Novinky

FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVAL 2021 / ON-LINE

Letošní Future Gate zdaleka nekončí. Vybrali jsme pro vás nejzajímavější filmy z letošního ročníku a ty si můžete pustit on-line. Ať už jste neměli čas přijít do kina nebo bylo některé z festivalových měst daleko, nyní máte možnost podívat se na filmy on-line ve videotéce SupremeXP.

 Podívejte se na podrobnosti zde.


Program festivalu on-line

21.10. Lapsis
22.10. Sky Sharks
23.10. Zrod Synthwave
24.10. Utajení bohové
25.10. Ve stínech
26.10. Oeconomia


Jak to funguje? 


 • Každý den bude zpřístupněn 1 film.
 • Můžete si jej spustit během 24 hodin, tedy od rána (00:01) do noci (23:59).
 • Cena zhlédnutí stojí 80 Kč.
 • Všechny filmy jsou v nabídce v původním znění, na výběr jsou české nebo anglické titulky. 
 • Pozor, některé filmy mají omezený celkový počet zhlédnutí, proto si raději kupte film v předstihu.

Vzdělávací program Kyberšikana pro školy

Milí pedagogové,


pro Vás a Vaše žáky jsme připravili speciální program na téma kyberšikana. Skládá se z projekce filmu s názvem Kyberšikana a následné besedy s doc. JUDr. Janem Kolouchem, Ph.D. metodikem kybernetické bezpečnosti ze společnosti Cesnet.


Film žákům atraktivní formou ukáže, co všechno vlastně kyberšikana je a že se jí i my všichni můžeme neúmyslně dopouštět. Následná beseda s Janem Kolouchem přinese aktuální informace a postupy, jak se kyberšikaně bránit. Termín programu si můžete sami zvolit. Projekce může proběhnout v kině Lucerna nebo online přímo u vás ve škole. Vstupné je 80 Kč. Zde si můžete stáhnout leták k programu s více informacemi o filmu.


V případě zájmu o program se prosím ozvěte na:  andrej@futuregate.cz, 603 449 888


Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro vědu, výzkum a vzdělávání, která zahrnuje počítačovou síť, výpočetní gridy, datová úložiště i prostředí pro spolupráci a nabízí širokou škálu služeb univerzitám, vědecko-výzkumným pracovištím i dalším institucím. Sdružení se zabývá také vlastním výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií a reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT. Sdružení CESNET klade velký důraz na problematiku bezpečnosti provozu sítí, služeb a ochrany uživatelů.


doc. JUDr. Jan Kolouch, Ph.D.
Metodik kybernetické bezpečnosti

Jan Kolouch dlouhodobě působí ve sdružení CESNET a současně přednáší na několika vysokých školách, kde je garantem předmětů jež se věnují problematice kybernetické kriminality a kybernetické bezpečnosti. Na řadě aktivit spolupracuje mimo jiné i se sdružením CZ.NIC a bezpečnostními týmy CERT/CSIRT.
Těžištěm jeho odborného zájmu je problematika aplikovatelnosti práva a odpovědnosti za protiprávní jednání v kyberprostoru. Jan Kolouch se také věnuje dalším projektům a školením v oblasti kyberbezpečnosti, boje s kyberzločinem, ochraně uživatelů aj.

DUNA [předpremiéra] – Future Night

„Koření musí proudit…“

Dlouho očekávaný film Denise Villeneuvea proudí do kin a my vám ho představujeme v půlnoční předpremiéře, která proběhne v kině Lucerna!


Buďte první, kdo si tenhle velkofilm užije na stříbrném plátně!

Kromě hvězdného obsazení (Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Josh Brolin, Zendaya, Oscar Isaac, Javier Bardem, Dave Bautista, Stellan Skarsgård, Jason Momoa atd) jsme pro vás připravili skutečně velkolepý večer! Tématická dekorace, drobný dáreček pro všechny příchozí a soutěž o zajímavé ceny!

Na výběr budete mít jak klasickou projekci ve 2D ve velkém sále, tak 3D v malém sále.Vstupenky v prodeji online nebo na pokladně kina zde.

Hlavně nezapomeňte, že ten kdo ovládá koření, ovládá i vesmír!

Zrod Synthwave v Brně vyprodáno

Čtvrteční projekce filmu ZROD SYNTHWAVE je v brněnském kině Art vyprodána. Nezoufejte, pokud nemáte již koupenou vstupenku. Šance vidět film ještě bude. V online editici festivalu Future Gate ve videotéce SupremeXP, již brzy.

AKREDITACE JSOU NA POKLADNÁCH LUCERNY A ARTU

Festivalové akreditace jsou k zakoupení na pokladnách kina Lucerna a Art. Na výběr jsou 2 varianty lišící se dárkem. K Future Pass (900 Kč) získáte malou dáček, když to k Future ID (1 400 Kč) získáte dárek i festivalové tričko. Všechny dárky budou k vyzvednutí na festivalovém stánku umístěném ve foyer kin během festivalu.


Obě permanantky slouží jako vstupenky do velkých kinosálů v daném městě. Tedy v Praze do velkého sálu kina Lucerna; v Brně do velkého kinosálu Kina Art a na Hvězdárnu.


Sezení v Lucerně a Artu je volné, s permanentkou si můžete sednou na jakékoliv sedadlo.

Na Hvězdárně je pro držitele permanentek rezervována nejlepší řada v hledišti: 6. řada.

Festival získal záštitu primátora Prahy

Vážení návštěvníci letošního Future Gate Sci-fi Film Festivalu,


dovolte mi Vás pozdravit a popřát, v souladu s tématem letošního ročníku, vysoce postapokalyptický zážitek. Pandemie covid-19 a nám odkryla mnohé o naší civilizaci, mimo jiné také to, že její základy nejsou tak stabilní, jak se nám mohlo dříve zdát. Jen díky nasazení obrovských kapacit a prostředků vše neskončilo globální katastrofou. Ale bohužel, kvůli lidské činnosti devastující přírodu a drancující zbývající zdroje můžeme v podobě globálního oteplování již teď vidět další jev s potenciálem učinit tuto planetu téměř neobyvatelnou. Doufám tedy, že i letošní Future Gate Sci-fi Film Festival přispěje k uvědomění si, že postapokalyptické scénáře nejsou jen vizí spisovatelů a scénáristů, ale mohou se stát realitou, která veškerou fantazii hravě překoná.


Zdeněk Hřib

primátor hl. m. Prahy


Jaké potvrzení mít s sebou do kina?

Zakoupením vstupenky se zavazujete, že při vstupu do kinosálu budete schopni předložit platný negativní test, případně potvrzení o úplném očkování, či o prodělaném onemocnění covid-19.

 • A) Mít u sebe platný negativní test (negativní POC, tzv. antigenní) starý nejvýše 72 hodin (lze prokázat potvrzením zaměstnavatele nebo ze školy o provedení testu) nebo negativní RT-PCR test starý nejvýše 7 dní.

 • B) Prokázat se potvrzením o očkování přičemž od poslední dávky vakcíny (druhé u dvoudávkových vakcín, první u jednodávkových vakcín), musí uplynout nejméně 14 dní.),

 • C) nebo potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19.

Přesné a aktuální znění podmínky naleznete na oficiálním webu vlády ČR věnovaném onemocnění covid-19 zde.

REŽISÉR FILMU DISTRICT 9 PŘIJEDE NA FUTURE GATE FESTIVAL

Hlavním hostem letošního festivalu science fiction filmů a kultury Future Gate, který proběhne v Praze od 15. do 20. září 2021, bude kanadský režisér Neill Blomkamp. Tvůrce celosvětově úspěšných filmů District 9 nebo Elysium představí osobně v pražské části festivalu svou hororovou novinku Demonik a zúčastní se projekcí svých nejznámějších děl.


Neill Blomkamp
Režisér filmů District 9, Elysium a Demonik


 • Praha Lucerna / Velký kinosál 15.9. 21:00 District 9 + Q&A
 • Praha Lucerna / Velký kinosál 16.9. 21:00 Demonik + Q&A
 • Praha Lucerna / Velký kinosál 17.9. 16:30 Krátké filmy Neilla Blomkampa + Q&A
 • Praha Lucerna / Velký kinosál 17.9. 21:00 Elysium + Q&A

Rodák z jihoafrického Johannesburgu, režisér a scénárista Neill Blomkamp, se ve věku 18 let přestěhoval do Kanady, kde začal svou kariéru výtvarníka vizuálních efektů ve filmu a televizi. Debutoval nenápadným sci-fi snímkem District 9 (2009), kterým upoutal pozornost nejen mezi fanoušky sci-fi a filmovými kritiky, ale i oscarovou porotu. Nominaci ve čtyřech kategoriích sice neproměnil, odnesl si ale Zlatý glóbus za nejlepší scénář. Po mimořádně úspěšném startu natočil velkorozpočtové americké sociální sci-fi Elysium (2013), do kterého obsadil Matta Demona, dva roky poté akční sci-fi Chappie (2015). Po šestileté celovečerní pauze Blomkamp tvoří intenzivní duchařský horor a napínavý sci-fi thriller Demonik (2021). Od roku 2015 vyvíjí experimentální filmy pro své nezávislé studio Oats Studios. Mezi nejvýznamnější díla patří Rakka (2017), Firebase (2017) a Zygote (2017).

Filmový výběr festivalu Future Gate zveřejněn

Na webu festivalu je již zveřejněn program filmů. Najdete mezi nimi filmové novinky, legendy žánru i dokumentární filmy. A není to ještě kompletní program. Máme pro vás jedno velikánské překvapení. 🙂


Do hlavní festivalové soutěže letos dramaturgové vybírali z přihlášených rekordních 500 filmů. Výsledný finální výběr 5 titulů je žánrově pestrý a nabízí filmy z celého světa. Turecké komorní drama Ve stínech režiséra Erdema Tepegoze v hlavní roli s Numanem Acarem (Aladin, Spider-Man) je kritikou kapitalismu a atmosférou se odkazuje na román 1984 George Orwella. Velkolepá evropská koprodukce Utajení bohové je debutem španělského režiséra Chino Moyi. Film je potemnělou mozaikou několika lidských osudů, která diváka provádí různými kouty dystopické Evropy. V hlavních rolích Géza Röhrig (Saulův syn) a Johann Myers. Americký snímek Lapsis byl uveden na řadě světových festivalů a získal například hlavní cenu na festivalu v Bucheonu. Film je vtipnou parafrázou na současný globalizovaný svět a život on-line. Režisér Neill Blomkamp po sci-fi blockbusterech Elysium a Chappie okusil nový žánr. Hororová novinka s nadpřirozenými silami Demonik slibuje napínavou podívanou. Pátým soutěžním a zároveň zahajovacím filmem festivalu je francouzský snímek Poslední mise záhadného Paula W.R. Ambiciózní, vizuálně podmanivý debut režiséra a scenáristy Romaina Quirota reaguje na klimatické nebezpečí a představuje svět, kde většina volně žijících živočichů vyhynula, zásoby ropy, uhlí a plynu došly.


Kromě soutěžní části festival nabídne sekci legend žánru a sekci dokumentárních filmů. První tvoří snímky, které zásadním způsobem ovlivnily vývoj science fiction. Pro postapokalyptický žánr to je především úspěšná série Šílený Max. První a druhý díl, letos slaví 40 let od svého prvního uvedení, budou na festivalu promítnuty jako mini-maraton za sebou. Dokumentární sekce nabídne kromě promítání vlastních snímků také diskuze na témata ekonomická nerovnost, vyčerpání zdrojů nebo jaderné hrozby. Ve výběru dokumentů je také snímek Vetřelec na jevišti. Film pojednává o skupině britských řidičů autobusů, kteří vytvořili divadelní adaptaci proslulého hororu Ridleyho Scotta Vetřelec.

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Kvůli situaci s pandemií onemocnění Covid-19 je 8. ročník festivalu přesunut z ledna a února 2021 na zářijový termín. Doufáme, že situace bude příznivější a my budeme moci festival uspořádat v odpovídajícím rozsahu.

Vzhledem k přesunutí festivalu prodlužujeme termín dodání filmů do soutěží. Nově je nutné film přihlásit do 31. července 2021

Future Gate Sci-fi Film Festival 2021

Praha: 15.-20. září 2021

Brno: 21.-26. září 2021

Šumperk: 2. říjen 2021

Košice: 8.-10. říjen 2021

Plzeň: 15.-16. říjen 2021

Call for Entries

Submissions to the festival’s competition sections are officially open, the deadline being July 31, 2021. The films can be registered to the festival via the FilmFreeWay platform www.filmfreeway.com/FutureGate for free.

Future Gate Sci-fi Film Festival opens the following sections:

 • International Competition – The competition of international feature-length science fiction film.
 • Students Competition This award is dedicated to young film makers till 26 years old or students from Czech and Slovak republic. The maximum running time of film in the competition is 15 minutes.

International Competition

The competition of international feature-length science-fiction films. The minimum running time of film in the competition is 70 minutes. Film must be completed in the 18 months prior to the Festival, shot in any format, and classified as science-fiction genre in their broadest sense. The films must not have been released in the Czech republic yet. The Festival Jury confer the award to the best film. The audience vote for Audience Award.

Students Competition
New award is dedicated to young film makers till 26 years old or students. Film must be completed in January 1st, 2020 earliest, shot in any format, and classified as science-fiction genre in their broadest sense. Only films made in the Czech and Slovak republic can be submited. The maximum running time of film in the competition is 15 minutes. Festival Jury accompanied by experienced Czech guarantor will choose 3 best films. The winner will receive the statuette and will be able to use the mention of the Future Gate Sci-fi Film Festival Student Film Jury Award for promoting purposes of the film, including the official laurel stamp graphic design provided by the Festival. Also the autors of the best 3 films will receive a budget voucher in Prague postproduction studios for their future-works.

REGISTER YOUR FILM: www.filmfreeway.com/FutureGate

Soutěž studentských filmů

Festival Future Gate je největším festivalem sci-fi filmů v České republice, jehož osmý ročník proběhne 15. – 20. 9. 2021 v pražském kině Lucerna a následně v dalších městech v ČR i na Slovensku. V rámci uplynulého ročníku jsme nově zavedli Filmovou soutěž, ve které byly oceněny nejlepší filmy na základě hlasování mezinárodní odborné poroty i diváků. Pro nadcházející ročník plánujeme rozšířit soutěžní sekci o Soutěž studentských filmů, která bude koncipována následovně:

 • Soutěž je určena pro studenty nebo mladé filmaře do 26 let, kteří mohou přihlásit jak své školní práce, tak vedlejší projekty.
 • Přijaty budou snímky hrané i animované v délce do 15 min.
 • Studenti mohou svá díla přihlašovat sami, ale přijaty budou i filmy nominované školou, nebo námi vybrané a oslovené.
 • Téma bude pro první ročník určeno jednoduše a to žánrem sci-fi.
 • Porota bude stejná jako v Hlavní soutěži, ovšem se svým garantem blízkým mladým a začínajícím filmařům.
 • Autoři nejlepších snímků (oceněny budou tři nejlepší) získají naši unikátní designovou cenu a dále služby či jiné věcné plnění od partnerů soutěže, které mohou studentům pomoci v realizaci jejich dalších filmů.
 • Filmy se budou promítat ve speciálním pásmu v rámci hlavní části festivalu v Praze a v Brně. Vítězné snímky uvidí diváci i na dalších projekcích pod hlavičkou Future Gate.
 • Vyhlášení vítězů proběhne při slavnostním zakončení festivalu v Praze.
 • Do soutěže lze přihlásit filmy vyrobené po 1. lednu 2020.
 • Přihlašovat filmy je možné od 1. 8. 2020 do 31. 7. 2021. Do tohoto data je možné poslat náhled vybraného snímku. Ze všech zaslaných filmů vybere tým Future Gate ty soutěžní a informuje jejich tvůrce a stejně tak i autory neúspěšných filmů.

 • Technické specifikace pro dodání náhledu filmů:
  – Obraz: rozlišení 1920×1080
  – Zvuk: Stereo nebo 5.1
  – Formát: MOV či MPEG, např. s kodekem H264
 • Technické specifikace pro dodání filmu pro promítání v soutěži:
  – HD či 2K MOV či MPEG s kodekem H264 – min. datový tok 20Mb/s, zvuk stereo či 5.1
  – Film by měl být English friendly (tj. v anglickém jazyce nebo s anglickými titulky v obraze)
  – a obsahovat i české podtitulky ve formátu SRT, pokud film nebude v českém jazyce.

 • Možnosti dodání filmu do soutěže:
  – Registrace, vyplnění formuláře a nahrání náhledového videa na https://filmfreeway.com/FutureGate
  – V případě dotazů či potíží se obraťte na anna@futuregate.cz


Přihlaš svůj film na www.filmfreeway.com/FutureGate