Generace Zombies

Představte si svět, ve kterém zombíci neprahnou po našich mozcích, ale jednoduše s námi koexistují ve společnosti, která je ale chápe jako obyvatele druhé kategorie. A tak nemrtví vykonávají práce, nad kterými se ostatní ofrňují, jsou snadným terčem zlovolných korporací, které je chtějí zneužít, a ti nejbystřejší z nich neustále bojují o občanská práva svého druhu. Kanadské tvůrčí trio RKSS‘, které má na kontě například Turbo Kida nebo Léto 84, přichází s novou svižnou hororovou komedií. Nechybí jí svěží nápad, nevtíravý sociální komentář, smrtící nálož vtipů a výborný soundtrack, který ještě několik dní po projekci nedostanete z hlavy.

iShorts: Krátké žánrové filmy

Letošní výběr z dílny iShorts se v duchu Kinomixeru zaměřuje na žánr sci-fi, hororu a fantasy, včetně jejich nápaditých fúzí. Zaměřili jsme se především na evropské tituly a jejich tematickou i formální pestrost. Přeneseme se na příklad do temných lesů plných tajemných kouzel i do dystopického podzemí, ve kterém se formuje komunita vyvolených pro přežití apokalypsy. Vybrané krátké snímky dokazují nepřehlédnutelný tvůrčí potenciál mladých evropských tvůrců. Přijďte ho s námi objevit do temna kinosálu!


OBJETÍ (Maďarsko, Brazílie)
Režie: Gabriel Motta | Producenti: Gabriel Motta, Linda Pfeiffer, Ferenc Pusztai, György
Pálos | Hrají: Raul Ionescu, Athina Papadimitriu, Zsolt Trill | Rok výroby: 2022 | Délka: 18 min | Hraný film


Otec se synem se vydávají do hlubokých lesů na lov. Otec doufá v synovu náklonnost, pro což ale zvolil špatné zbraně. Syn nesnáší pušky i zabíjení. Porušení rovnováhy přírody probudí z objetí stromů lesní duchy, jejichž zbraně dalece přesahují ty lidské. Pozoruhodný brazilsko-maďarský horor v režii Gabriela Motty získal ohlas na mnohých zahraničních festivalech, českému publiku přinese mrazení v zádech úplně poprvé na letošním Kinomixeru.


KDYŽ BYL HVĚZDOU (Rakousko)
Režie: Daniel Holzberg | Producent: Joseph Zedelmaier | Hrají: Sebastian Griegel, Laura Jessat, Ercan Karacayli | Rok výroby: 2023 | Délka: 27 min | Hraný film

Bývalá dětská hvězda z oblíbeného sci-fi trháku se o dvacet let později pokouší předefinovat sama sebe. Ale paparazzi, nenávistné komentáře a jeho matka, která ho ovládá mu nedovolí zapomenout na dětství ve světle reflektorů.


BRUME(Německo)
Režie: Maureen Payne-Hahner | Producenti: Annemette Andersen, Christoph Hahner, Maureen Payne-Hahner, William Pennell, Anders Wøldike Schmith | Hrají: Tammi Øst, Jarreth J. Merz, Annemette Andersen | Rok výroby: 2022 | Délka: 25 min | Hraný film

Jak by vypadla změna klimatu, kdyby se matka příroda jednoduše vzdala a ponořila se do hlubokého, klidného spánku?

AJZNBOŇÁK F 30.2 (Česká republika)
Režie: Jakub Vrbík, Matěj Sláma | Producent: FAMU | Hrají: Miroslav Hořínek, Petr Koblovský, Anita Krausová, Dušan Sitek, Natalie Golovchenko, Jiří Racek | Rok výroby: 2020 | Délka: 14 min | Hraný film

Blízká budoucnost, vyhořelé společenství trosek a člověk, který sní o obyčejném fádním životě… Nebo nenaplněný ajznboňák, který sní o životě v akčním světě. Představy a rybička splývají v jedno.Projekce proběhne v originálním znění s českými a anglickými titulky.

Zlo si umí počkat

Když dva bratři na svém pozemku najdou znetvořenou mrtvolu, netuší, že mají co dočinění s něčím mnohem horším, než je vyšinutý vrah na útěku. Jejich rodné město a všechny, na kterých jim záleží, ohrožuje všeobjímající zlo, které se tiše a nepozorovaně chystá vstoupit do světa a celý jej ovládnout. Argentinský snímek Zlo si umí počkat může zkušeným fanouškům hororu připomenout kultovní Neutečeš nebo loňské překvapení Úsměv. Režisér Demián Rugna kombinuje komorní vyprávění s extrémní brutalitou, která si nebere servítky s nepsanými žánrovými pravidly a v některých momentech dokáže otřást i protřelými diváky.

Robot a Pes

Nikdo na světě nechce být sám; už vůbec ne jeden šikovný pes z Manhattanu, a tak si sestrojí robotického kamaráda. Chlupáč a robot se stanou nerozlučnou dvojkou a společně si užívají horké osmdesátkové léto se vším všudy. Jejich pouto ale naruší nečekaná nehoda, kvůli které musí pes jednoho dne robota opustit. Animovaný snímek podle grafické novely Sary Varon vypráví dojemný příběh o samotě, síle přátelství, ale i o tom, jak se naučit jít v životě dál – a to zcela beze slov. Přesto (nebo možná právě proto) překypuje autentickými emocemi, se kterými se dokáže ztotožnit většina z nás – i proto, že v posledních letech jsme se všichni museli naučit přistupovat k mezilidským vztahům docela jinak, než dřív.

Mars Express

Tvrdohlavá soukromá detektivka Aline má problém nejen s alkoholem: spolu s androidím parťákem Carlosem se vydává hledat mladou hackerku June. Aline a Carlos ale nejsou jediní, koho dívka na útěku zajímá. Snímek režiséra Jérémieho Perina nezapře inspiraci klasikami jako RoboCop či Ghost in the Shell. Napínavý sci-fi noir plný nečekaných zvratů má akční spád, nebojí se ale ani zamyslet se nad závažnými a aktuálními existenciálními tématy, jakými jsou kolonizace vesmíru nebo pomalu umírající planeta Země. Působivé nakouknutí do současné francouzské animace, která je v kinematografii stále zásadním pojmem.