Belle

Sedmnáctiletá Suzu zahání chmury ze ztráty matky ve virtuální realitě. V aplikaci zvané U může být každý tím, kým si zamane. Dívka si zvolí identitu pihaté zpěvačky Belle, která se na síti brzy stane populární. Vše je zalité sluncem, pak ale její koncert naruší divoký Drak. Suzu je odhodlaná zjistit, co je nenávistí sžírané zvíře zač. V příběhu o dospívání v éře sociálních médií režisér Mamoru Hosoda vycházel z pohádky Kráska a zvíře, a to zejména v motivu hledání hranice mezi tím, jak nás vnímá svět a naší skutečnou identitou. Během světové premiéry na festivalu v Cannes si snímek vysloužil čtrnáctiminutový potlesk ve stoje.

Rozbitý robot Ron

Animovaný snímek Rozbitý robot Ron vypráví příběh trochu osamělého dvanáctiletého sedmáka Barneyho a Rona, jeho nového chodícího, mluvícího a zcela digitálního přítele, který má být, alespoň podle reklamy, „nejlepší kamarád robot“. Avšak roztomilý robot Ron není úplně v pořádku a zdá se, že je rozbitý. Na pozadí doby svázané sociálními sítěmi a prodchnuté digitálními vztahy chlapec a robot prožívají nevšední a laskavé dobrodružství, během kterého zjišťují, že pravé přátelství netkví v dokonalosti.

Krátké české sci-fi filmy od iShorts

Pokud si myslíte, že domácí kinematografie se na sci-fi příliš neorientuje,  tímto blokem vás zkusíme přesvědčit o opaku. Pásmo krátkých hraných i animovaných snímků přináší temné vize budoucnosti i pohledy do útrob obřích mravenišť, všechny  snímky ale spojuje originální autorská vize.


BEING ALIEN

Režie Tomáš Krejčí

Obsazení Theodor Besser, Tomáš Hadrbolec, Sára Besserová, Jana Javurkova, Erik Víšek

Rok výroby 2022

Délka 13 min

Země původu ČR

Z celého světa přicházejí zprávy, že je lidstvo napadeno mimozemskou civilizací. Zasaženy jsou především obydlené oblasti. Lidé se proto rozhodli opustit své domovy a ukrýt se v lesích. Sedmiletý Theodor, který zůstal úplně sám, zjistí co za zánikem lidstva stojí a čeká ho nejtěžší rozhodnutí jeho života.


AJZBOŇÁK
Režie Jakub Vrbík, Patrik Balonek, Matěj Sláma
Rok výroby 2020
Délka 14 min

Země původu ČR

Blízká budoucnost. V ruinách padlé společnosti přežívá muž a sní o obyčejném životě… nebo jen nenaplněný ajznboňák touží po životě v akčním světě?


I HEARD THE MOON-LADY WEAVING

Režie Vasco Viana
Rok výroby 2020
Délka 9 min

Cestovatel vesmírem obdrží tajemnou zprávu, zatímco jeho loď směřuje ke srážce se Sluncem.


MRAVENIŠTĚ
Režie Marek Náprstek
Rok výroby 2020
Délka 14 min

Příběh konce lidstva z pohledu mravenců. Vzpurná dělnice K99980335 touží po jiné budoucnosti. Když se jí sen náhle krutě splní, je pozdě vzít ho zpět.


RAVEN
Režie Eva Doležalová
Rok výroby 2020

Délka 11 min
Úkolem je vytvořit novou DNA a přinést znovuzrození planety Země. Havrani, umělí popravčí,
byli navrženi tak, aby zbavili lidstvo jeho samotné podstaty – lidí.


CHRONOS
Režie Martin Kazimír
Rok výroby 2015

Délka 11 min
V tajemném hotelovém pokoji, kde čas plyne pozpátku, nachází starý muž nový pohled na
svět.

EPIZODA 11
Režie
Viktor Svoboda
Rok výroby 2019

Délka: 9 min
Vesmírný hrdina Hart je zajat nepřátelskými roboty. Jeho syn během útoku přichází o otce i
pravou ruku. Teď musí Harta zachránit z kovových spárů dřív, než bude pozdě.

Krátké světové sci-fi filmy od iShorts

Pestrý výběr zahraničních sci-fi filmů z renomovaných zahraničních festivalů přináší od animovaných zamyšlení o smyslu života přes odkazy na klasické sci-fi filmy 80. let. Superhrdinové zastavující čas v něm stojí vedle stárnoucích mužíčků i vědců zkoumající opuštěné krajiny.


Projekce proběhne v originálním znění s českými a anglickými titulky.


AVARYA (Avarya)

Režie Gökalp Gönen

Obsazení Sermet Yesil, Damla Çay

Rok výroby 2019 

Délka 22 min

Země původu Turecko / Turkey

Člověk, který se s nadějí nalodil na vesmírnou loď, že najde novou obyvatelnou planetu, se stává vězněm poté, co robot dozorce shledá každou kandidátskou planetu nevhodnou.


TŘETÍ DRUH (Third Kind)

Režie Yorgos Zois

Obsazení Alexandros Vardaxoglou, Effi Rabsilber, Nikos Hanakoulas, Miankhail Waris Awalgul

Rok výroby 2018 

Délka 32 min

Země původu Řecko / Greece

Země byla dlouhou dobu opuštěná a lidstvo našlo útočiště ve vesmíru. Tři archeologové se vracejí na Zemi, aby prozkoumali původ záhadného signálu pěti tónů.


OKAMŽIK (Moment)

Režie Geoffrey Uloth

Obsazení Emelia Hellman, Patrick Abellard, Dayane Ntibarikure

Rok výroby 2019

Délka 21 min

Země původu Kanada / Canada

Je halloweenská noc a mladou dívku bez domova brutálně napadnou tři maskované postavy. Z této noční můry mohou dívce pomoci tajemní hrdinové a možná dokážou nakonec zachránit i vše.


OZÁŘENÍ (Irradiation)

Režie Sava Zivkovic

Obsazení Lazar Djukic, Nebojsa Jez, Dejan Jovanovic

Rok výroby 2021

Délka10 min

Země původu Srbsko / Serbia

Jevgenij pomalu postupuje ozářenou krajinou kupředu, kde ve své hlavě zažívá podivné vize. Otázkou však je, co je pouze v jeho hlavě a co už je reálné a proč byl právě on vyslán na toto místo?


POUŠŤ (The Desert)

Režie Michael Dockery

Obsazení

Rok výroby 2021

Délka 5 min

Země původu Austrálie / Australia

Naše výtvory bloudí ve zpustošeném světe na zemi v době po člověku.


Soutěž studentských sci-fi filmů

Loňská soutěž studentských filmů vzbudila velký ohlas a kvalita přihlášených filmů překvapila i samotnou porotu. Soutěž se tak stává tradicí a nalezneme ji i letos v programu festivalu.


Error

Režie / Director Lucie Vostárková

Škola / School FAMU

Rok výroby / Year of production 2020

Délka / Length 3:45 min

Cyberpunková hříčka o každodenních lidských dramatech a zápasech.


Izolace

Režie / Director Patrik Polák

Škola / School Střední škola uměleckomanažerská

Rok výroby / Year of production 2021

Délka / Length 28 min

Kapitán vesmírné lodi se probere v záchranném modulu na cizí planetě bez jediné vzpomínky na to, co se stalo.


Posledná

Režie / Director Lukáš Vízner, Miriam Fulmeková

Škola / School VŠMU

Rok výroby / Year of production 2021

Délka / Length 24 min

Postapokalyptická vize světa, ve kterém jsou poslední stojící města na prodej a v němž se těžko nachází porozumění.


Vesmír je až příliš krásný, aby ho nikdo nezažil

(The universe is too beautiful not to be experienced by someone)

Režie / Director Patrik Bałon

Škola / School Ostravská univerzita

Rok výroby / Year of production 2021

Délka / Length 19 min

Meditativní cesta za duší vesmíru a zamyšlením nad pomíjivostí života.


Malý orel

Režie / Director Adam Kús

Škola / School FAMO

Rok výroby / Year of production 2020

Délka / Length 16:20 min

Příběh astronauta, který nešťastně ztroskotá na dosud neznámé planetě, odkud se pokouší o návrat domů.

Fenomén

V dokumentu režiséra Jamese Foxe se podíváme na historii pozorování UFO (Unidentified Flying Object) v moderních dějinách. Nezaměříme se pouze na slavný roswellský incident z roku 1947, ale také například na událost z roku 1966, kdy studenti z Westall High School v Austrálii měli být společně svědky vznášejícího se létajícího plavidla tvaru talíře. K nevysvětlitelným pozorováním docházelo (a stále dochází)  všude, ale  pravděpodobně k nejpodivuhodnější události mělo dojít v Zimbabwe, kdy v roce 1994  bylo více než šedesát žáků základní školy vystaveno zážitku, na který vzpomínají s úžasem do dnešní doby. Měli být totiž svědky tzv. blízkého setkání třetího druhu – spatřili nejen létající plavidlo, ale měli být dokonce v bezprostředním kontaktu s jeho posádkou… V dokumentu se objeví vysoce postavení vládní a vojenští představitelé, očití svědci, vyšetřovatelé, a to nejen prostřednictvím archivních záběrů, ale také rozhovorů speciálně natočených pro tento snímek.

Hon na planetu B

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je největší, nejvýkonnější, ale také i nejdražší (za cenu 10 miliard dolarů) dalekohled, který kdy byl vynesen do kosmu. Vědecký výzkum tohoto infračerveného dalekohledu nás opět posune k lepšímu pochopení samotného počátku vzniku vesmíru, pokusí se spatřit první galaxie, odkryje tajemství vzniku nejstarších hvězd a v neposlední řadě se také zaměří na výzkum exoplanet, na pátrání po druhé Zemi. Americký dokumentární film Hon na planetu B zachycuje lidské drama na pozadí vývoje a konstrukce obřího vesmírného dalekohledu, který byl po mnohých odkladech na svou misi vyslán dne 25. prosince 2021. Staneme se svědky příběhu průkopnické skupiny vědců, zejména žen, na cestě k nalezení života mimo naši sluneční soustavu. Co tyto eventuální objevy budou znamenat pro naši vlastní existenci, jak se budeme zpětně dívat na planetu Zemi?

Král arkádovek: cesta ke světovému rekordu

Kim Cannon Arm má do průměrného dědy daleko. Jeho koordinace ruka-oko je stejně vražedná, jako jeho mullet a i proto je legendární stálicí kodaňského arkádového baru Bip Bip, kde proslul tím, že hrál hru Gyruss z 80. let 49 hodin v kuse na jednu minci. S pomocí svých přátel, skupiny hrdinných outsiderů, kteří vždycky stojí při sobě, se Kim pokusí překonat svůj předchozí rekord hraním 100 hodin v kuse (čtyři dny!).

Při tomhle dobrodružství, hustě prokládaném “nerdovskými” komentáři, hlubokými myšlenkami, kvantovou fyzikou a rozpoznáváním vzorců, sledujeme Kima a jeho partu, jak uplatňují své kolektivní znalosti, aby splnili, co si vytyčili: zanechat na světě stopu a vzdát hold padlému příteli.

Režisér Mads Hedegaard v této svérázné komedii přináší překvapivě filozofický pohled na legendární světové rekordy, bizarní účesy, význam komunity a na to, jak vypadá skutečný hrdina.

Kyberpunk: Vrchol žánru

Přijměte naše pozvání ke třetí části dokumentární minisérie, která vás opět zavede do futuristického prostředí kyberpunku, tedy světa dystopické společnosti s technologickými a vědeckými vymoženostmi, jako je umělá inteligence nebo kybernetika. Tentokrát se zapojíme do kyberprostoru prostřednictvím hackerské kultury a samozřejmě internetu, který v 90. letech začal náš svět výrazně měnit a propojovat informační superdálnicí. Stejně tak jsme se začali více poohlížet po virtuální realitě. Na svět kyberpunku se jako v minulých dílech opět podíváme prostřednictvím románů, filozofických děl, komiksů, filmů, počítačových her nebo televize. Vzpomínáte si například na filmy Síť (1995), Smrtihlav (1998) nebo Johnny Mnemonic (1995)? Dostala se vám do rukou kniha Snow Crash (1992) amerického spisovatele Neala Stephensona nebo kniha Virtual Light (1993) od Williama Gibsona? Nebo jste se spíše stali hráči úspěšné počítačové hry z roku 1994 s názvem System Shock? Tak nebo tak, v každém případě nesmíme zapomenout na veleúspěšný filmový snímek, který výrazně a navíc globálně změnil náš pohled na podstatu samotné reality – Matrix (1999).

Prorok a mimozemšťané

Prorok a mimozemšťané sleduje Raela, který se po údajném setkání s mimozemšťany, kteří ho jmenovali posledním prorokem, stal zakladatelem a vůdcem největšího UFO náboženství na světě. Příběh tohoto novodobého proroka a jeho ambiciózních pokusů vydat se hledat věrné stoupence na nová území vrhá světlo na mnohá témata a otázky, které náboženství a víra předkládají.

Přísně tajné projekty UFO: Odtajněno

Různá svědectví o údajných setkáních s mimozemšťany byla dávno označena za nevěrohodná. Spousta lidí si ale přesto myslí, že UFO určitě existuje. V roce 2020 Ministerstvo obrany Spojených států amerických zveřejnilo několik videí s nevysvětelnými létajícími objekty a o rok později zřídilo speciální úřad, který se bude zabývat a vyhodnocovat výskyty UFO. V roce 2021 známý český filmový tvůrce Petr Vachler připravil pro Netflix šestidílnou dokumentární sérii o fenoménu UFO. Na Future Gate bude k vidění první a šestý díl této série, a to zdarma.


E1: Neznámý projekt Modrá kniha / 45 minut

Po druhé světové válce došlo v USA k rapidnímu nárůstu případů zpozorování UFO a veřejnost tohle téma naprosto fascinovalo. Americká vláda proto musela začít jednat.


E6: Po zveřejnění / 43 minut

Jestli mimozemšťané skutečně dorazili na planetu Zemi, jak dávno se to stalo? A jaké s námi mají úmysly? Chtějí nám ublížit, pomoct, nebo nás dokonce zachránit?

Život za hranou

Vydejte se s námi prostřednictvím dechberoucích animací na výpravu za vyřešením jedné z největších otázek naší doby, jejíž konečné zodpovězení je díky současným moderním technologiím a pokročilému výzkumu blíže, než kdy jindy. Tedy, jsme sami? Zavedeme vás do cizích – často exotických – světů vzdáleného vesmíru, na kterých budeme hledat mimozemský život. Možná ho najdeme v prstencích plynných obrů, v atmosférách hnědých trpaslíků nebo dokonce v srdcích mrtvých hvězd. A jaký život můžeme očekávat? Založený na uhlíku, jako na naší planetě, nebo spíše na křemíku? Nebo dokonce život mechanický? Možnosti, kterými příroda disponuje při tvorbě života, jsou možná zcela bez hranic. Ale tou nejvíce palčivou otázkou bezesporu je, zdali se v hlubinách vesmíru skrývá dokonce život inteligentní. A pokud se ukáže, že tomu tak opravdu je, jak pokročilé mohou tyto případné inteligentní civilizace být? Mohli bychom s nimi dokonce navázat kontakt? Anebo jsme opravdu sami?

LIFE BEYOND I: Alien life, deep time, and our place in cosmic history / 30 minut
LIFE BEYOND II: The Museum of Alien Life / 38 minut
LIFE BEYOND III: In Search of Giants. The Hunt for Intelligent Alien Life / 42 minut

Akta X – Film

Málo z těch, kdo zažili devadesátky, nezná agenty Muldera a Scullyovou. Nejen napínavé příběhy s puncem paranormálna, ale i chemie mezi Davidem Duchovnym a Gillian Anderson udělaly ze seriálu Akta X televizní hit své doby. Dávalo tedy maximální smysl, aby k němu v roce 1998 přibyl i celovečerní snímek – a právě ten promítneme na letošním ročníku festivalu Future Gate. Ústřední dvojice v něm jde po původu záhadného viru, který těla nakažených mění v rosol. Po světě jej skrze geneticky modifikovaný film roznáší včely a pokud vás film Roba Bowmana dosud míjel, připravte se, že právě bodavý hmyz po jeho zhlédnutí už nikdy neuvidíte jako dřív.

Heavy Metal

Disney má svoji Fantazii a my ostatní, my máme Heavy Metal. Povídkový sci-fi film z 80. let produkoval režisér Krotitelů duchů Ivan Reitman a natočil animátor Žluté ponorky Gerald Potterton. Snímek nabízí několik příběhů, které se objevily na stránkách kdysi slavného, stejnojmenného časopisu a navzdory rozpačitému přijetí v době uvedení má dnes Heavy Metal kultovní status. Ten mu zajistil nabušený soundtrack, kombinace různých animačních stylů (na každém příběhu pracovalo jiné animační studio) a samozřejmě také záplava krve, explicitní násilí a spousta, spousta odhalených ňader – jak se na osmdesátky sluší a patří.

Predátor

Nekompromisní sci-fi thriller Johna McTiernana nám přesně před pětatřiceti lety ukázal, jak hustá atmosféra se dá vytvořit, když do neprostupné džungle vhodíte partu žoldáků, Arnolda Schwarzeneggera a zabijáckého mimozemšťana s vražednými instinkty. V Predátorovi se toho moc nenamluví, dějové zvraty tu taky neexistují, ale přesto od snímku nejde odtrhnout oči: minimalistický filmový jazyk s těkavou kamerou a paranoidní hudbou úplně stačí k zážitku, který je i po více než třech dekádách od premiéry dokonale vtahující, děsivý a navíc i nebývale tělesný. Maximální napětí s použitím minimálních prostředků.

Věc

Parta paranoidních vědců versus mimozemské stvoření, které na sebe umí brát podobu jakéhokoliv živého organismu, to vše v kulisách nekonečných bílých plání Antarktidy. Co by se mohlo pokazit? Věc Johna Carpentera je právem považována za jeden z nejkultovnějších hororů všech dob. A ze spousty dobrých důvodů: Kurt Russell je dostatečně nihilistický, minimalistické melodie Ennia Morriconeho v netradiční syntezátorové poloze se zarývají pod kůži a díky mimořádně fyzickým vizuálním efektům máte pocit, že Věc každou chvíli vyskočí z obrazovky i na vás. Po tomhle filmu se na psy začnete dívat úplně novýma očima.

Junk Head

Kdyby byl Jan Švankmajer Japonec a řekl si, že natočí něco jako Sexmisi, dost možná by z toho vylezl film podobný Junk Head. Animovaný kousek debutujícího Takahide Horiho je celovečerním rozpracováním stejnojmenného krátkometrážního sci-fi, které nás zavádí do postapokalyptické budoucnosti. V ní lidstvo díky genetickým pokusům konečně dosáhlo vytoužené nesmrtelnosti. Zaplatilo za to ale plodností, a tak teď čelí vyhynutí. Řešení možná nabízí malá podzemní civilizace klonů, kteří se před dlouhým časem od lidí odtrhli a podle všeho dokážou na svět přivádět malá klůňátka. Lidská vláda proto do jejich podivného světa vyšle zvěda, aby zjistil, jak se věci skutečně mají a potažmo zachránil lidské pokolení.

Neptune Frost

Něco takového jste dost možná ještě neviděli. Neptune Frost je afrofuturistický sci-fi muzikál, který se odehrává v malé rwandské vesnici postavené ze součástek starých počítačů. Film Saula Williamse a Anisiy Uzeyman na pozadí milostného příběhu intersexuála Neptuna (Elvis Ngabo a Cheryl Isheja) a hornické dívky Matalusy (Kaya Free) řeší antikolonialismus, antikapitalismus i aktuální queer témata. Vpravdě jedinečný snímek s magickou výpravou i atmosférou produkoval Ezra Miller, kterého znáte jako filmového Flashe nebo taky Credence z Fantastických zvířat.

Sputnik

Tak trochu Vetřelec po rusku na pozadí poslední fáze studené války. V temném sci-fi hororu Jegora Abramenka se mladá lékařka (hraje ji Oksana Akiňšina) ve snaze oživit svou umírající kariéru dostane k přísně tajnému vládnímu projektu: má vyšetřit a pozorovat kosmonauta Konstantina (Pyotr Fjodorov), který si z vesmírné mise přivezl nepříjemného parazita. Ten navíc každou noc z mužova těla vylézá a nechává za sebou pořádně slizkou, krvavou spoušť. A zatímco lékařka chce hlavně zachránit lidský život, její zaměstnavatelé mají s agresivní mimozemskou bytostí vlastní plány.

Šílený bůh

Pokud máte rádi klasickou filmovou animaci a analogové speciální efekty a máte chuť ponořit se do temně fantaskního světa, kde se nemluví ani nic moc nevysvětluje, Šílený bůh je absolutní povinnost. Celovečerní snímek legendy trikařské scény Phila Tippetta (pracoval například na Hvězdných válkách, Jurském parku nebo původním RoboCopovi) vznikal posledních třicet let a dokončen byl během covidového lockdownu. Vypráví příběh asasína, který se vynoří ve světě na pokraji apokalypsy a vydá se na cestu pekelnou krajinou, jež je plná bizarních postaviček. Výjimečný divácký zážitek pro opravdové fajnšmekry.

Tiong Bahru Social Club

Třicetiletý Ah Bee (Thomas Pang) získal vysněnou práci: stal se novým Happiness Agentem ve společenském klubu v singapurské čtvrti Tiong Bahru. Ten je komunitou stárnoucích lidí a jejich pečovatelů, kteří mají jediný úkol: zajistit, že jejich klienti dožijí v maximálním štěstí. Pomáhá jim k tomu umělá inteligence, která dokáže vyhodnotit, co daného člověka učiní spokojenějším. Režijní debut Tan Bee Thiama svojí symetrickou, pestrobarevnou vizuální stylizací připomíná filmy Wese Andersona. Pod laskavým vizuálem se ovšem skrývá satira se sci-fi prvky, která reflektuje postoj společnosti k osamělým důchodcům i důvěru, s jakou moderním technologiím svěřujeme osobní informace.