Fenomén

V dokumentu režiséra Jamese Foxe se podíváme na historii pozorování UFO (Unidentified Flying Object) v moderních dějinách. Nezaměříme se pouze na slavný roswellský incident z roku 1947, ale také například na událost z roku 1966, kdy studenti z Westall High School v Austrálii měli být společně svědky vznášejícího se létajícího plavidla tvaru talíře. K nevysvětlitelným pozorováním docházelo (a stále dochází)  všude, ale  pravděpodobně k nejpodivuhodnější události mělo dojít v Zimbabwe, kdy v roce 1994  bylo více než šedesát žáků základní školy vystaveno zážitku, na který vzpomínají s úžasem do dnešní doby. Měli být totiž svědky tzv. blízkého setkání třetího druhu – spatřili nejen létající plavidlo, ale měli být dokonce v bezprostředním kontaktu s jeho posádkou… V dokumentu se objeví vysoce postavení vládní a vojenští představitelé, očití svědci, vyšetřovatelé, a to nejen prostřednictvím archivních záběrů, ale také rozhovorů speciálně natočených pro tento snímek.

Hon na planetu B

Vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST) je největší, nejvýkonnější, ale také i nejdražší (za cenu 10 miliard dolarů) dalekohled, který kdy byl vynesen do kosmu. Vědecký výzkum tohoto infračerveného dalekohledu nás opět posune k lepšímu pochopení samotného počátku vzniku vesmíru, pokusí se spatřit první galaxie, odkryje tajemství vzniku nejstarších hvězd a v neposlední řadě se také zaměří na výzkum exoplanet, na pátrání po druhé Zemi. Americký dokumentární film Hon na planetu B zachycuje lidské drama na pozadí vývoje a konstrukce obřího vesmírného dalekohledu, který byl po mnohých odkladech na svou misi vyslán dne 25. prosince 2021. Staneme se svědky příběhu průkopnické skupiny vědců, zejména žen, na cestě k nalezení života mimo naši sluneční soustavu. Co tyto eventuální objevy budou znamenat pro naši vlastní existenci, jak se budeme zpětně dívat na planetu Zemi?

Král arkádovek: cesta ke světovému rekordu

Kim Cannon Arm má do průměrného dědy daleko. Jeho koordinace ruka-oko je stejně vražedná, jako jeho mullet a i proto je legendární stálicí kodaňského arkádového baru Bip Bip, kde proslul tím, že hrál hru Gyruss z 80. let 49 hodin v kuse na jednu minci. S pomocí svých přátel, skupiny hrdinných outsiderů, kteří vždycky stojí při sobě, se Kim pokusí překonat svůj předchozí rekord hraním 100 hodin v kuse (čtyři dny!).

Při tomhle dobrodružství, hustě prokládaném “nerdovskými” komentáři, hlubokými myšlenkami, kvantovou fyzikou a rozpoznáváním vzorců, sledujeme Kima a jeho partu, jak uplatňují své kolektivní znalosti, aby splnili, co si vytyčili: zanechat na světě stopu a vzdát hold padlému příteli.

Režisér Mads Hedegaard v této svérázné komedii přináší překvapivě filozofický pohled na legendární světové rekordy, bizarní účesy, význam komunity a na to, jak vypadá skutečný hrdina.

Kyberpunk: Vrchol žánru

Přijměte naše pozvání ke třetí části dokumentární minisérie, která vás opět zavede do futuristického prostředí kyberpunku, tedy světa dystopické společnosti s technologickými a vědeckými vymoženostmi, jako je umělá inteligence nebo kybernetika. Tentokrát se zapojíme do kyberprostoru prostřednictvím hackerské kultury a samozřejmě internetu, který v 90. letech začal náš svět výrazně měnit a propojovat informační superdálnicí. Stejně tak jsme se začali více poohlížet po virtuální realitě. Na svět kyberpunku se jako v minulých dílech opět podíváme prostřednictvím románů, filozofických děl, komiksů, filmů, počítačových her nebo televize. Vzpomínáte si například na filmy Síť (1995), Smrtihlav (1998) nebo Johnny Mnemonic (1995)? Dostala se vám do rukou kniha Snow Crash (1992) amerického spisovatele Neala Stephensona nebo kniha Virtual Light (1993) od Williama Gibsona? Nebo jste se spíše stali hráči úspěšné počítačové hry z roku 1994 s názvem System Shock? Tak nebo tak, v každém případě nesmíme zapomenout na veleúspěšný filmový snímek, který výrazně a navíc globálně změnil náš pohled na podstatu samotné reality – Matrix (1999).

Prorok a mimozemšťané

Prorok a mimozemšťané sleduje Raela, který se po údajném setkání s mimozemšťany, kteří ho jmenovali posledním prorokem, stal zakladatelem a vůdcem největšího UFO náboženství na světě. Příběh tohoto novodobého proroka a jeho ambiciózních pokusů vydat se hledat věrné stoupence na nová území vrhá světlo na mnohá témata a otázky, které náboženství a víra předkládají.

Přísně tajné projekty UFO: Odtajněno

Různá svědectví o údajných setkáních s mimozemšťany byla dávno označena za nevěrohodná. Spousta lidí si ale přesto myslí, že UFO určitě existuje. V roce 2020 Ministerstvo obrany Spojených států amerických zveřejnilo několik videí s nevysvětelnými létajícími objekty a o rok později zřídilo speciální úřad, který se bude zabývat a vyhodnocovat výskyty UFO. V roce 2021 známý český filmový tvůrce Petr Vachler připravil pro Netflix šestidílnou dokumentární sérii o fenoménu UFO. Na Future Gate bude k vidění první a šestý díl této série, a to zdarma.


E1: Neznámý projekt Modrá kniha / 45 minut

Po druhé světové válce došlo v USA k rapidnímu nárůstu případů zpozorování UFO a veřejnost tohle téma naprosto fascinovalo. Americká vláda proto musela začít jednat.


E6: Po zveřejnění / 43 minut

Jestli mimozemšťané skutečně dorazili na planetu Zemi, jak dávno se to stalo? A jaké s námi mají úmysly? Chtějí nám ublížit, pomoct, nebo nás dokonce zachránit?

Život za hranou

Vydejte se s námi prostřednictvím dechberoucích animací na výpravu za vyřešením jedné z největších otázek naší doby, jejíž konečné zodpovězení je díky současným moderním technologiím a pokročilému výzkumu blíže, než kdy jindy. Tedy, jsme sami? Zavedeme vás do cizích – často exotických – světů vzdáleného vesmíru, na kterých budeme hledat mimozemský život. Možná ho najdeme v prstencích plynných obrů, v atmosférách hnědých trpaslíků nebo dokonce v srdcích mrtvých hvězd. A jaký život můžeme očekávat? Založený na uhlíku, jako na naší planetě, nebo spíše na křemíku? Nebo dokonce život mechanický? Možnosti, kterými příroda disponuje při tvorbě života, jsou možná zcela bez hranic. Ale tou nejvíce palčivou otázkou bezesporu je, zdali se v hlubinách vesmíru skrývá dokonce život inteligentní. A pokud se ukáže, že tomu tak opravdu je, jak pokročilé mohou tyto případné inteligentní civilizace být? Mohli bychom s nimi dokonce navázat kontakt? Anebo jsme opravdu sami?

LIFE BEYOND I: Alien life, deep time, and our place in cosmic history / 30 minut
LIFE BEYOND II: The Museum of Alien Life / 38 minut
LIFE BEYOND III: In Search of Giants. The Hunt for Intelligent Alien Life / 42 minut