District 9

Filmové setkání člověka a mimozemšťana může dopadnout různě – mírumilovným obohacením, krvavou válkou a klidně i koncem světa. Co když se ale člověk rozhodne, že nejlepší by bylo návštěvníky z vesmíru zahnat do uprchlického tábora v Johannesburgu? Filmový debut jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa s touhle premisou pracuje velmi fyzicky: mimozemšťané, kterým se tady pohrdavě přezdívá kreveťáci, jsou degradování na bytosti té nejnižší kategorie a snímek často připomíná spíš syrové válečné drama než klasické sci-fi. Přesto žánrem otřásl tak, jak se to povedlo málokterému filmu posledních patnácti let.

Elysium

Elysium znamená ráj, ale jenom pro někoho. Ve stejnojmenném snímku Neilla Blomkampa z roku 2013 je to název kosmické stanice, na kterou se uchýlili ti nejbohatší lidé, aby nemuseli trpět na zdevastované Zemi. Chudí už ale v roce 2154 nemají co ztratit, a tak se pod vedením dělníka Maxe (Matt Damon) rozhodnou zpřístupnit technologický luxus všem. Elysium je dystopické sociální drama tematizující nerovnost nebo imigraci, což jsou motivy, které se ve sci-fi filmech objevují už od dob Metropolisu. Zároveň je to ale vizuálně atraktivní sci-fi thriller, který od své premiéry neztratil nic na aktuálnosti.

Memories

V polovině 90. let se sešli zakladatel legendárního Studia 4°C Kódži Morimoto, režisér kultovního Akiry Kacuhiro Ótoma a tvůrce seriálů Bohové smrti a Darker than Black Tensai Okamura, aby společně vytvořili povídkový snímek Memories. Tři animované příběhy nabízí každý jiný žánr; první a kritikou nejvíce oceňovaná Magnetická růže je strašidelně poetickou story o lásce a samotě. Druhá Smradlavá bomba s humorem líčí příběh muže, který se omylem stane zapáchající biologickou zbraní. A závěrečné, orwellovsky laděné Město kanónů je natočeno specificky tak, aby působilo jako jeden dlouhý záběr.

Šílený Max

Zběsilá cesta v roce 2015 všem připomněla dvě ikony sci-fi: režiséra George Millera a jeho filmové dítko, Šíleného Maxe. Zapomeňte ale na chvíli na Toma Hardyho a podívejte se, jak to všechno začalo. Už v roce 1979 totiž Miller nechal Maxe ještě jako slušného policistu chytat gangstery utržené ze řetězu. Rychlý sled událostí ale ze správného chlapa udělá zoufalého desperáta, kterému nezůstane nic než vztek a touha po odplatě. Sledujte zrod legendy, která nastartovala nejen Maxův kultovní černý speciál V-8 Pursuit, ale také kariéru Mela Gibsona a načrtla děsivě reálnou vizi apokalyptického světa.

Šílený Max 2 – Bojovník silnic

Je zpátky a je mu všechno jedno. Civilizace se zhroutila a zbytky lidstva se dělí na ty, kdo mají palivo a ty, kdo jsou kvůli jeho získání ochotni udělat cokoliv. Někde uprostřed stojí Max Rockatansky, kdysi policista, nyní psanec v rozedrané uniformě, bezcílně brázdící australskou pustinu. Když Max narazí na malou ropnou rafinerii, kterou obtěžuje motorkářský gang vedený maskovaným Humungusem, pod příslibem šťávy osadníkům v nerovném boji pomůže. Benzínem načichlé životní dílo George Millera si svým druhým dílem získalo mezinárodní uznání. Připoutejte se, tahle jízda vás dost možná vyhodí ze sedadla!