Exkurze do vesmíru

Vesmír je nesmírně obrovský, nepřestává nás fascinovat, je domovem obrovského množství různorodých světů, neboli exoplanet. V současnosti jich známe 5 500, jsou příliš daleko, abychom je mohli podrobněji prozkoumat. To nám ale nezabrání v imaginární cestě za nimi, a to na základě nejnovějších současných vědeckých poznatků!


Naše vesmírná loď se jmenuje Navis III, která vás dopraví na jakékoliv místo v naší Galaxii, kde se nachází 200 miliard hvězd. Nejprve se vydáme k nejdivočejším planetám, které lidstvo dosud objevilo. Jsou to světy, které se vymykají našim představám – od planetárních oáz až po žhavé plynné obry s mračny z kovu. Tato mezihvězdná cesta nám umožní nahlédnout na to, jak hluboko sahá fantazie přírody a zároveň otevře cestu budoucím průkopníkům, kteří možná jednoho dne stanou na našem druhém domově v hlubokém vesmíru. Takže, kdybyste mohli navštívit libovolné místo v galaxii, kam byste se vydali?


V Brně přidáváme projekci: Kino Art 5.10. 17:00 vstupenky za 100 kč (projekce bez hosta / besedy)



Tak výjimečný dokument, kterým bezesporu je dílo Johna D. Boswella Exkurze do vesmíru, si zaslouží víc než jen film. Po všech festivalových projekcích bude následovat beseda s odborníky k tématu. Jejich výčet a téma besed / přednášek vidíte níže. Další hosty budeme postupně doplňovat.


Praha 30.9. 17:30: Tomáš Petrásek (začátek filmu v 17:00)

Ve vesmíru nejsme sami, kolem Slunce obíhá přece nám dobře známých osm planet. Navíc v současné době známe také planety, které obíhají cizí vzdálené hvězdy, tzv. exoplanety. Jak takové světy mohou
vypadat, jak hluboko sahá fantazie přírody a je tam dokonce život? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět s Tomášem Petráskem, pracovníkem Fyziologického ústavu AV ČR a Národního ústavu
duševního zdraví. Ve svém volném čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie, kterou od roku
2015 také přednáší na Univerzitě Karlově.


Brno 3.10. 19:45: Marek Skarka (začátek filmu v 19:15)

Exoplanety jsou všude ve vesmíru, momentálně jich známe přes 5500, ale prostřednictvím čím dál více výkonnějších přístrojů bude objevů raketově přibývat. S doktorem Markem Skarkou z Astronomického ústavu AV ČR si budeme povídat o tom, co vše již o objevených exoplanetách víme, jaké mají velikosti, jaké podmínky na nich panují a zdali by například na nich mohli být objeveny známky života. Marek Skarka se věnuje hvězdným pulzacím, dvojhvězdám s pulzující složkou a samozřejmě v neposlední řadě pozorováním exoplanetárních kandidátů.


Plzeň 12.10. 17:30: Ota Kéhar (začátek filmu v 17:00), vstupenky

Ze Sluneční soustavy k exoplanetám

Poutavou cestu naším poznáním začneme ve Sluneční soustavě, přes planetky se přesuneme k fázovému
diagramu a zvláštnímu jevu, ledu VII, který má klíčový význam pro pochopení fyzikálních procesů v
kosmickém prostoru. Povíme si něco o obyvatelné zóně života a otázkou, jak se formuje kolem hvězd,
což nám otevírá možnosti pro hledání potenciálně obyvatelných světů. Zaměříme se i na metody detekce
exoplanet a způsoby, jakými astronomové objevují planety u jiných hvězd.


Hradec Králové 21.10. 17:00: Martin Cholasta (začátek filmu v 16:30), vstupenky

Exoplanety jsou planety, které obíhají kolem jiné hvězdy, než je Slunce. První potvrzená exoplaneta byla objevena před více než 30 lety, v současnosti jich známe již přes 5500, a to především díky vesmírnému teleskopu Kepler. Ukazuje se, že exoplanety jsou velice běžné a podle současných relevantních odhadů může v naší Galaxii ve skutečnosti existovat až kolem 100 miliard (!) obyvatelných planet podobných Zemi. O těchto velice zajímavých objektech se mnohem více dozvíte od Martina Cholasty, odborného pracovníka Hvězdárny a planetária v Hradci Králové a také člena České astronomické společnosti.

Hledání zítřka

Připravte se na masivní sci-fi dokument, který vás zavede do hlubin a divů tohoto žánru jako nikdy předtím! Budete svědky špičkových rozhovorů s takovými filmovými legendami, jako jsou Clancy Brown, Peter Weller, Nancy Allen a mnoho dalších. V centru pozornosti jsou některé z nejkultovnějších filmů všech dob: E.T. – Mimozemšťan, Návrat do budoucnosti a Vetřelci, ale také kultovní klasiky Flash Gordon nebo Blade Runner. Vše je obohaceno také vnitřními pohledy režisérů, jako je například John Carpenter (Věc) a Ivan Reitman (Krotitelé duchů). A samozřejmě nesmíme zapomenout na vývoj speciálních efektů, které neodmyslitelně patří k budování fikčních světů, a také nesmrtelné Hvězdné války, které zcela změnily pravidla hry sci-fi filmů.


Nejdelší odloučení

Vesmír není zdaleka vůbec přátelské místo pro život a naše vysněné lety do kosmického prostoru budou narážet na velká úskalí, zejména co se týče účinků na lidské tělo a jeho psychiku. Například let k Marsu potrvá nejméně devět měsíců. Izolované prostředí a výrazně omezený sociální kontakt bude pro astronauty velkou zatěžkávací zkouškou.


Úkolem psychologů bude připravit posádku nejdelší vesmírné mise v historii astronautiky na podmínky, ve kterých se zatím žádný člověk nikdy neobjevil. Astronauti budou zažívat dlouhodobé odloučení od naší mateřské planety, ale hlavně rodiny, přátel a veškerých životních jistot, které jim naše planeta Země zajišťuje. I přes využití nejmodernějších technologií při meziplanetárních letech bude úspěšnost misí záviset zejména na samotných lidech a jejich duševním zdraví.


Říkej mi Bille

My ho známe jako kapitána Kirka, on ale představuje mnohem víc. Televizní legenda William Shatner v celovečerním dokumentu Říkej mi Bille překračuje rámec veselých historek z natáčení a noří se do vlastních hlubin. Dvaadevadesátiletá ikona sci-fi si se zdrcující sebereflexí uvědomuje blízkost vlastního zániku a v intimním portrétu se spolu s režisérem Alexandrem O. Philippem vydává na poutavou cestu napříč devíti dekádami svého soukromého i profesního života. Upřímný a otevřený dokumentární snímek osloví nejen Shatnerovy fanoušky. Pokud jste nestihli ve Varech, doporučujeme vám to napravit.


 Za hranou zítřka

Za hranou zítřka je dokumentární film o životě jednoho z největších vesmírných umělců 20. století, jehož jméno zní Roy Scarfo (1926-2014). Zavedeme vás do fantaskního světa futuristického ilustrátora, který v průběhu svého života spolupracoval s takovými osobnostmi, jako je například světoznámý spisovatel science fiction Isaac Asimov nebo německo-americký letecký inženýr Wernher von Braun. Scarfova nesčetná díla podnítila (a stále podněcují) představivost milionů lidí na celém světě, jak by mohl vypadat výzkum vesmíru a náš život v něm. Roy Scarfo je stále s námi, byl skutečně jedním z velikánů, jehož futuristické vize nás stále provokují a inspirují a minimálně se objevují ve filmových dílech. Ale kdo ví, co nám přinesou blížící se zítřky…