Junk Head

Kdyby byl Jan Švankmajer Japonec a řekl si, že natočí něco jako Sexmisi, dost možná by z toho vylezl film podobný Junk Head. Animovaný kousek debutujícího Takahide Horiho je celovečerním rozpracováním stejnojmenného krátkometrážního sci-fi, které nás zavádí do postapokalyptické budoucnosti. V ní lidstvo díky genetickým pokusům konečně dosáhlo vytoužené nesmrtelnosti. Zaplatilo za to ale plodností, a tak teď čelí vyhynutí. Řešení možná nabízí malá podzemní civilizace klonů, kteří se před dlouhým časem od lidí odtrhli a podle všeho dokážou na svět přivádět malá klůňátka. Lidská vláda proto do jejich podivného světa vyšle zvěda, aby zjistil, jak se věci skutečně mají a potažmo zachránil lidské pokolení.

Neptune Frost

Něco takového jste dost možná ještě neviděli. Neptune Frost je afrofuturistický sci-fi muzikál, který se odehrává v malé rwandské vesnici postavené ze součástek starých počítačů. Film Saula Williamse a Anisiy Uzeyman na pozadí milostného příběhu intersexuála Neptuna (Elvis Ngabo a Cheryl Isheja) a hornické dívky Matalusy (Kaya Free) řeší antikolonialismus, antikapitalismus i aktuální queer témata. Vpravdě jedinečný snímek s magickou výpravou i atmosférou produkoval Ezra Miller, kterého znáte jako filmového Flashe nebo taky Credence z Fantastických zvířat.

Sputnik

Tak trochu Vetřelec po rusku na pozadí poslední fáze studené války. V temném sci-fi hororu Jegora Abramenka se mladá lékařka (hraje ji Oksana Akiňšina) ve snaze oživit svou umírající kariéru dostane k přísně tajnému vládnímu projektu: má vyšetřit a pozorovat kosmonauta Konstantina (Pyotr Fjodorov), který si z vesmírné mise přivezl nepříjemného parazita. Ten navíc každou noc z mužova těla vylézá a nechává za sebou pořádně slizkou, krvavou spoušť. A zatímco lékařka chce hlavně zachránit lidský život, její zaměstnavatelé mají s agresivní mimozemskou bytostí vlastní plány.

Šílený bůh

Pokud máte rádi klasickou filmovou animaci a analogové speciální efekty a máte chuť ponořit se do temně fantaskního světa, kde se nemluví ani nic moc nevysvětluje, Šílený bůh je absolutní povinnost. Celovečerní snímek legendy trikařské scény Phila Tippetta (pracoval například na Hvězdných válkách, Jurském parku nebo původním RoboCopovi) vznikal posledních třicet let a dokončen byl během covidového lockdownu. Vypráví příběh asasína, který se vynoří ve světě na pokraji apokalypsy a vydá se na cestu pekelnou krajinou, jež je plná bizarních postaviček. Výjimečný divácký zážitek pro opravdové fajnšmekry.

Tiong Bahru Social Club

Třicetiletý Ah Bee (Thomas Pang) získal vysněnou práci: stal se novým Happiness Agentem ve společenském klubu v singapurské čtvrti Tiong Bahru. Ten je komunitou stárnoucích lidí a jejich pečovatelů, kteří mají jediný úkol: zajistit, že jejich klienti dožijí v maximálním štěstí. Pomáhá jim k tomu umělá inteligence, která dokáže vyhodnotit, co daného člověka učiní spokojenějším. Režijní debut Tan Bee Thiama svojí symetrickou, pestrobarevnou vizuální stylizací připomíná filmy Wese Andersona. Pod laskavým vizuálem se ovšem skrývá satira se sci-fi prvky, která reflektuje postoj společnosti k osamělým důchodcům i důvěru, s jakou moderním technologiím svěřujeme osobní informace.