Novinky

Předprodej zahájen i v Brně

Od dnešního dne je možné koupit vstupenky na filmy přehlídky Kinomixer i v brněnském kině Art. Na najdete kompletní filmový program a u jednotlivých filmů i odkazy na koupi vstupenek online.

Vstupenky v prodeji na pokladně Kino Art.

Ceny vstupenek: 140 Kč

Výjimka: iShorts 120 Kč

FUTURE GATE: KINOMIXER

Filmová přehlídka žánrů HOROR, FANTASY a SCI-FI


🔪 Praha | Bio Oko 17. – 19.2.2023

💀 Brno | Kino Art 21. – 23.2.2023


Future Gate otevírá svou bránu dalším filmovým žánrům. Zbrusu nová filmová přehlídka Kinomixer je složená z hororů, fantasy a samozřejmě science fiction. Připravte se na pořádnou filmovou jízdu, ze které vám může i slastí vybuchnout hlava. 


Čeká vás to nejlepší ze žánrových filmů natočených v posledních letech. Těšit se můžete na švýcarskou krvavou pohádku o děvečce, co umí vzít za víc než jen za kravské vemeno; apokalyptickou bitvu mezi jednorožci a medvídky nebo noční můru plnou děsivých přízraků o mateřství; a bude toho mnohem více. 


🎧 Filmový program Kinomixeru bude brzy odtajněn. Stay tuned.

🛸 Future Gate Sci-fi Film Festival 2023 proběhne v září a říjnu.

FUTURE GATE SPOT

Letos bude Future Gate slavit 10. výročí! K jubileu jsme si nadělili stylový spot. 🪰🛸 Jak se vám líbí? 😊


👏 Za spot patří velké díky všem, kteří se na výrobě podíleli: kreslířka NovaArt, režie a animace Marko Veselinović, animatik Kamila Burianová, zvuk ladila Barbora Hovorková, produkci spotu měla na starosti Anna Švehelková a v neposlední řadě autorům spotu Františce Blažkové a Filipovi Schauerovi.

FUTURE NIGHT: AVATAR: THE WAY OF WATER

14.12. Kino Oko | Šumperk | předpremiéra ve 3D 🎟 vstupenky

15.12. Bio Oko | Praha | premiéra ve 2D 🎟 vstupenky

15.12. Kino Art | Brno | premiéra ve 2D 🎟 vstupenky


Před třinácti lety jsme poprvé navštívili fantastický svět planety Pandora. Seznámili jsme se s rasou Na’vi žijící v souladu s divukrásnou přírodou. Film Avatar přilákal do kin miliony diváků a odhalil krásu průkopnické technologie 3D. Nyní v roce 2022 nám James Cameron dává možnost tuto planetu navštívit znovu a prozkoumat i její vodní svět.


AVATAR: THE WAY OF WATER je jedním z nejočekávanějších filmů tohoto roku a FUTURE GATE SCI-FI FILM FESTIVAL u toho nemůže chybět. Hned ve 3 festivalových městech vám Future Gate připraví speciální večer pro všechny fanoušky Avataru a žánru science fiction. Vedle filmu se můžete těšit na tématické dekorace a v Šumperku a Praze navíc i malý dárek!

BLADE RUNNER NIGHT | 40TH ANNIVERSARY

Sní androidi o elektronických ovečkách? To se dozvíte 10.12.2022 ve znovu otevřené Fun Areně Praha. Tématický večer pro fanoušky legendárního sci-fi filmu Ridleyho Scotta. Stylová oslava 40. výročí jednoho z nejvíce ikonických filmů všech dob: Blade Runner (1982). Těšte se na futuristické tématické prostředí v kulisách cyberpunkového věžáku v centru Prahy.


Program
17:00 – 23:00 Tematický doprovodný program a atrakce.
18:00 Projekce filmu Blade Runner (1982, The Final Cut)


Vstupenky v prodeji brzy.

JUNK HEAD | FG22 | přidáváme

13.6.2022 20.00 Kino Lucerna (Praha)

Více o filmu


🏆 Absolutní vítěz letošního Future Gate Sci-fi Film Festival 2022 ještě jednou na velkém plátně! JUNK HEAD nejen okouzlil porotu letošního festivalu, ale vyhrál i diváckou cenu. Přijďte do kina Lucerna na přidanou a poslední projekci tohoto japonského skvostu.Vstupenky 🎟 https://bit.ly/JunkHead_vstupenky | 130 Kč


Kdyby byl Jan Švankmajer Japonec a řekl si, že natočí něco jako Sexmisi, dost možná by z toho vylezl film podobný Junk Head. Animovaný kousek debutujícího Takahide Horiho je celovečerním rozpracováním stejnojmenného krátkometrážního sci-fi, které nás zavádí do postapokalyptické budoucnosti. V ní lidstvo díky genetickým pokusům konečně dosáhlo vytoužené nesmrtelnosti. Zaplatilo za to ale plodností, a tak teď čelí vyhynutí. Řešení možná nabízí malá podzemní civilizace klonů, kteří se před dlouhým časem od lidí odtrhli a podle všeho dokážou na svět přivádět malá klůňátka. Lidská vláda proto do jejich podivného světa vyšle zvěda, aby zjistil, jak se věci skutečně mají a potažmo zachránil lidské pokolení.

Vítězové soutěže o grafické tablety Wacom

Finále soutěže o grafické tablety Wacom skončilo a máme 2 výherkyně. Tříčlenná odborná porota složená z lustrátora Matyáše Namaie, Tomáše Müllera – Digital artist a zástupce Wacom Creatives Czech Ivana Teplanského jako nejlepší dílo jednohlasně vybrali „One Down“ od Adély Koudelkové. Adéla tak vyhrála grafický tablet Wacom One od značky Wacom.


A v pondělí 18.dubna v 00:00 a skončilo také hlasování veřejnosti. Nejvíce lajků dotala Kristýna Benešová se svým dílem „Don’t Panic“. Kristýna získala grafický tablet Intuos Pro S od společnosti Wacom.


Gratulujeme výherkyním a děkujeme nejen všem tvůrcům za jejich krásná díla, ale i všem hlasujícím a porotě. 🙏

SOUTĚŽ S WACOMEM – hlasujte o vítězi!

Do výtvarné soutěže festivalu se přihlásilo 14 tvůrců, kteří zpracovali svou originální vizi na téma „mimozemský život“. Odborná porota určí jedno dílo, keré vyhraje grafický tablet Wacom One od značky Wacom! Druhého výherce vyberete vy! Hlasujte v albu pomocí lajků a obrázek s nejvyšším počtem palců vyhraje grafický tablet Intuos Pro S od společnosti Wacom. Hlasovat je možné do neděle 17. dubna.


Hlasování na Facebooku zde.


Facebook soutěž – 11.4.2022

 1. POŘADATEL nezisková organizace Future Gate z.s., se sídlem v Praze 7, Jana Zajíce 973/5,
  IČ:02444933, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze v oddíle L, vložka
  26531, (dále jen „pořadatel“).
 2. JAK SE SOUTĚŽE ZÚČASTNIT?
  Soutěž probíhá na základě jednoho soutěžního finálového kola ode dne 11.4. do 17.4. 23:59. Soutěže se uživatel (dále jen „soutěžící“) zúčastnil tak, že poslal poslal své autorské dílo na téma mimozemský život. 14 nejlepších děl vybráno do finále. Hlasování veřejnosti probíhá na Facebooku.
 3. VÝBĚR VÝHERCE
  Výhercem se stane 1 soutěžící, který bude po skončení soutěže určen pořadatelem pomocí stanovené mechaniky. Mechanika je následující: Vyhrává 1 soutěžící, jehož dílo bude mít na konci stanoveného období (tj. po 17.4.) nejvyšší počet „lajků“ / palců nahoru.
 4. ODMĚNY V SOUTĚŽI
  Výhrou v soutěži je: 1x grafický tablet Intuos Pro S od společnosti Wacom
 5. PŘEDÁNÍ VÝHRY
  Výhra bude výhercům předána po domluvě osobně.
 6. PRÁVA A POVINNOSTI POŘADATELE SOUTĚŽE
  V případě důvodného podezření podvodu, zneužití a/nebo chyby týkající se řádného provozování této soutěže, si pořadatel vyhrazuje právo ji ukončit či pozastavit, pozměnit tyto podmínky, prohlásit oznámení zaslaná výhercům za neplatná nebo bez oznámení a jakékoli náhrady zablokovat účast soutěžícím, kteří se účastní soutěže v rozporu s dobrými mravy. Pořadatel neodpovídá za to, že si výherce nepřečte e-mail zaslaný pořadatelem nebo Facebook status oznamující jeho výhru a další postup. Pořadatel neodpovídá ani za jiné důvody, kvůli kterým výherce neobdržel e-mail od pořadatele nebo nekontaktoval pořadatele, pokud tyto důvody nespočívají na straně pořadatele.
  Bude-li mít pořadatel oprávněné podezření na podvodné, nepoctivé nebo nekalé jednání soutěžícího či jiné osoby, která soutěžícímu napomohla či mohla napomoci k výhře, nebo pokud k takovému jednání dojde, bude soutěžící ze soutěže vyloučen (příkladem může být např. odeslání soutěžního emailu z více emailových adres nebo uvedení nepravého jména a příjmení v emailu); to platí stejně i v případě jiného jednání soutěžícího či jiné osoby, která soutěžícímu napomohla či mohla napomoci k výhře, jež je jinak v rozporu se soutěžními pravidly či podmínkami. Účast v soutěži nelze vymáhat soudní cestou. Ze soutěže budou vyloučeni všichni soutěžící, kteří řádně nesplní podmínky účasti v soutěži podle těchto pravidel. Ze soutěže budou vyřazeny emaily, které jsou vulgární. Pořadatel si vyhrazuje právo v případě podezření ze zneužití soutěže určit odbornou komisi, která rozhodne o výhercích.
 7. SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ, SCHVÁLENÍ PRAVIDEL Přihlášením se do soutěže soutěžící souhlasí s pravidly soutěže a dává pořadateli v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. v
  platném znění souhlas se zpracováním a použitím svých osobních údajů pro marketingové účely,
  zejména pro zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků dle zák. č. 480/2004 Sb. na dobu dvou let v rámci činnosti pořadatele. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Soutěžící má rávo svůj souhlas odvolat, a to písemnou formou na adresu sídla pořadatele, a dále práva dle § 21 zákona č. 101/2000 Sb., tj. zejména právo přístupu k údajům, které se jej týkají, a právo je opravit, zablokovat nebo požadovat jejich likvidaci, jakož i právo na omluvu. Odvolání souhlasu je účinné okamžikem doručení pořadateli. Přijetím výhry poskytuje výherce souhlas k použití svých osobních údajů, projevů osobní povahy, podobizny, jména a příjmení či záznamů pro účely pořadatele po dobu 2 let. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. Tato soutěž není nikterak sponzorovaná, spravovaná nebo přidružená k elektronické sociální síti Facebook. Účastník soutěže je srozuměn s tím, že poskytuje své informace organizátorovi a pořadateli soutěže a nikoliv elektronické sociální síti Facebook.

V Praze dne 11.4.2022

Vítězové studentské soutěže

Porota také ocenila 3 nejlepší studentské filmy. Jsme rádi, že produkce sci-fi filmů je mezi studenty filmových škol oblíbená a nadále chceme mladé tvůrce podporovat. Velké díky patří partnerům soutěže studentských sci-fi filmů. Od IS Produkce vítězové dostali vouchery na postprodukční práce a od společnosti Canon kamery, resp. tiskárnu.


Soutěž studentských filmů:

 1. 🥇 Malý orel (dir. Adam Kůs) 
 2. 🥈 Error (dir. Lucie Vostárková)
 3. 🥉 Izolace (dir. Patrik Polák)

Junk Head – vítězný film festivalu

Mezinárodní porota festivalu včera v pražské Lucerně vyhlásila nejlepší film letošního ročníku festivalu Future Gate. Jana Bébarová, Ondřej Neff a Ryan Keating z 5 soutěžních filmů vybrali jako ten nejlepší film JUNK HEAD režiséra Takahide Hori.


Velmi nás těší, že můžeme udělit cenu poroty filmu Junk Head jako vítězi letošního ročníku festivalu. Bylo to snadné rozhodnutí, na kterém jsme se všichni shodli. Ve všech filmech se objevilo něco výjimečného, Junk Head je však velmi originální, zábavný a podnětný snímek, o mistrovské lekci stop-motion animace nemluvě. Všestranně talentovanému Takahide Horimu srdečně blahopřejeme.  


Film je na festivalu ještě možné vidět ve čtvrtek 17.3. v brněnském kině Art.


Zvlášní uznání poroty získal afroamerický film NEPTUNE FROST režisérů Anisia Uzeyman a Saul Williams.

FILMY ONLINE

Letošní Future Gate je opět i on-line. Vybrali jsme pro vás některé filmy z letošního ročníku a ty si můžete pustit on-line. Ať už nemáte čas přijít do kina nebo to máte do některého z festivalových měst daleko, nyní máte možnost podívat se na filmy on-line ve videotéce SupremeXP a to po dobu celého jednoho týdne.


FILMY FESTIVALU ON-LINE

Tiong Bahru Social Club
Král arkádovek: Cesta ke světovému rekordu
Prorok a mimozemšťané


JAK TO FUNGUJE? 

 • V termínu od 14.3. do 20.3. si můžete kdykoliv filmy pustit.
 • Cena zhlédnutí stojí 80 Kč.
 • Všechny filmy jsou v nabídce v původním znění s českými a anglickými titulky. 
 • Pozor, některé filmy mají omezený celkový počet zhlédnutí, proto si raději kupte film v předstihu.

www.supremexp.tv

Jiří X. Doležal: Maitréia a malé české poměry

Viděl jsem za život hodně šarlatánů, podvodníků a guruů typu guru Járy. Už při prvních záběrech filmu jsem ale viděl, že Mesiáš, co si nechává říkat Maitréia – buddha budoucnosti – zásadně přesahuje malé české poměry. Ano, znám chlapíka, co si nechává říkat sensei – učitel, protože si na YouTube nakoukal, jak v jedné škole bojových umění trénují, poté si na základě tohoto hlubokého vzdělání otevřel školu toho bojového umění, a nechává si od svých žáků říkat sensei. Učitel či guru. Ale aby si někdo nechal na férovku rovnou říkat Maitréia – to jsem v Čechách nezažil.


Představil se úvodním záběrem. Jde s filmařem (či s dalším doprovodem) kolem rozkvetlého keře, šarlatán jeden z těch květů utrhne, a podá směrem do kamery. Nenapadne jej říci filmařů „hele kytka“ – rovnou ten květ utrhne. A je jasno. Když tohle udělá sto kolemjdoucích, zbude z keře pár holých klacků. A na to, aby tento fakt nazřel, nemusí být člověk ani Probuzený, ani ochranář. Maitréia v bílé čepičce však ví, že musí (z cizího) filmařům něco darovat. A tak kytku urve.


Celý film – na moje poměry až k Maitréiovi příliš vlídný – pak mapuje proces, který jsem zde v Česku viděl mnohokrát, ale v rozměrech, které Maitréových rozhodně nedosahují. Je prostě dotaženej. Má svou „krycí legendu“, kterak byl pověřen mimozemšťany, a má klíčovou matérii svého učení – tj. orgasmus. Komoditu, kterou by chtěl opravdu každý. A Maitréia si na tom postavil živnost. A má se dobře. V rozměrech, které si naši skromní a malí čeští guruové asi nedokážou ani představit.


Díval jsem se na film, a viděl, že naši guruové jeho formátu prostě nedosahují. Byl jsem v centru tantrické jógy, kde hlavní jogín vážil asi sto padesát kilo, a kolem se potloukalo několik žákyň s osminkovým úsměvem a neholeným podpažím. Viděl jsem sraz fanynek gurua Járy, které byla všechny pořádně odháčkované. Ale tak masový úspěch s tak viditelnými hmotnými benefity, jaké jeho živnost přinesla Maitréiovi – na to jsou naše české poměry prostě malé. S odkazem na původního autora výroku Jiřího Paroubka se s dovolením čtenářů zeptám: Pánové, kdo z vás to má?


Kromě výše viděných benefitů mne také zaujala vila, kde prorok ve své skromnosti dlí, aby dále hlásal poselství vyvrcholení. Jsem hluboce přesvědčen, že vila není jeho, nejspíše bude vlastnictvím nadace na prorokovu podporu, kterou spravují jeho nejosouloženější žákyně. Ale ta podlaha je fakt dobrá. Škoda, že nevím, jestli je to leštěná žula, nebo mramor. A také bych velice rád viděl další interiéry, které Maitréia obývá. Strašně by mě zajímalo, jestli tam bude nábytek z mahagonu, nebo z teaku.


Ale aby můj komentář nevyzněl jen sarkasticky – pokud opravdu Maitréia pomáhá Afričankám spravit tělo po ženské obřízce, barbarskému a primitivnímu zvyku, který zabraňuje prožitku normální sexuality, tak mu za to tu vilu snad i přeju.


Jiří X Doležal

www.jxd.cz

Vernisáž výstavy Vetřelci v Lucerně

Od 18:00 proběhne v Pasáži Lucerna vernisáž výstavy Vetřelci v Lucerně autorů Michala Suchánka a Jonáše Ledeckého. Pro ty, kdo znají Future Gate, to jistě nejsou neznámá jména – tahle konkrétní výstava už je třetí, kterou můžete v rámci festivalu vidět. Letos jak jinak než s mimozemskou tématikou – Michal představí ukázku z komiksu Děsivé radosti 😱 inspirovanou povídkami Ondřeje Neffa, Jonáš zase komiks Pussycat Assassins 😺, na který jste mohli narazit v Playboyi.

Vernisáž výstava Ikarie XB1

Ateliér grafického designu a vizuální komunikace na pražské Umprum vytvořil redesign časopisu Ikaria XB1, nejstaršího českého sci-fi časopisu. A vy máte možnost se zúčastnit vernisáže, která proběhne 11.3. od 17:00 na pasáži Lucerna a následně se přesunete s tvůrci do kavárny Lucerny (ano, vernisáž se z galerie přesouvá na kavárnu😉).

Vetřelci pohledem umění

Výstava 5.-14.3.2022 v Kavárně Lucerna, Praha

Výstava 17.-26.3. v Kině Oko, Šumperk

Výstava je přístupná zdarma


Přijďte se podívat do Kavárny Lucerna na 14 vybraných umělckých děl soutěže výrobce grafických tabletů Wacom. Umělci měli jednoduché zadání: poslat kresbu na téma „mimozemský život“. Zpracování i vybraná technika byla volná. Tříčlenná odborná porota složená z kreslíře Matyáše Namaie, zástupců Wacomu a Future Gate vybere a ocení nejlepší kresbu. Druhého výherce vybere veřejnost.

výstava UFO

Od 7.3. je k vidění v Galerii Lucerna tématická výstava k seriálu Petra Vachlera „Přísně tajné projekty UFO: Odtajněno“👽.
Aby to nebylo jen o výstavě, tak 12.3. od 19:00 budeme v galerii promítat 1. a 6. díl z tohoto seriálu. Vstup zdarma!

VÝSTAVA IKARIE XB1 V PASÁŽI LUCERNA

Výstava v pasáži Lucerně je přístupná zdarma

Výstava potrvá 3.-14.3.2022


Ateliér grafického designu a vizuální komunikace na pražské Umprum vytvořil redesign časopisu Ikaria XB1, nejstaršího českého sci-fi časopisu. Pro letní semestr 2021 oslovilo vedení ateliéru šéfredaktora Vlada Ríšu, který poskytl data z listopadového čísla loňského roku, z něhož studenti měli za úkol vytvořit nový design, bez jakýchkoli omezení. Bylo sestaveno pět týmů, které kompletně designovali a zalomili pět ostrých maket s využitím ilustrací, jenž vyvstaly z vlastních zdrojů či ze spolupráce s Ateliérem ilustrace. První číslo vyšlo v březnu roku 1990. Předtím vycházel jako zin pod záštitou Svazarmu již od roku 1985. Od té doby vychází nepřetržitě již 32 let jakožto stěžejní český scifi časopis, v posledních 10 letech již jen jako XB1. Ačkoliv se v poslední době chýlil ke svému zániku, díky platformě HitHit a vybraným 840 000 korunám, kterými přispěli loyální fanoušci scifi žánru se jeho popularita opět zvedla a XB1 zažila vzkříšení. V Československu nebyla normalizační politika takto tématizovanému časopsiu nakloněna. Scifi bylo tehdejším českým ministerstvem kultury považováno za podněcování imperialismu, paradoxně však v ostatních zemích bývalého sovětského svazu s touto tématikou nebyl problém, naopak byla považována za ideální propagandu futurismu který byl v sovětského režimu, především v období 50. a 60. let 20. století chápán velice progresivně. Ikarie má stále svoje nezastupitelné místo na současné časopisecké produkci a náš úkol byl zajímavým výletem do komplexní analýzy a designového řešení analogového výstupu. To, jestli si XB1 některý z našich projektů vezme jako reflexi nebylo účelem tohoto semestrálního cvičení. Je ale možné, že spolupráce Umprumky a XB1 bude pokračovat i třeba jen výběrem ilustrátorů. To už je ale věcí budoucnosti.

Vstup na festival zdarma pro obyvatele Ukrajiny

V souvislosti s děním na Ukrajině se zvedla obrovská vlna solidarity a i my bychom rádi přispěli. Chtěli bychom proto pozvat ukrajinské přátele, aby s námi alespoň na chvíli přišli na jiné myšlenky. Vstup na ukrajinský pas či jiný průkaz totožnosti bude v rámci celého festivalu ve všech městech zdarma. Dále celou utrženou částku z prodeje letošních oficiálních festivalových triček s motivem od Jonáše Ledeckého zašleme po skončení festivalu organizaci Člověk v tísni, která pomáhá přímo na ukrajinských hranicích. Make sci-fi, not war!

У зв’язку з тим, що відбувається в Україні, піднялася величезна хвиля солідарності, і ми теж хочемо зробити свій внесок. Тому ми запрошуємо українських друзів принаймні на деякий час відволіктись. Вхід за українським паспортом чи іншим посвідченням особи буде безкоштовним протягом усього фестивалю в усіх містах.Крім того, частку отриману з продажу футболок з мотивом Йонаше Ледецького надішлемо організації Людина в біді, що безпосередньо допомагають постраждалим на українському кордоні. Робіть sci-fi, не війну!

Výstava Vetřelci v Lucerně

Třetí společná výstava Michala Suchánka a Jonáše Ledeckého v rámci Future Gate festivalu!
Letošní výstava nabízí komiksy s mimozemskou tématikou. Michal Suchánek představí ukázku ze svého legendárního komiksu Děsivé radosti, který zpracoval podle povídek Ondřeje Neffa.

Na festivalu máte jedinečnou příležitost vidět i kompletní komiks Jonáše Ledeckého a Johna Rileyho – Pussycat Assassins, který pravidelně vycházel v magazínu Playboy v letech 2018–2020.

Výstava je k vidění v pasáži Lucerny zdarma od 1.3. do 14.3. 2022.

Vernisáž výstavy se koná v pátek 11.3. od 18:00.

Děkujeme panu primátorovi Zdeňku Hřibovi za udělení záštity festivalu

Vážené divačky a diváci, milí fanoušci science fiction filmů,

je to vlastně docela paradoxní zúčastnit se sci-fi filmového festivalu v době přetrvávající pandemie koronaviru. Protože možná ještě před několika lety bychom považovali situaci, která nyní panuje ve světě, pouze za sci-fi. Podstatný rozdíl ovšem spočívá v tom, že koronavirus je reálná a stále aktuální hrozba. Proto prosím dodržujme všichni nejen v kinosálech aktuálně platná opatření.

Na druhou stranu jsem rád, že covid-19, který za poslední dva roky způsobil nedozírné škody, nevyhubil rozmanitou kulturní nabídku, kterou Praha nabízí a jejíž součástí je už neodmyslitelně také Future Gate Sci-fi Film Festival. Věřím, že se příští ročník už bude moci uskutečnit bez větších omezení a veškeré apokalyptické vize zůstanou jen na filmových plátnech.

Je mi potěšením, že mohu právě této akci udělit svoji záštitu. A přeji vám, fanouškům sci-fi filmů, pokud možno ničím nerušené zážitky v průběhu celého festivalu.

Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy

Předprodej vstupen spuštěn v Košicích

I v Košicích se dají již koupit vstupenky na 9. ročník Future Gate Sci-fi Film Festival. Festival se tentokrát bude konat v kinosálu Tabačky. Program naleznete níže. Vstupenky za cenu 4€ / 3€ v prodeji.


Program festivalu v Kine Tabačka:
18. 3. 18:00 TIONG BAHRU SOCIAL CLUB
18. 3. 20:00 VEC (The Thing)
19. 3. 18:00 FENOMÉN (The Phenomenon)
19. 3. 20:00 SPUTNIK
20. 3. 17:30 KYBERPUNK: VRCHOL ŽÁNRU
20. 3. 20:00 KRÁTKÉ SVETOVÉ FILMY OD ISHORTS

WORKSHOP TVORBY KOMIKSU

Brno 19.3. 15:00 Hvězdárna | vstupenky (100 Kč)

Chcete kreslit komiksy, ale nevíte jak začít? Nebo už jste začali, ale pomohli by vám cenné rady od zkušeného kreslíře? Matyáš Namai je vycházející hvězda českého komiksu. Jeho posledního dílo 1984 se stalo loni nejprodávanějším komiksem v historii České republiky a vyšlo i v Anglii či Austrálii. Během workshopu společně nakreslíte komiks, na kterém vám Matyáš názorně vysvětlí, jak s komiksem začít, kde se skrývají největší úskalí a jak dotáhnout práci do finální podoby. Zúčastněte se workshopu Matyáše Namaie a přiučit se, jak se komiksy dělají v první lize.Co si přinést? Vlastní notebook s nainstalovanou aplikací, ve které jste schopni kreslit. Grafický tablet od firmy Wacom vám rádi zapůjčíme, ale pokud máte vlastní, přineste si jej a můžete pracovat na něm.Navíc účastníci workshopu dostanou po akci slevový kupón na pořízení nového grafického tabletu značky Wacom v brněnské prodejně Megapixel.

BESEDA | O UFO VÁŽNĚ, NEVÁŽNĚ

Praha 12.3. 17:45 Galerie Lucerna, vstup volný

Hosté: RNDr. Tomáš Petrásek, Ph.D. – neurobiolog, vědecký pracovník ve Fyziologickém ústavu AV ČR a Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) a Vladimír Šiška – publicista, ufolog, badatel, vedoucí projektu ZářeBrno 19.3. 17:30 Hvězdárna a planetárium Brno, vstupenky

HostéJaroslav V. Mareš – badatel, záhadolog, televizní reportér a spisovatel, a Claire Klingenberg – prezidentka Evropské rady skeptických organizací, badatelka, členka Českého klubu skeptiků SisyfosUFO – pojem a fenomén, který slyšel (a přemýšlel nad ním) snad téměř každý. Je ale vždy správné automaticky termín UFO (tedy Unidentified Flying Objects) spojovat s létajícími prostředky mimozemštanů? Mimozemskou civilizaci přece nikdo oficiálně na planetě Zemi ani jinde ve vesmíru nespatřil, nenavázal s ní kontakt. Navíc drtivá většina na první pohled záhadných pozorování byla dříve nebo později zcela objasněna. Ale i přes všechna logická vysvětlení a argumenty jsou i tak doposud některé události stále nevyřešeny nebo minimálně se kolem nich vznáší silný závoj tajemna. Například v roce 2004 americký vojenský pilot David Fravor (a nejen on) spatřil ve svém stíhacím letounu objekt tvaru bílého Tic-Tacu, který na první pohled popíral naše současné technologické možnosti a snad i samotné fyzikální zákony. Byl tedy Fravor opravdu svědkem létajícího mimozemského stroje? Nebo se spíše jednalo o nějaký zvláštní typ optického klamu, nezvyklého přírodního úkazu? Nebo, že by armáda zkoušela svou novou tajnou vysoce pokročilou technologii? Ať je váš postoj jakýkoliv, měli bychom k problematice UFO přistupovat objektivně, nebát se o tématu diskutovat. A v žádném případě se fenoménu pouze vysmívat…

Předprodej ve většině fetivalových měst již zahájen

Praha, Brno, Plzeň i Šumperk už zahájili předprodej vstupenek na 9. ročník festivalu Future Gate. Využijte přehlednou tabulku s program zde nebo se podívejte na detaily o jednotlivých filmech zde, kde jsou uvedeny i všechny termíny projekcí.


Vstupenky v prodeji za 130 Kč.


Výjimky:
1. Pub kvíz: 60 Kč
2. iShorts, Soutěž studentských sci-fi filmů, Akta-X Film: 100 Kč


Program festivalu v Košicích a předprodej bude zahájen v nejbližších dnech.

Akreditace v Praze v prodeji

Akreditace na pražskou část festivalu jsou od dnešního dne v prodeji na pokladně Kino Lucerna!🤩 K Future Pass variantě obdržíte audioknížku od partnera festivalu OneHotBook a k Future ID obdržíte kromě audioknihy i festivalové tričko! Všechny dary k vyzvednutí na festivalovém stánku.

Více informací tady.

Filmy 9. ročníku festivalu zveřejněny

Na festivalovém webu jsou již zveřejněny všechny filmy letošního ročníku Future Gate. Kromě hlavní filmové soutěže, legend žánru a dokumentů přinese znovu i soutěž studentských filmů.


FILMOVÁ SOUTĚŽ | ZVLÁŠTNÍ UVEDENÍ | LEGENDY ŽÁNRU | KRÁTKÉ FILMY | DOKUMENTY


Do hlavní festivalové soutěže letos dramaturgové vybrali z přihlášených filmů 5 nejzajímavějších, které překvapí svou pestrostí a uměleckou originalitou. Festival zahájí film Tiong Bahru Social Club režiséra Tan Bee Thiama. Tento singapurský film o samotě, stáří a síle moderních technologií diváky uhrane nadčasovým poselstvím, ale i výtvarným zpracováním v duchu poetiky filmů Wese Andersona. Držitel Oscara a legenda trikové scény Phil Tippett (Hvězdné války, Jurský park, RoboCop) loni dokončil svůj dlouholetý režijní počin Šílený Bůh. Film zavede fanoušky klasické animace do temně fantaskního světa na pokraji apokalypsy. Japonský režisér Takahide Hori pracoval na svém filmu Junk Head celých 7 let. Film je natočen metodou animace stop motion, skládá se ze 140 000 záběrů a byl oceněn na mnoha zahraničních festivalech (např. Festival Fantasia v Montrealu). Afrofuturistický muzikál s kyberpunkovou výpravou a magickou atmosférou Neptune Frost kritizuje kapitalismus i rasismus a řeší aktuální queer témata na pozadí velké lásky dvou mladých lidí. Tento snímek je společným režijním počinem Anisiy Uzeyman a herce a zpěváka Saula Williamse. Soutěžní kolekci doplní velkolepý ruský snímek Sputnik režiséra Jegora Abramenka. Mladá vědkyně kývne na účast v tajném vládním projektu. To ale netuší, že součástí její práce bude pozorovat mimozemského parazita, který každou noc opouští tělo hostitele.

Soutěž s Wacomem

Chcete vyhrát super ceny od špičkového výrobce grafických tabletů Wacom? A zároveň chcete, aby vaše práce byla vystavena v Lucerně? Tak to se přihlašte do naší festivalové soutěže určené všem kreslířům. Zadání je jednoduché: pošlete nám do 27. února 2022 vaši originální kresbu na téma „mimozemský život“. Ze zaslaných kreseb vybereme 10 nejlepších, které vytiskneme a vystavíme během pražské části festivalu Future Gate v Kavárně Lucerna od 3. do 15. března. Tříčlenná odborná porota složená z kreslíře Matyáše Namaie, zástupců Wacomu a Future Gate vybere a ocení nejlepší kresbu. Druhého výherce vybere veřejnost. Přihlásit se a vyhrát může každý. Podrobné info níže.ZADÁNÍ SOUTĚŽE
Pošlete nám e-mailem na adresu: hello@futuregate.cz do 27.února 2022 vaši originální autorskou kresbu na téma „mimozemský život“. Kresba může být provedena libovolnou výtvarnou technikou, kreativnímu přístupu se meze nekladou. 


TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Kresbu nám dodejte ve formátu PDF velikost A1 na výšku, rozlišení 300 dpi.


SOUTĚŽ
10 vybraných kreseb bude vytištěno na papír A1 a vystaveno během festivalu v Kavárně Lucerna v termínu 3. – 15. března 2022. Kavárna je volně přístupná každý den od 10:00 do 24:00. Z doručených kreseb bude 1 nejlepší vybrána a oceněna dárkem od společnosti Wacom. Tříčlenná odborná porota složená z kreslíře Matyáše Namaie, zástupců Wacomu a Future Gate vybere a ocení nejlepší kresbu. Oznámení výherců proběhne na Facebooku a zde na webu. Výherci budou informováni emailem. Druhého výherce určí veřejnost prostřednictvím hlasování na Facebooku z 10 předvybraných kreseb: odborná porota vybere z došlých kreseb 10 nejzajímavějších, které do tohoto hlasování postoupí. Kresba s nejvyšším počtem „lajků“ bude oceněna.


CENY
Odborná porota, 1 výherce: Wacom One
Hlasování veřejnosti, 1 výherce: Intuos Pro S


PODMÍNKY ÚČASTI
Každý se může zúčastnit jen jednou. Tedy může poslat jen jednu svou práci. Je možné poslat pouze své originálně vytvořené dílo.


DŮLEŽITÉ
Pořadatel si vyhrazuje právo vyřadit soutěžícího, který poruší některé z pravidel soutěže. Především pokud do soutěže přihlásí jiné než své autorské dílo (kresbu).
Kresby nesmí mít rasistický ani sexistický motiv. Dílo musí splňovat běžné normy slušného chování a zvyků.
Pořadatel si vyhrazuje právo bez důvodu soutěž kdykoliv zrušit či změnit pravidla.

Pro jakékoliv dotazy se prosím napište: hello@futuregate.cz

Future Gate Sci-fi Film Festival 2022

Praha 9.-14.3.2022

Brno 15.-20.3.2022

Plzeň 23.-24.3.2022

Šumperk 26.3.2022

Košice TBA


9. ROČNÍK FESTIVALU | BLÍŽ, NEŽ SI MYSLÍŠ
Devátý ročník největšího českého filmového science fiction festivalu začne 9. března 2022 v pražském kině Lucerna. Postupně se představí v 5 městech Čech, Moravy a Slovenska.
Téma ročníku je věnováno mimozemskému životu na planetě Zemi. Na co všechno se můžete těšit? Soutěž filmových novinek, soutěž krátkých studentských filmů, legendární filmy, zajímavé dokumenty i tématické výstavy a besedy o UFO.


Program a více informací již brzy odtajníme.

změna termínu workshopu tvorby storyboardu

Je nám to moc líto, ale z organizačních důvodů musíme plánovaný workshop Kurta van der Basche přesunout na 11. ledna.


🎟 Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.


Jste animátor, ilustrátor, storyboardista a nadšenec do filmu? Právě pro vás je určen workshop velmi úspěšného storyboardisty Kurta van der Basche. Že neznáte jeho jméno? A co filmy “Hvězdné války: Poslední z Jediů”, “Jupiter vychází”, “Jurský svět: Zánik říše”, “Assassin’s Creed”? Na těchto všech blockbusterech a mnohých dalších skvělých filmech Kurt pracoval. A na Future Gate máte příležitost zúčastnit se jeho workshopu a přiučit se, jak se storyboardy dělají v první lize. Workshop bude probíhat v českém jazyce. 


Praha 8.12. 17:00 Opero (sál Otakar)
Vstupné: 100 Kč (předprodej na GoOut)


Podrobné informace
– Workshop proběhne v úterý 11. ledna od 17:00 do 20:00.
– Kapacita je omezena pro 12 osob.
– Pro koho je workshop určen: zájemce by měl mít zájem o film a být ilustrátorem nebo animátorem. Zkušenosti nejsou potřeba. Můžete být studentem anebo se pouze věnovat tématu ve svém volném čase.
– Co si přinést:vlastní notebook s nainstalovanou aplikací, ve které jste schopni vytvořit storyboard. Grafický tablet od firmy Wacom vám rádi zapůjčíme, ale samozřejmě, pokud máte vlastní, přineste si jej. – Covid-19 info: Stejně jako u jiných akcí je potřeba po příchodu na místo doložit platný negativní test, případně potvrzení o úplném očkování, či o prodělaném onemocnění covid-19. Děkujeme za pochopení.

Pavoučí teror – nový termín 12.12.

Vážení diváci, velice nás to mrzí, ale před pavouky se budeme muset zachránit až příští neděli 12.12. Náš organizační tým onemocněl 🤧 Vaše již zakoupené vstupenky zůstávají v platnost až do náhradního termínu. Děkujeme vám za pochopení a budeme se na vás těšit příště!

MATRIX RESURRECTIONS předpremiéra

MATRIX 4  💻💊😎
22. 12. 2021 Kino Lucerna | předpremiéra  🔵
🔴


V roce 2003 se v kinech objevil třetí díl legendární trilogie filmu Matrix. Letos se po 18 letech dočkáme pokračování! Zda se ale jedná o pokračování nebo jinou verzi reality, ve které se náš hrdina Neo pohybuje, to zatím ví jen režisérka Lana Wachowski. My se to brzy dozvíme a vy u toho nesmíte chybět!


22.12. od 20:30 se v kině Lucerna uskuteční další Future Night a vy víte, co to znamená. Dekorace, tématický dáreček pro všechny příchozí a hlavně předpremiéra filmu The Matrix Resurrections s (dechberoucím) Keanu Reevesem!

🎟 Vstupenky v prodeji online zde nebo na pokladně kina Lucerna.

KURT VAN DER BASCH: WORKSHOP TVORBY STORYBOARDU

Jste animátor, ilustrátor, storyboardista a nadšenec do filmu? Právě pro vás je určen workshop velmi úspěšného storyboardisty Kurta van der Basche. Že neznáte jeho jméno? A co filmy “Hvězdné války: Poslední z Jediů”, “Jupiter vychází”, “Jurský svět: Zánik říše”, “Assassin’s Creed”? Na těchto všech blockbusterech a mnohých dalších skvělých filmech Kurt pracoval. A na Future Gate máte příležitost zúčastnit se jeho workshopu a přiučit se, jak se storyboardy dělají v první lize. Workshop bude probíhat v českém jazyce. 


Praha 8.12. 17:00 Opero (sál Otakar)
Vstupné: 100 Kč (předprodej na GoOut)

Podrobné informace
– Workshop proběhne ve středu 8. prosince od 17:00 do 20:00.
– Kapacita je omezena pro 12 osob.
– Pro koho je workshop určen: zájemce by měl mít zájem o film a být ilustrátorem nebo animátorem. Zkušenosti nejsou potřeba. Můžete být studentem anebo se pouze věnovat tématu ve svém volném čase.
– Co si přinést:vlastní notebook s nainstalovanou aplikací, ve které jste schopni vytvořit storyboard. Grafický tablet od firmy Wacom vám rádi zapůjčíme, ale samozřejmě, pokud máte vlastní, přineste si jej. 

– Covid-19 info: Stejně jako u jiných akcí je potřeba po příchodu na místo doložit potvrzení o úplném očkování, či o prodělaném onemocnění covid-19. Děkujeme za pochopení.

PROXIMA /SPACE NIGHT/

Astronautka Sarah (Eva Green) se připravuje na roční pobyt na oběžné dráze. Jako jediná žena ve vesmírné misi „Proxima“ podstupuje psychicky a fyzicky náročný trénink, zatímco pečuje o svou milovanou sedmiletou dcerku Stellu.Zajímá vás život kosmonautů a kosmonautek a vesmír? 🙂 

 

Přijďte v sobotu 20. listopadu do pražského planetária na projekci filmu PROXIMA.


Před filmem bude 30 minutová tématická přednáška Jana Spartka „Co o vesmíru znát aneb Co vám o vesmíru ve škole neřekli„:

Každý z nás vyrůstal jinde a s jiným zázemím, ale fascinace vesmírem je zakořeněná snad ve všech bez rozdílu. Snění o tom, že i já jednou poletím do kosmického prostoru nám bylo ale často rychle překaženo. Jaká je ale realita a co by každý vesmírný snílek měl zaručeně znát?


PROXIMA | 20. 11. 18.00
Planetárium Praha 🪐
Vstup je volný 🎟


Projekce probíhá v rámci akce Czech Space Week 🚀

BEZPEČNOSTNÍ HROZBY 21. STOLETÍ | záznam besedy

Záznam besedy na YouTube


Hosté: brig. gen. Ing. Miroslav Feix, M.S., válečný veterán Mgr. Otakar Foltýn

Moderátor: Tomas Etzler

Brno 25.9. 17:30 Hvězdárna a planetárium Brno


Současný moderní svět se nám na první pohled jeví jako bezpečné místo k životu, většina z nás může svobodně existovat, rozhodovat se nebo cestovat. To ale neznamená, že nemůže dojít k narušení vyváženého společenského systému, který může být napaden širokým spektrem bezpečnostních hrozeb. Mezi reálné hrozby, kterým musíme čelit, patří například mezinárodní terorismus nebo šíření zbraní hromadného ničení. Jelikož roste naše závislost na informačních technologiích, můžeme dále čekat kybernetické útoky, zásahy do informačních systémů států a jim podobná nebezpečí. Úspěšně zabránit možným bezpečnostním hrozbám vyžaduje komplexní přístup, efektivní spolupráci a včasnou reakci.

Call for entries | FG22

Submissions to the festival’s competition in sections are officially open, the deadline being December 31, 2021. The films can be registered to the festival via the FilmFreeWay platform www.filmfreeway.com/FutureGate for free.

Future Gate Sci-fi Film Festival will take place in February 2022, opens the following sections:

 • International Competition – The competition of international feature-length science fiction film.
 • Students Competition This award is dedicated to young film makers till 30 years old or students from Czech and Slovak republic. The maximum running time of film in the competition is 20 minutes.

 • International Competition

  The competition of international feature-length science-fiction films. The minimum running time of film in the competition is 70 minutes. Film must be completed in the 24 months prior to the Festival, shot in any format, and classified as science-fiction genre in their broadest sense. The films must not have been released in the Czech republic yet. The Festival Jury confer the award to the Best Film. The audience vote for Audience Award.

  Students Competition

  This award is dedicated to young film makers till 30 years old or students. Film must be completed in January 1st, 2020 earliest, shot in any format, and classified as science-fiction genre in their broadest sense. Only films made in the Czech and Slovak republic can be submited. The maximum running time of film in the competition is 20 minutes. Festival Jury will choose 3 best films. The winner will receive the statuette and will be able to use the mention of the Future Gate Sci-fi Film Festival Best Student Film for promoting purposes of the film, including the official laurel stamp graphic design provided by the Festival. Also the authors of the best 3 films will receive a budget voucher in postproduction studios for their future-works.

  REGISTER YOUR FILM FOR FREE: www.filmfreeway.com/FutureGate