Notice: Undefined property: WP_Post_Type::$slug in /www/doc/www.futuregate.cz/www/wp-content/themes/futuregate/archive-movies.php on line 5

District 9

Filmové setkání člověka a mimozemšťana může dopadnout různě – mírumilovným obohacením, krvavou válkou a klidně i koncem světa. Co když se ale člověk rozhodne, že nejlepší by bylo návštěvníky z vesmíru zahnat do uprchlického tábora v Johannesburgu? Filmový debut jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa s touhle premisou pracuje velmi fyzicky: mimozemšťané, kterým se tady pohrdavě přezdívá kreveťáci, jsou degradování na bytosti té nejnižší kategorie a snímek často připomíná spíš syrové válečné drama než klasické sci-fi. Přesto žánrem otřásl tak, jak se to povedlo málokterému filmu posledních patnácti let.

Elysium

Elysium znamená ráj, ale jenom pro někoho. Ve stejnojmenném snímku Neilla Blomkampa z roku 2013 je to název kosmické stanice, na kterou se uchýlili ti nejbohatší lidé, aby nemuseli trpět na zdevastované Zemi. Chudí už ale v roce 2154 nemají co ztratit, a tak se pod vedením dělníka Maxe (Matt Damon) rozhodnou zpřístupnit technologický luxus všem. Elysium je dystopické sociální drama tematizující nerovnost nebo imigraci, což jsou motivy, které se ve sci-fi filmech objevují už od dob Metropolisu. Zároveň je to ale vizuálně atraktivní sci-fi thriller, který od své premiéry neztratil nic na aktuálnosti.

Černobyl: Skryté příběhy

Největší katastrofu v dějinách jaderné energetiky ze dne 26. dubna 1986 zná snad téměř každý. Tato jaderná havárie byla největším selháním technologie v dějinách lidstva, která se odehrála na území dnešní Ukrajiny nedaleko města Černobyl. Od tohoto technologického a také lidského neštěstí letos uplynulo již 35 let, to nám ale nebrání se k němu i nadále vracet. Mezi námi jsou totiž stále lidé, kteří si osudnou událost nejenže pamatují a měli to štěstí ji přežít, ale současně se také zasloužili o to, aby následky výbuchu nebyly ještě horší. Mnozí z nich bojovali proti neviditelnému a současně velice zákeřnému nepříteli, stali se svědky šokujících scén, riskovali své životy. Zachránili nejen Evropu, ale i celý svět před hrůznými následky jaderné katastrofy, která nám, i když se to možná nezdá, hrozí i v době současné moderní civilizace.

Ježek Sonic

Je nejrychlejší ve všech známých světech, ale kamarády nemá. Ani nemůže, protože ho nikdo nestíhá. Ježek Sonic, kultovní komiksová a herní postavička, dostal v roce 2020 svůj vlastní hraný celovečerní film. Snímek Jacka Fowlera od začátku provázela kontroverze, fanouškům se totiž nezdála první podoba oblíbeného modrého hrdiny. Negativní odezva byla tak silná, že tvůrci postavu Sonica kompletně předělali. Výsledkem je zábavná podívaná, plusové body navíc jí přidává nádherně ďábelský Jim Carrey v roli protřelého Doktora Robotnika. Na projekci *doplnit datum* můžete „uklidit“ svoje děti, mladší sourozence, nebo klidně i sami sebe. Ježek Sonic totiž potěší každého, kdo legendární hru od Segy někdy pařil.

Krátké filmy Neilla Blomkampa

V roce 2017 založil jihoafrický režisér Neill Blomkamp nezávislé Oats Studio. Cílem studia bylo vytvořit sérii krátkých experimentálních filmů, které byly zpřístupněny zdarma na YouTube a dalších platformách. Na základě diváckých reakcí se pak rozhodovalo, které krátké snímky mají potenciál stát se plnohodnotnými filmy.

V těchto krátkých filmech účinkují známé tváře (Sigourney Weaver, Sharlto Coplay, Dakota Fanning, aj.) a každý z nich stojí na velmi originální a překvapivé premise. Filmový blok uvede samotný režisér Neill Blomkamp.

Po projekci proběhne beseda o tvorbě krátkých filmů a zkušenostech ve filmovém průmyslu.

Firebase
Režie: Neill Blomkamp
Obsazení: Tyler Johnston, Robert Hobbs, Pat Mastroianni
Rok výroby: 2017
Délka: 27 min
Země původu: Kanada

Válka ve Vietnamu zuří a oba znepřátelené tábory počítají ztráty. Každá strana má nicméně své eso v rukávu. Unikátní živou zbraň. Je to voják, vědecký experiment… nebo něco úplně jiného?

Rakka
Režie: Neill Blomkamp
Obsazení: Sigourney Weaver, Eugene Khumbanyiwa, Robert Hobbs, Carly Pope, Brandon Auret
Rok výroby: 2017
Délka: 22 min
Země původu: Kanada

Naše planeta byla kolonizována nepřátelskou mimozemskou rasou. Část lidstva se snaží vzdorovat, zbytek je v otroctví nebo kolaboruje a slouží novým vládcům planety. Ale v těch nejtemnějších hodinách svítí naděje nejjasněji!

Zygote
Režie: Neill Blomkamp
Obsazení: Dakota Fanning, Jose Pablo Cantillo
Rok výroby: 2017
Délka:23 min
Země původu: Kanada

Důlní komplex v Arktidě objeví nebezpečnou a smrtící formu života, která již pohltila veškerou posádku. Tedy kromě dvou posledních přeživších, kteří se rozhodně nehodlají vzdát bez boje!

Krátké sci-fi filmy od iShorts

Program krátkých filmů přináší vize budoucnosti mladých domácích i zahraničních filmařů. Na formátu krátkého filmu se staneme účastníky vesmírného experimentu, uvízneme v časové smyčce a skrze dystopické vize i uvidíme, jaké by to bylo naprogramovat si své milence dle představ. Tematicky pestrý blok, kterému nechybí nadsázka i inspirace výraznými žánrovými vzory, vznikl již tradičně ve spolupráci s iShorts.


Amor Labori
Režie: David Stejskal
Obsazení: Milan Matyáš Deutsch, Anna Skladchikova, Veronika Bellová, Jan Parma, Tomáš Kucuk
Rok výroby: 2020
Délka: 10 min
Země původu: ČR


Mohou se do sebe roboti navzájem zamilovat? Je možné, abychom se my zamilovali do robota? V budoucnosti.


Barva tvých rtů (Colour of Your Lips)
Režie: Annick Blanc
Obsazení: Alexis Lefebvre, Katia Lévesque
Rok výroby: 2018
Délka: 18 min
Země původu: Kanada


Vzduch se najednou přestane dát dýchat a jedinými přeživšími jsou žena a potápěč. Zásoby vzduchu pomalu docházejí a je nutné vyřešit otázku, zda se ti dva budou milovat, či spolu válčit.


Being Human
Režie: Tomáš Krejčí
Obsazení: Laura Besserová, Prokop Pršala
Rok výroby: 2021
Délka: 15 min
Země původu: ČR


Během romantické projížďky na koních zažije Laura s Prokopem apokalypsu. Po čase stráveném v úkrytu jejich vztah zažívá zkoušku v podobě putování zpustošenou krajinou a snahou přežít.


Epizoda 11
Režie: Viktor Svoboda
Obsazení: Marek Libert, Matěj Havelka
Rok výroby: 2019
Délka: 9 min
Země původu: ČR


Vesmírný hrdina Hart je zajat nepřátelskými roboty. Jeho syn během útoku přichází o otce i pravou ruku. Teď musí Harta zachránit z kovových spárů dřív, než bude pozdě. Jedenáctá epizoda sci-fi seriálu, který (zatím) neexistuje. Akční dobrodružství pracující s konceptem fiktivního rozšířeného univerza s výraznou barevnou stylizací.


Odepsaný (Decommissioned)
Režie: Josh Tanner
Obsazení: David Normand, Joey Vieira
Rok výroby: 2021
Délka: 6 min
Země původu: Austrálie


Děsivá anomálie překvapí astronauta na mezinárodní vesmírné stanici.


Smyčka (Loop)
Režie: Stuart Langfield
Obsazení: Michael J.Rogers, Valeriia Polishchuk, Tatenda Hatugari
Rok výroby: 2021
Délka: 13 min
Země původu: Kanada


Nacházíme se někdy v polovině 21. století. David Hilton, ředitel technologické společnosti na odpočinku, se snaží naučit umělou inteligenci prožívat skutečné lidské emoce.


Zari
Režie: Courtney Marsh
Obsazení: Laura Quesinberry Uchida, Chris Connell, William Joseph Hill
Rok výroby: 2014
Délka: 18 min
Země původu: USA


Robot paní domácí v blízké budoucnosti se začne přizpůsobovat světu kolem něj.


Memories

V polovině 90. let se sešli zakladatel legendárního Studia 4°C Kódži Morimoto, režisér kultovního Akiry Kacuhiro Ótoma a tvůrce seriálů Bohové smrti a Darker than Black Tensai Okamura, aby společně vytvořili povídkový snímek Memories. Tři animované příběhy nabízí každý jiný žánr; první a kritikou nejvíce oceňovaná Magnetická růže je strašidelně poetickou story o lásce a samotě. Druhá Smradlavá bomba s humorem líčí příběh muže, který se omylem stane zapáchající biologickou zbraní. A závěrečné, orwellovsky laděné Město kanónů je natočeno specificky tak, aby působilo jako jeden dlouhý záběr.

In Silico

Mozek – zdaleka vůbec nejkomplexnější útvar v nám známém vesmíru, který skrývá mnohá, pro nás stále neřešitelná, tajemství. Během nepředstavitelně dlouhého období probíhající evoluce na planetě Zemi došlo ke vzniku vysoce organizovaného shluku 100 miliard nervových buněk (tzv. neuronů), který nakonec vedl u nás lidí až ke vzniku vědomí. Současná neurověda toho o procesech uvnitř našeho mozku stále ví poměrně málo, ale to vůbec neznamená, že bychom s fascinujícím výzkumem měli přestat. S velkým odhodláním se proto tohoto úkolu ujal také přední světový neurolog Henry Markram, který v roce 2009 oznámil světu svůj ambiciózní plán, že během deseti let vytvoří digitální kopii funkčního mozku v prostředí superpočítače…

Sky Sharks

Jsou hladoví, mají pořádně ostré zuby, plachtí vzduchem a na zádech nesou… zombie s hákovým křížem na rukávu uniformy? Německý režisér Marc Fehse přichází s bláznivou vizí, ve které nacisté plánují ovládnout svět pomocí tajné zbraně – geneticky modifikovaných létajících žraloků. Lidstvo může zachránit jedině speciální jednotka oživených amerických vojáků, kteří padli ve Vietnamu. Ano, je to přesně tak šílené, jak to zní. A taky pořádně krvavé! „Sky Sharks jsou jako nemanželské dítě Iron Sky a Mrtvého sněhu,“ napsal o filmu kritik Martin Unsworth. Potvrzujeme, že to sedí!

Demonik

Carly a Angela jsou dcera a matka, které spolu moc často nemluví. Když Carly kontaktují z nemocnice, kde Angela leží v kómatu a s jizvami na rukou, jen velmi neochotně přistoupí na experiment: pomocí počítačové simulace může s matkou promluvit. Tím ovšem žena probudí ďábelské síly, které jen tak zastavit nepůjde. Novinka Neilla Blomkampa slibuje intenzivní kombinaci duchařského hororu a napínavého sci-fi thrilleru. Uznávaný režisér svůj aktuální počin na festivalu Future Gate představí osobně – a to není vše. Blomkamp totiž uvede i několik svých starších kousků, včetně dnes už kultovního District 9.

Šílený Max

Zběsilá cesta v roce 2015 všem připomněla dvě ikony sci-fi: režiséra George Millera a jeho filmové dítko, Šíleného Maxe. Zapomeňte ale na chvíli na Toma Hardyho a podívejte se, jak to všechno začalo. Už v roce 1979 totiž Miller nechal Maxe ještě jako slušného policistu chytat gangstery utržené ze řetězu. Rychlý sled událostí ale ze správného chlapa udělá zoufalého desperáta, kterému nezůstane nic než vztek a touha po odplatě. Sledujte zrod legendy, která nastartovala nejen Maxův kultovní černý speciál V-8 Pursuit, ale také kariéru Mela Gibsona a načrtla děsivě reálnou vizi apokalyptického světa.

Oeconomia

Většina dnešních peněz nemá fyzickou podobu – to třeba znamená, že kdyby se všichni lidé naráz rozhodli ze svých účtů vybrat veškerou hotovost, nestačily by k tomu dnes existující vytištěné bankovky a mince. Kde se tedy vzala čísla vyjadřující hodnotu našeho jmění na bankovních účtech a odkud se vlastně berou samotné peníze? Dokument Oeconomia německé režisérky Carmen Losmann zkoumá jádro současného finančního systému, rozebírá paradoxy nepřetržitého ekonomického růstu a dává konkrétní podobu systému, jehož mechanismy mimo jiné přispívají k ekonomické nerovnosti mezi obyvateli této globalizované planety. Vydáme se po stopách celého samotného problému, ale také poukážeme na jeho původce – vrcholné představitele podniků a bank, kteří ve výsledku ani nevědí, jak jejich systém vlastně funguje. Zdrojem dodatečných peněz, pokrývajících zisky a celkový růst ekonomiky, je totiž dluh…

Šílený Max 2 – Bojovník silnic

Je zpátky a je mu všechno jedno. Civilizace se zhroutila a zbytky lidstva se dělí na ty, kdo mají palivo a ty, kdo jsou kvůli jeho získání ochotni udělat cokoliv. Někde uprostřed stojí Max Rockatansky, kdysi policista, nyní psanec v rozedrané uniformě, bezcílně brázdící australskou pustinu. Když Max narazí na malou ropnou rafinerii, kterou obtěžuje motorkářský gang vedený maskovaným Humungusem, pod příslibem šťávy osadníkům v nerovném boji pomůže. Benzínem načichlé životní dílo George Millera si svým druhým dílem získalo mezinárodní uznání. Připoutejte se, tahle jízda vás dost možná vyhodí ze sedadla!

Lapsis

V paralelní přítomnosti se doručovatel Ray snaží uživit sebe a finančně podpořit svého nemocného bratra. Po sérii neúspěšných podvodů se Ray ujímá práce v nové podivné oblasti zakázkové ekonomiky: v odlehlých lesích a kopcích pokládá společně s dalšími kilometry kabelů. Mají propojit velké kovové kostky, které dohromady vytvářejí nový kvantový obchodní trh. Když se Ray dostává hlouběji do zóny, setkává se s rostoucí nevraživostí a hrozbou robotických kabelářů a musí se rozhodnout buď pomoci svým spolupracovníkům, nebo zbohatnout a dostat se ven. Lapsis je chytrý a vtipný příběh o vykořisťování, na které technologické společnosti často spoléhají při udržování svých lesklých fasád.

Vetřelec na jevišti

Film Vetřelec od Ridleyho Scotta není třeba představovat. Jedná se o jeden z nejstěžejnějších filmů žánru science fiction, který si získal fanoušky po celém světě. Jedna nevšední parta z Anglie, milující tento film, dostala skutečně bláznivý nápad. Zinscenovat stejnojmenné představení na divadelních prknech s minimálním rozpočtem. To, co vzniklo, nelze jedním slovem popsat, tohle se prostě musí vidět!

Poutavý a zábavný dokument režisérské dvojice Danielle Kummer a Lucy Harvey sleduje realizaci tohoto divadelního nápadu, od prvotních čtených zkoušek, přes výrobu dekorací až po samotnou premiéru na v divadle West End v Londýně. Tento dokument vám dokáže, že někdy skutečně stačí mít dostatečnou porci důvtipu, být odhodlaným fanouškem a hlavně mít dost velkou odvahu tento bláznivý nápad realizovat!

Poslední mise záhadného Paula W.R.

Lidstvo má problém. Klimatická změna zasáhla Zemi plnou silou. Většina volně žijících živočichů vyhynula, zásoby ropy, uhlí a plynu došly. A ještě k tomu se na nebi objevil rudý měsíc, který se nebezpečně přibližuje a hrozí kolizí. Tajemný astronaut Paul W. R. (Hugo Becker) je vyslán na záchrannou misi, jejímž cílem je těleso zničit. Jenže Paul se jen pár hodin před startem doslova vypaří. Kam zmizel? A hlavně – proč? Ambiciózní, vizuálně podmanivý debut režiséra a scenáristy Romaina Quirota vás donutí přemítat o smrti i vykoupení a dokazuje, že Francouzi umí natočit super sci-fi.

Vznik kyberpunku

Kyberpunk je subžánr science fiction – svět technologických a vědeckých vymožeností, umělé inteligence a kybernetiky, zasazený do kontrastu s rozpadem společnosti. Kořeny kyberpunku lze najít ve sci-fi hnutí 60. a 70. let 20. století jménem Nová vlna, za kterým stojí spisovatelé takových jmen, jako jsou Philip K. Dick, Roger Zelazny, Harlan Ellison nebo William Gibson. V tomto pokračování prvního filmu s názvem The Origins of Cyberpunk se vydáme a zavzpomínáme v hodině a půl na významné filmy 90. let 20. století, jako je například Total Recall (1990), Screamers (1995), Terminator 2 (1991), Ghost in the Shell (1995), Robocop 2 (1990), Demolition Man (1993) nebo Soudce Dredd (1995). A nezapomeneme samozřejmě také ani na počítačové hry – Final Fantasy VII, Shadowrun, Syndicate, Blade Runner Game a mnohé další.

Utajení bohové

Maminky nám vždycky říkaly, ať nemluvíme s cizími lidmi. A co teprve pozvat si cizince k sobě domů? Nedělejte to, protože to může špatně skončit. Režisér Chino Moya se dosud věnoval především tvorbě hudebních videoklipů; stojí například za klipy pro kapelu Years & Years nebo zpěvačku St. Vincent. Jeho celovečerní prvotina Undergods je potemnělou mozaikou několika lidských osudů, která diváka provádí různými kouty dystopické Evropy. Snímek působí jako zmatený, až nepříjemně realistický sen, ze kterého se nemůžete probudit. Jeho tíživě blízká a v mnoha ohledech autentická atmosféra vás pohltí.

Zrod synthwave

Synťáková kultura zažila své znovuzrození roku 2011 díky filmu Drive. Tento hudební styl tu ale je už od konce 80. let. Doprovázel nás v arkádových videohrách, starých „béčkových“ filmech i v legendách jako je Blade Runner. Zrod synthwave je hudební dokument od Ivána Castella, kterým vás provede hlas Johna Carpentera, světoznámého režiséra filmů (Věc) a ukáže vám největší hudebníky a umělce tohoto žánru. Jména jako Carpenter Brut, Power Glove, Perturbator a mnoho dalších se vám představí v neonové záři. Odkud čerpali svou inspiraci a čím to je, že se tento styl stává čím dál tím populárnější napříč kulturním odvětvím? Pohodlně se usaďte, začíná jedna velká pestrobarevná rytmická jízda, která pohnula hudebním průmyslem.

Ve stínech

Zait každý den pracuje pod kontrolou primitivní technologie. Zapadat do systému znamená přežít. Jednoho dne se ale stane něco, co Zaita donutí začít systém trochu zpochybňovat. To, na co přijde, se mu rozhodně líbit nebude – otázkou ale je, co zmůže jeden člověk stojící proti opresivní mašinérii. Turecký snímek Ve stínu (In the Shadows) se skvělým Numanem Acarem v hlavní roli je postapokalyptickou jednohubkou, která funguje i jako metafora klinické deprese a kritika kapitalismu.

Soutěž studentských sci-fi filmů

Novinkou v programu je blok soutěžních studentských filmů, kterým bychom chtěli festival ještě více propojit s filmařskou obcí.


V pásmu krátkých filmů uvidíme varianty blízké budoucnosti z různých úhlů pohledu, něco alternativní historie i příklady meziplanetární komunikace. To vše pomocí různých technik a žánrů, ale i svěžích vyprávěcích postupů.


Ajznboňák
Režie: Jakub Vrbík, Patrik Balonek, Matěj Sláma
Škola: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Rok výroby: 2020
Délka: 14 min


Blízká budoucnost. V ruinách padlé společnosti přežívá muž a sní o obyčejném životě… nebo jen nenaplněný ajznboňák touží po životě v akčním světě?


Breaktime
Režie: Martin Bystrianský
Škola: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Rok výroby: 2020
Délka: 17 min


Sci-fi příběh, jenž z reálného světa přechází do VR hry. Lori se musí postavit vrahovi otce. Fiktivní prostor paradoxně odhalí celou pravdu.


Girls don’t cry
Režie: Fýr Romu
Škola: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Rok výroby: 2020
Délka: 13 min


Hanna je v koncích. Nosí Jaredovo dítě, ale cítí nenávist a nemá možnost volby. Říkají, ať mlčí a poslouchá. Ale ona vzpurně vezme osud do vlastních rukou.


I Heard the Moon-Lady Weaving
Režie: Vasco Viana
Škola: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Rok výroby: 2020
Délka: 9 min


Cestovatel vesmírem obdrží tajemnou zprávu, zatímco jeho loď směřuje ke srážce se Sluncem.


Izolátor
Režie: Matěj Hrudička
Škola: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Rok výroby: 2020
Délka: 12 min


Ve fiktivní Praze přelomu 19. a 20. století, žije mladý vědec. Pracuje na vynálezu, který pomůže soustředění bez ohledu na hluk metropole – Isolator.


Mraveniště
Režie: Marek Náprstek
Škola: Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze
Rok výroby: 2020
Délka: 14 min


Příběh konce lidstva z pohledu mravenců. Vzpurná dělnice K99980335 touží po jiné budoucnosti. Když se jí sen náhle krutě splní, je pozdě vzít ho zpět.


The Outer Space Diplomacy
Režie: Vojta Kočí
Škola: Vysoká škola uměleckoprůmyslová
Rok výroby: 2020
Délka: 2 min


Krátký film vytvořený za tři týdny v rámci klauzurního zadání je stručnou komickou esejí o silně antropocentrickém charakteru meziplanetární kolonizace.