo dosud objevilo. Jsou to světy, které se vymykají našim představám – od planetárních oáz až po žhavé plynné obry s mračny z kovu. Tato mezihvězdná cesta nám umožní nahlédnout na to, jak hluboko sahá fantazie přírody a zároveň otevře cestu budoucím průkopníkům, kteří možná jednoho dne stanou na našem druhém domově v hlubokém vesmíru. Takže, kdybyste mohli navštívit libovolné místo v galaxii, kam byste se vydali?


V Brně přidáváme projekci: Kino Art 5.10. 17:00 vstupenky za 100 kč (projekce bez hosta / besedy)Tak výjimečný dokument, kterým bezesporu je dílo Johna D. Boswella Exkurze do vesmíru, si zaslouží víc než jen film. Po všech festivalových projekcích bude následovat beseda s odborníky k tématu. Jejich výčet a téma besed / přednášek vidíte níže. Další hosty budeme postupně doplňovat.


Praha 30.9. 17:30: Tomáš Petrásek (začátek filmu v 17:00)

Ve vesmíru nejsme sami, kolem Slunce obíhá přece nám dobře známých osm planet. Navíc v současné době známe také planety, které obíhají cizí vzdálené hvězdy, tzv. exoplanety. Jak takové světy mohou
vypadat, jak hluboko sahá fantazie přírody a je tam dokonce život? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět s Tomášem Petráskem, pracovníkem Fyziologického ústavu AV ČR a Národního ústavu
duševního zdraví. Ve svém volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, kterou od roku
2015 také přednáší na Univerzitě Karlově.


Brno 3.10. 19:45: Marek Skarka (začátek filmu v 19:15)

Exoplanety jsou všude ve vesmíru, momentálně jich známe přes 5500, ale prostřednictvím čím dál více výkonnějších přístrojů bude objevů raketově přibývat. S doktorem Markem Skarkou z Astronomického ústavu AV ČR si budeme povídat o tom, co vše již o objevených exoplanetách víme, jaké mají velikosti, jaké podmínky na nich panují a zdali by například na nich mohli být objeveny známky života. Marek Skarka se věnuje hvězdným pulzacím, dvojhvězdám s pulzující složkou a samozřejmě v neposlední řadě pozorováním exoplanetárních kandidátů.


Plzeň 12.10. 17:30: Ota Kéhar (začátek filmu v 17:00), vstupenky

Ze Sluneční soustavy k exoplanetám

Poutavou cestu naším poznáním začneme ve Sluneční soustavě, přes planetky se přesuneme k fázovému diagramu a zvláštnímu jevu, ledu VII, který má klíčový význam pro pochopení fyzikálních procesů v kosmickém prostoru. Povíme si něco o obyvatelné zóně života a otázkou, jak se formuje kolem hvězd, což nám otevírá možnosti pro hledání potenciálně obyvatelných světů. Zaměříme se i na metody detekce exoplanet a způsoby, jakými astronomové objevují planety u jiných hvězd.


Košice 15.10. 18:30: Ľubomír Hambálek (začátek filmu v 18:00)

Krátky historický prehľad o názoroch na existenciu iných planét a možný život na nich nasledovaný popisom, ako došlo k prvým objavom. Vysvetlíme prečo to nie je jednoduché a ako teda dnes planéty objavujeme a charakterizujeme. Zakončíme prehľadom o dosiaľ známych extrémnych prípadoch – čo sa týka hmotností, teploty, veľkostí a krátko spomenieme niektoré, ktoré sú akoby z ríše sci-fi.


Hradec Králové 21.10. 17:00: Martin Cholasta (začátek filmu v 16:30)

Exoplanety jsou planety, které obíhají kolem jiné hvězdy, než je Slunce. První potvrzená exoplaneta byla objevena před více než 30 lety, v současnosti jich známe již přes 5500, a to především díky vesmírnému teleskopu Kepler. Ukazuje se, že exoplanety jsou velice běžné a podle současných relevantních odhadů může v naší Galaxii ve skutečnosti existovat až kolem 100 miliard (!) obyvatelných planet podobných Zemi. O těchto velice zajímavých objektech se mnohem více dozvíte od Martina Cholasty, odborného pracovníka Hvězdárny a planetária v Hradci Králové a také člena České astronomické společnosti.

Hledání zítřka

Připravte se na masivní sci-fi dokument, který vás zavede do hlubin a divů tohoto žánru jako nikdy předtím! Budete svědky špičkových rozhovorů s takovými filmovými legendami, jako jsou Clancy Brown, Peter Weller, Nancy Allen a mnoho dalších. V centru pozornosti jsou některé z nejkultovnějších filmů všech dob: E.T. – Mimozemšťan, Návrat do budoucnosti a Vetřelci, ale také kultovní klasiky Flash Gordon nebo Blade Runner. Vše je obohaceno také vnitřními pohledy režisérů, jako je například John Carpenter (Věc) a Ivan Reitman (Krotitelé duchů). A samozřejmě nesmíme zapomenout na vývoj speciálních efektů, které neodmyslitelně patří k budování fikčních světů, a také nesmrtelné Hvězdné války, které zcela změnily pravidla hry sci-fi filmů.


Nejdelší odloučení

Vesmír není zdaleka vůbec přátelské místo pro život a naše vysněné lety do kosmického prostoru budou narážet na velká úskalí, zejména co se týče účinků na lidské tělo a jeho psychiku. Například let k Marsu potrvá nejméně devět měsíců. Izolované prostředí a výrazně omezený sociální kontakt bude pro astronauty velkou zatěžkávací zkouškou.


Úkolem psychologů bude připravit posádku nejdelší vesmírné mise v historii astronautiky na podmínky, ve kterých se zatím žádný člověk nikdy neobjevil. Astronauti budou zažívat dlouhodobé odloučení od naší mateřské planety, ale hlavně rodiny, přátel a veškerých životních jistot, které jim naše planeta Země zajišťuje. I přes využití nejmodernějších technologií při meziplanetárních letech bude úspěšnost misí záviset zejména na samotných lidech a jejich duševním zdraví.


Říkej mi Bille

My ho známe jako kapitána Kirka, on ale představuje mnohem víc. Televizní legenda William Shatner v celovečerním dokumentu Říkej mi Bille překračuje rámec veselých historek z natáčení a noří se do vlastních hlubin. Dvaadevadesátiletá ikona sci-fi si se zdrcující sebereflexí uvědomuje blízkost vlastního zániku a v intimním portrétu se spolu s režisérem Alexandrem O. Philippem vydává na poutavou cestu napříč devíti dekádami svého soukromého i profesního života. Upřímný a otevřený dokumentární snímek osloví nejen Shatnerovy fanoušky. Pokud jste nestihli ve Varech, doporučujeme vám to napravit.


 Za hranou zítřka

Za hranou zítřka je dokumentární film o životě jednoho z největších vesmírných umělců 20. století, jehož jméno zní Roy Scarfo (1926-2014). Zavedeme vás do fantaskního světa futuristického ilustrátora, který v průběhu svého života spolupracoval s takovými osobnostmi, jako je například světoznámý spisovatel science fiction Isaac Asimov nebo německo-americký letecký inženýr Wernher von Braun. Scarfova nesčetná díla podnítila (a stále podněcují) představivost milionů lidí na celém světě, jak by mohl vypadat výzkum vesmíru a náš život v něm. Roy Scarfo je stále s námi, byl skutečně jedním z velikánů, jehož futuristické vize nás stále provokují a inspirují a minimálně se objevují ve filmových dílech. Ale kdo ví, co nám přinesou blížící se zítřky…


Hvězdná pěchota

Lidstvo je na pokraji zkázy. Kdo chce být plnohodnotným občanem, ten musí nastoupit do služby. Jenže v Hvězdné pěchotě nejde jen o formalitu: Zemi totiž ohrožují požírači světů v podobě krvelačných mimozemských brouků. Aby dokázal, že za něco stojí, nechá se středoškolák Johnny Rico poslat přímo do nitra bojové vřavy. Tváří v tvář masakru přijde o iluze a společně se svými přáteli se vydává na zásadní misi, která navždy změní jejich životy. Ikonická adaptace knihy Roberta A. Henleina v režii Paula Verhoevena patří k nejlepším devadesátkovým filmům, jako společenský komentář ale obstojí i dnes.


Michael Ironside bude hostem projekcí v Praze a Brně. Po projekcích se můžete těšit na besedu, která bude pouze v angličtině.

Scanners

Cameron Vale balancuje na hraně šílenství: jeho mysl sužují cizí hlasy a neustávající bzučení. Patří totiž ke „scannerům“, tedy lidem se schopností telepatie a telekineze. Jeho zvláštní talent chce využít doktor Paul Ruth, a sice v boji s Darrylem Revokem, vůdcem ilegální teroristické organizace, který disponuje obrovskou mocí a neukojitelnou touhou ovládnout lidstvo. Legendární kanadské sci-fi uvedlo Davida Cronenberga a jeho zálibu v body hororech do mainstreamové kinematografie. Absolutní klasika, která nesmí chybět na seznamu zhlédnutých filmů žádného žánrového fanouška. Jen pozor, ať vám z toho nevybouchne hlava.


Michael Ironside bude hostem projekcí v Praze a Brně. Po projekcích se můžete těšit na besedu, která bude pouze v angličtině.

Stopařův průvodce po Galaxii

Máte u sebe ručník? Protože se vám bude sakra hodit! Stopařův průvodce po Galaxii vás totiž vezme na zábavnou jízdu vesmírem. Dnes už klasická filmová adaptace kultovního díla Douglase Adamse představuje skvělého Martina Freemana v roli Artura Denta, který unikne ze Země vteřinu před jejím zničením a spolu se svým mimozemským přítelem Fordem Prefectem (Mos Def) se vydá na intergalaktický stop. Čeká ho střet s životu nebezpečnou vogonskou poezií i tupostí Zafoda Bíblbroxe (Sam Rockwell). Propadne kouzlu svéhlavé Trillian (Zooey Deschanel) a za neustálého lamentování depresivního androida Marvina (mluví Alan Rickman) možná najde i odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec.


Future Gate Naslepo

Máte rádi překvapení? Věříte dramaturgům kina, že vás dokáží příjemně překvapit?

Když přijmete naši hru a zkusíte „Bio Central Naslepo“, nebudete do poslední chvíle vědět, na jaký film jste se vypravili. Zato budete mít jistotu, že zaplatíte přesně takovou částku, jakou sami uznáte za vhodné. Předem totiž neplatíte nic. Po projekci pak dostanete možnost ocenit čerstvě nabytý zážitek částkou, kterou si sami určíte.

A ještě jednu jistotu máte – pokud přijdete a zjistíte, že jste promítaný film už viděli, vykompenzujeme vám takovou ztrátu času jedním pivem zdarma. Jdete do toho?