Taky se nemůžete dočkat speciální projekce Pána prstenů: válka Rohirů? Čekání si zkrátíme tematickým pub kvízem v kavárně Lucerna. Zasoutěžíte si o filmový merch a o jednu skutečně velkou parádu, kterou v příštím týdnu odhalíme! Máte se rozhodně na co těšit! Pub kvíz začne v 19. hodin a je zdarma pro diváky projekce. Těšíme se na vás!
Připravujeme pro vás již třetí ročník filmové přehlídky Kinomixer, která se uskuteční od 24. do 26. ledna 2025 v pražském kině Bio Oko. Těšit se můžete na pečlivě vybranou přehlídku toho nejlepšího ze světové žánrové kinematografie. Na programu nebude chybět sci-fi, fantasy ani horory, které vás vtáhnou do fantastických světů a nabídnou nezapomenutelné zážitky.
Už brzy odhalíme první filmy z letošního programu – a můžeme vám slíbit, že opět půjde o skvosty, které vás uchvátí. Sledujte naše aktuality a připravte se na tři dny plné filmových lahůdek, které vám rozproudí fantazii a přenesou vás za hranice všední reality. Kinomixer 2025 – to bude velkolepý zážitek, který si rozhodně nechcete nechat ujít!
Future Gate se primárně zaměřuje na sci-fi, ale stejně jako u Warcraftu, i tentokrát jsme se rozhodli udělat výjimku a uspořádat speciální fantasy projekci! Rádi bychom vás pozvali na premiéru filmu Pán prstenů: Válka Rohirů, která proběhne 5. prosince v kině Lucerna. Máte tak jedinečnou příležitost zhlédnout tento nevšední, a přesto autentický příběh ze světa Pána prstenů, tentokrát v unikátním anime provedení.
Je to až neuvěřitelné, ale od uvedení prvního dílu jedné z nejúspěšnějších fantasy trilogií všech dob, Pána prstenů: Společenstvo prstenu, uplynulo už 23 let. Letos se znovu podíváme do Středozemě díky japonskému režisérovi Kendžimu Kamijamovi, který nás zavede na rohanské pláně do roku 183 Třetího věku. Na trůně v té době sedí legendární král Helm Kladivo! Zjistíme společně, jak si Helmův žleb vysloužil své slavné jméno. A kde byl Gondor, když padly Západní úvaly?
Svoláváme všechny jezdce, aby popadli své štíty a meče a vyrazili s námi do Lucerny. Společně se postavíme Vrchovcům, vedeným zrádným Wulfem!
5. prosince 2024 od 20:30 v kině Lucerna
Film bude uveden v originálním anglickém znění s českými titulky.
Letošní festival byl před pár dny úspěšně ukončen ve slovenských Košicích. Celkem 11. ročník Future Gate Sci-fi Film Festival proběhl v 8 městech a 15 kinosálech České a Slovenské republiky. Festival uvedl 37 filmů, dohromady proběhlo 86 projekcí, 25 besed a přednášek, 3 projekce s hudebním doprovodem, 3 výstavy a další bohatý doprovodný program s více než 30 hosty.
Future Gate letos navštívilo 6 600 diváků.
Tématem byla umělá inteligence. Festival se zaměřil na otázku přítomnosti AI v umění, stejně jako její možné zneužití a hrozby ve filmech i skutečném světě. Téma se odráželo nejen ve filmovém programu, ale také v doprovodném programu např. u instalace ztvárňující tzv „data monolith“ nebo u filmové výstavy, kterou vytvořila samotná AI.
Hlavním hostem festivalu byl režisér a jeden ze zakládajících členů skupiny Monthy Python Terry Gilliam. Na festivalu převzal cenu za přínos žánru science fiction a uvedl své filmy 12 Opic a Brazil, ke kterým proběhla i diskuze s diváky. Kromě toho převzal i čestnou cenu vzdávající hold filmu Brazil od partnera festivalu PrusaLab.
Festival navštívili i tvůrci většiny filmů hlavní soutěžní sekce. Zahajovací film Dcera slunce uvedla producentka Mackenzie Leigh a režisér Ryan Ward. Snímek Úžasná Esluna kanadského režiséra Denvera Jacksona obdržel cenu diváků. I další tvůrci uvedli své filmy, mezi nimi řecký režisér hororu Květy byly její láskouYannis Veslemes, španělský režisér Miguel Llansó nebo americký komik a spoluautor komedie Pojedeme na MarsDarren Trumeter.
České tvůrce a vědce zastupovali držitel ceny Anděl Leoš Hort aka HRTL, režisér prvního českého AI filmu Petr Salaba, přední český neurochirurg prof. RNDr. MUDr. Ondřej Bradáč, Ph.D., odborníci na umělou inteligenci doc. Ing. Václav Jirsík, CSc., Mgr. Michal Vavrečka, Ph.D., RNDr. Jiří Materna, Ph.D. a mnozí další zajímaví hosté.
Děkujeme všem partnerům a institucím za podporu a spolupráci.
Děkujeme všem divákům. Doufám, že jste si festival užili.
Děkujeme skvělému týmu Future Gate. Bez vaší energie by festival nebyl.
Future Gate Sci-fi Film Festival 2025 Praha – Palác Lucerna (23. – 29. 9. 2025) Brno – Kino Art, Hvězdárna a planetárium (7. – 12. 10. 2025) a další města (říjen 2025)
Filmový festival Future Gate nabídl ve svém letošním programu i pásmo krátkých filmů. A nemám teď na mysli soutěžní blok studentských sci-fi kraťasů, ale blok, který sestavovalo iShorts, které se na krátké filmy již několik let specializuje. V tomto článku se tedy podíváme na to, jaké filmy letošní blok přinesl, které jsou dle mého názoru nejzajímavější a které je určitě dobré dohnat na nějaké další přehlídce či on-line.
Projekci otevírá desetiminutový film Cell (2018) britského režiséra Paula Holbrooka. To je podle dostupných informací již zavedený tvůrce (na čsfd ani letterboxd o něm moc nenajdete, nejvíce informací v tomto případě poskytuje imdb), který se zaměřuje na tvorbu žánrových krátkometrážních a televizních projektů. V tomto svém filmu z roku 2018 nás zavede do tajemného nacistického vězení, kde se potkávají dva vězni. Jenže tu nic není tak, jak to vypadá. Na začátek bych rád připomněl, že nacisté bývají velmi oblíbeným námětem, pročež by nás to mohlo trochu odrazovat. Pravdou ale je, že zde autoři své dva hrdiny vystaví zajímavému rozhodnutí, a proto se domnívám, že to výše zmíněné nacistické klišé (které se zde navíc objeví jen okrajově) se dá celkem snadno odpustit. Ve finále si myslím, že by to sneslo trochu delší expozici, ale i takto je to jasný důkaz, že se na jednoduchém problému dá postavit efektivní kraťas, který, jak si lze dohledat, sbírá ocenění na festivalech po celém světě.
Jestliže mě první film tolik nechytl, u druhého mohu říct přesný opak. Novozélandský sci-fi western The Ballad of Maddog Quinn (2022) je vynikající fúzí dvou žánrů, jejichž prolnutí bych si asi nikdy předtím nedokázal představit. Jeho autorem je režisér, scénárista a producent Matt Inns (skromné informace opět poskytne imdb) a pro mě se tento snímek stal highligtem celého promítání. Příběh samozřejmě není nikterak hluboký, ale zvolená stylizace to bohatě kompenzuje. Na své si přijdou jak milovníci westernových přestřelek a zamlklých gangsterů uhánějících na koni širou prérií, tak i ti, kteří mají rádi nějaké ty roboty, či futuristické kostýmy. Korunu tomu nasazuje výborný soundtrack složený z country melodií a pro tento hudební žánr tolik typických kytarových sól. Z mého pohledu se tak jedná o snímek, který prostě stojí za to vidět na velkém plátně.
Třetím v pořadí nám dramaturgové nabídli německý snímek Lebensraum (2022) režiséra a scénáristy Hannese Maara. Konverzační drama se odehrává kolem jednoho stolu. Autoři nás zde přivádějí do potemnělého bunkru, kde probíhá poněkud zvláštní pracovní pohovor. Já osobně jsem měl u tohoto filmu podobný pocit jako u prvního snímku, tedy kdyby to bylo trošku delší a nabídlo by mi to širší a dynamičtější příběh, asi by se mi to zalíbilo více. Konverzace kolem stolu sice místy eskaluje a nabízí zajímavé momenty, ovšem zejména v první půlce snímek dost ztrácel mou pozornost. Navíc jsem se i já sám začal ztrácet v promluvách ústřední trojice, protože právě kvůli absenci hlubší expozice jsem občas některým momentům úplně nerozuměl.
Jako další se nám představí snímek New Air (2022) režiséra Leo Leeho. Film vypráví o matce a dceři, které ztroskotají na vzdálené planetě a snaží se zde pro sebe získat dostatečné množství kyslíku. Abych řekl pravdu, mám pocit, že u tohoto snímku ani tolik nejde o příběh, jako spíš o vizuál. Je to kvůli tomu, že celý film je natočen za pomocí projekce na LED stěny, co že je nová technologie, která se v poslední době, zejména u sci-fi žánrů začíná používat stále více (použitá byla třeba u natáčení posledního Mandaloriana, anebo podobnou technologii využil Jiří Havelka při natáčení filmu Mimořádná událost). Tento film je tak pro mě mnohem více o demonstraci nových technologií pro natáčení filmů než o hlubokém filmovém prožitku. Což ale nevylučuje to, že to není skvělá podívaná.
Pátým filmem je zástupce animovaného filmu. Konkrétně je to film The Spark (2023) režiséra Marca Pavanelloho. Upřímně řečeno mi přijde z celého bloku asi nejslabší. Celé to totiž na mě působí jako takové fanouškovské cvičení v Cinemně nebo v Blendru. Příběh o robotovi, který se jednou v postapokalyptickém světě vydá hledat přírodu mi občas připomínal Vallieho, jenomže tady chybí ta romantická linka (resp. chybí tomu více věcí, ale to není podstatné). Po animační stránce mě to taky moc nezasáhlo, protože jsem měl pocit, že animovaný svět má občas technické mezery. Neříkám tedy, že je to úplně špatný film, ale myslím, že to prostě má určité rezervy, které by bylo jistě vhodné při příštím projektu odstranit.
Blížíme se do finále a jako předposlední tu máme i nejdelší snímek – Slice of life (2019) režisérů Luky Hrgovice, Dino Juliuse. Tento zástupce, ačkoliv nebyl natočen v žádném velkém studiu, ale jak ukazuje film o filmu, vznikl v malé garáži, vypadá naprosto fantasticky. V životě bych neřekl, že to není výsledek hollywoodského studia, ale jenom dlouhé práce několika nadšenců. Celý film je rozhodně pastvou pro oči každého fanouška Blade Runnera, protože film pracuje s velmi podobnou neo-noirovou estetikou. Ano, na scénáři by se asi ještě dalo zapracovat, aby získal větší hloubku a dynamiku, ale u tohoto díla stejně mnohem více budete obdivovat ten vizuál a příběh bude jen taková třešnička na dortu.
Posledním kouskem je čtvrthodinový film Webcam (2024) režiséra Nicka Delgadoa. A toto je pro mě třetí film, který bych tu rád vyzdvihnul jako velmi povedený. Myslím, že zde bude plesat srdce každého milovníka hluboký příběhů neboli filmů, které nejsou jenom o pohledu (jak tomu u sci-fi občas bývá). Příběh posledního muže na planetě, který se rozhodne svou zoufalou situaci vyřešit rázným způsobem, nejenže nabídne zamyšlení, ale i vizuální podněty, které vás budou bavit. Myslím tedy, že i na poslední snímek se v tomto bloku vyplatí počkat.
Co říci závěrem? Blok krátkých filmů letos nabízí dle mého názoru velmi slušnou podívanou, která je vyváženým mixem všech možných odnoží žánru sci-fi. Ano, některé filmy jsou trochu slabší než ty ostatní, ale tak už to holt v kinematografii chodí. Něco se povede, něco ne. Myslím ale, že tento blok nabízí více ty kvalitní filmy.
Dnes pokračuje Future Gate v posledním festivalovém městě v Košicích. Jaké filmy jsou na programu?
🎬 KRÁTKÉ SCI-FI FILMY OD ISHORTS / 18:00 A co by to bylo za Future Gate bez sci-fi kraťasů! I letošní ročník se můžete těšit na dávku krátkých, ale výživných sci-fi mini filmů.
Trojice mladých bratrů společně staví speciální přístroj, který jim má oživit rodiče.
🤖 ROZZUM V DIVOČINĚ / 20:00 Robot Rozzum ztroskotá na neobydleném ostrově a musí se přizpůsobit jeho drsnému prostředí a postupně vybudovat vztahy s jeho zvířecími obyvateli.
Režisér Ryan Ward uvede příběh otce a dcery na osamělé pouti, kdy je touha dcery po normálním rodinném životě málem stojí.
💊 SUBSTANCE / 20:00 / horor/drama Satirický horor s Demi Moore v hlavní roli o stárnoucí filmové hvězdě, která dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Ale má to háček…
Poslední festivalové město letošního ročníku Future Gate budou slovenské Košice. Festival se uskuteční v příjemném kině Úsmev v termínu 28. – 30. říjen 2024. Program již zveřejněn, vstupenky v prodeji. Těšit se můžete na divácký hit Substance, legendu Metropolis nebo třeba novinku Květy byly její láskou, která získala speciální uznání poroty.
Kromě filmů si můžete vyzkoušet virtuální realitu. Díky spolupráci s VR studiem Holodeck si během soboty budete moci na vlastní kůži zažít sci-fi dobrodružství a doplnit si tak zážitek z festivalového dne.
🤖 ROZZUM V DIVOČINĚ / 15:30 Robot Rozzum ztroskotá na neobydleném ostrově a musí se přizpůsobit jeho drsnému prostředí a postupně vybudovat vztahy s jeho zvířecími obyvateli.
🌶 PAPRIKA / 18:00 / animovaný Teroristé se zmocní stroje na výrobu snů a hranice mezi realitou a fikcí se začíná bortit. Zabránit chaosu může jenom Paprika, detektivka z říše nevědomí.
🐒 12 OPIC / 20:00 / drama Legendární a zřejmě nejdůležitější film Terryho Gilliama samozřejmě je o cestování v čase, v širším plánu je ale výpovědí o svobodě a o boji jednotlivce proti systému.
Festival se dnes přesouvá do hradeckého kina Bio Central. Na co se můžete těšit?
🔚 KONEC LIDSTVA / 18:00 / dokumentární Umělá inteligence má člověka údajně zcela nahradit a dokonce daleko předčit. Má tato revoluce nějakou alternativu? Po dokumentu bude následovat beseda s odborníkem na umělou inteligenci panem Václavem Maněnou.
💊 SUBSTANCE / 20:00 / satirický horor Satirický horor s Demi Moore v hlavní roli o stárnoucí filmové hvězdě, která dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Ale má to háček…
Dnes pokračuje druhým dnem v plzeňské Papírně 11. ročník Future Gate. Na co se můžete těšit?
⛓ ŽELEZNÝ OBR / 15:30 / animovaný Studená válka zuří naplno. Devítiletý Hogarth utíká z nudy tím, že sní o invazi vetřelců. Jeho divoké fantazie se splní, když do jezera za městem z nebe spadne obrovský robot.
🎬 KRÁTKÉ SCI-FI FILMY OD ISHORTS / 17:30 A co by to bylo za Future Gate bez sci-fi kraťasů! I letošní ročník se můžete těšit na dávku krátkých, ale výživných sci-fi mini filmů.
🏙 METROPOLIS / 20:30 / sci-fi drama Užijte si legendární snímek tak, jak jste ho ještě neviděli – doplněný zvukem modulárních syntezátorů z produkce Leoše Horta alias HRTLa.
Komediální dokument nabízí nahlédnutí do filmového zákulisí snímku Hvězdné války: Sváteční speciál.
🐒 12 OPIC / 18:00 / drama Legendární a zřejmě nejdůležitější film Terryho Gilliama samozřejmě je o cestování v čase, v širším plánu je ale výpovědí o svobodě a o boji jednotlivce proti systému.
💊 SUBSTANCE / 20:30 / satirický horor Satirický horor s Demi Moore v hlavní roli o stárnoucí filmové hvězdě, která dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Ale má to háček…
Diváckou cenu na 11. ročníku Future Gate Sci-fi Film Festival získal kanadský animovaný film režiséra Denvera Jacksona ÚŽASNÁ ESLUNA. Od diváků získal průměrné hodnocení 1,74. Hodnotilo se na škále 1-5, kde jednička byla nejlepší.
Na druhém místě skončila jen velmi těsně novozélandská komedie KRYSTAL ČASU s hodnocením 1,78.
Třetí místo patří nejnavštěvovanějšímu filmu letošního ročníku satirickému hororu SUBSTANCE. Film získal divácké hodnocení 2,05.
Děkujeme všem divákům, kteří se účastnili hlasování.
⛓ ŽELEZNÝ OBR / 14:00 / animovaný Studená válka zuří naplno. Devítiletý Hogarth utíká z nudy tím, že sní o invazi vetřelců. Jeho divoké fantazie se splní, když do jezera za městem z nebe spadne obrovský robot.
Bude umělá inteligence někdy v budoucnu schopna cítit potěšení, bolest, myslet jako lidé a vnímat svět v jeho plné komplexnosti? A nakonec možná uvědomit si samu sebe? Přijďte na besedu v neděli 13. října od 18:30 do @hvezdarna.brno . Hosty budou odborníci Mgr. Michal Vavrečka, Ph.D. (Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT v Praze), Mgr. Luboš Brabenec, Ph.D. (Výzkumná skupina Ireny Rektorové – Aplikované neurovědy, CEITEC), RNDr. Jiří Materna, Ph.D. (Machine Learning College).
🌶 PAPRIKA / 20:30 / animovaný Teroristé se zmocní stroje na výrobu snů a hranice mezi realitou a fikcí se začíná bortit. Zabránit chaosu může jenom Paprika, detektivka z říše nevědomí.
🤖 ROZZUM V DIVOČINĚ / 16:00 / Kino Art Robot Rozzum ztroskotá na neobydleném ostrově a musí se přizpůsobit jeho drsnému prostředí a postupně vybudovat vztahy s jeho zvířecími obyvateli.
👾 VETŘELCI: ROZŠÍŘENÍ / 17:45 / kino Art Více než čtyřhodinový nejpropracovanější současný dokument Alien Expanded vás zavede hluboko do zákulisí této nesmrtelné sci-fi klasiky.
💥 SCALESPACE / 18:00 / Hvězdárna Inovativní snímek, kompletně vytvořený pomocí umělé inteligence, vás provede dějinami našeho vesmíru, od Velkého třesku až po současný okamžik.
🐒 12 OPIC / 20:30 / Hvězdárna Legendární a zřejmě nejdůležitější film Terryho Gilliama samozřejmě je o cestování v čase, v širším plánu je ale výpovědí o svobodě a o boji jednotlivce proti systému.
💊 SUBSTANCE / 20:30 / Kino Art – VYPRODÁNO Satirický horor s Demi Moore v hlavní roli o stárnoucí filmové hvězdě, která dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Ale má to háček…
💎 KRYSTAL ČASU / 17:30 / komedie/fantasy Dutch se naučí cestovat časem a ovlivňovat události. Místo zadostiučinění ale brzy poznává odvrácenou stranu nadpřirozených sil.
Dokument o budoucích výzvách lidstva – od extremních klimatických změn, přes umělou inteligenci až po nevyhnutelnou smrt Slunce. Po projekci bude následovat debata s Janem Votavou.
🔚 KONEC LIDSTVA / 20:45 / dokumentární Umělá inteligence má člověka údajně zcela nahradit a dokonce daleko předčit. Má tato revoluce nějakou alternativu? Po dokumentu bude následovat beseda s doc. Václavem Jirsíkem.
Týden prázdninových radovánek, který tři dívky chtěly strávit v poklidu v domě u jezera, se změní v bad trip plný futuristických substancí a zkoumání světů mimo běžné lidské vnímání.
I letos se můžete těšit na kolekci toho nejlepšího co vytvořili začínající režiséři a režisérky v České a Slovenské republice.
💊 SUBSTANCE / 20:30 / horor/drama Dnešní projekce je vyprodaná, ale můžete přijít v pátek 11. října, na přidanné projekci ještě pár vstupenek zbývá. Satirický horor s Demi Moore v hlavní roli o stárnoucí filmové hvězdě, která dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Ale má to háček…
Režisér Ryan Ward uvede příběh otce a dcery na osamělé pouti, kdy je touha dcery po normálním rodinném životě málem stojí
🐒 12 OPIC / 20:00 / mysteriózní thriler Legendární a zřejmě nejdůležitější film Terryho Gilliama samozřejmě je o cestování v čase, v širším plánu je ale výpovědí o svobodě a o boji jednotlivce proti systému.
Festival dnes startuje taky v hodonínském kině Svět. Dnešní filmový program níže. Kromě toho se můžete těšit na menší výstavu věnovanou fenoménu Vetřelce.
🤖 ROZZUM V DIVOČINĚ / 14:00 Robot Rozzum ztroskotá na neobydleném ostrově a musí se přizpůsobit jeho drsnému prostředí a postupně vybudovat vztahy s jeho zvířecími obyvateli.
🎬 KRÁTKÉ SCI-FI FILMY OD ISHORTS / 17:30 A co by to bylo za Future Gate bez sci-fi kraťasů! I letošní ročník se můžete těšit na dávku krátkých, ale výživných sci-fi mini filmů.
💊 SUBSTANCE / 20:00 / horor/drama Satirický horor s Demi Moore v hlavní roli o stárnoucí filmové hvězdě, která dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Ale má to háček…
Festival dnes pokračuje druhým dnem v šumperském kině Oko. Dnešní filmový program níže.
🤖 ROZZUM V DIVOČINĚ / 14:30 Robot Rozzum ztroskotá na neobydleném ostrově a musí se přizpůsobit jeho drsnému prostředí a postupně vybudovat vztahy s jeho zvířecími obyvateli.
🎬 KRÁTKÉ SCI-FI FILMY OD ISHORTS / 16:30 A co by to bylo za Future Gate bez sci-fi kraťasů! I letošní ročník se můžete těšit na dávku krátkých, ale výživných sci-fi mini filmů.
Komediální dokument nabízí nahlédnutí do filmového zákulisí snímku Hvězdné války: Sváteční speciál.
🐒 12 OPIC / 20:40 / mysteriózní thriler Legendární a zřejmě nejdůležitější film Terryho Gilliama samozřejmě je o cestování v čase, v širším plánu je ale výpovědí o svobodě a o boji jednotlivce proti systému.
Festival se dnes přesouvá do kina Oko v Šumperku. Dnešní filmový program níže. Kromě toho se můžete těšit na výstavu plakátů vytvořených umělou inteligencí, uměleckou instalaci Data monolith a náš festivalový shop.
Režisér Ryan Ward uvede příběh otce a dcery na osamělé pouti, kdy je touha dcery po normálním rodinném životě málem stojí všechno. Vše o filmech a vstupenky na promítání najdete zde
💊 SUBSTANCE / 19:50 / horor/drama Satirický horor s Demi Moore v hlavní roli o stárnoucí filmové hvězdě, která dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Ale má to háček…
Poslední den festivalu v olomouckém Telegraphu. Na co se můžete těšit?
🎬 KRÁTKÉ SCI-FI FILMY OD ISHORTS / 17:00 A co by to bylo za Future Gate bez sci-fi kraťasů! I letošní ročník se můžete těšit na dávku krátkých, ale výživných sci-fi mini filmů.
Režisér Ryan Ward uvede příběh otce a dcery na osamělé pouti, kdy je touha dcery po normálním rodinném životě málem stojí všechno. Vše o filmech a vstupenky na promítání najdete zde
Letošní přehlídka studentských filmů byla skutečně impozantní a přihlášené filmy potěšily nejen porotu, ale i návštěvníky festivalu v Praze. Porota vybrala tři nejlepší snímky a oznámila i jedno čestné uznání. Níže naleznete i vyjádření poroty.
1. místo
Držte si odstup / režie Tan Lui Chan / Západočeská univerzita v Plzni
Měli bychom být tímto filmem znepokojeni, protože trefně, úsporně, s jemným sarkasmem i zcela natvrdo popisuje spoustu chyb, selhání a nectností současného lidstva, které se řítí do záhuby. Ale celou dobu nám talentovaná autorka nechává naději, že to možná dobře dopadne… Alespoň pro těch pár z nás, kteří dokáží vystoupit z matrixu.
2. místo
Úkryt / režie Martin Bystrianský / Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Druhé místo v soutěži studentských filmů porota udělila filmu, který suverénním způsobem uchopil téma úniku před realitou do (údajného) bezpečí virtuálního života v izolaci. Snímek vyniká svou stylistickou propracovaností, kvalitním herectvím i ambivalentním finálním vyzněním umožňujícím různé interpretace.
3. místo
Odsouzeni k setrvání / režie Matěj Martinec / FAMU
Snímek získávající 3. místo, který kombinuje výtvarný jazyk němé komedie s výmluvnými počítačovými vizuály, je nádherně pochmurným portrétem existenciální průměrnosti tváří v tvář online ideálům. Porotu zaujalo inovativní využití barev, nálady a formy k vyvolání střídavých vln naděje a zoufalství.
čestné uznání poroty
Srážka / režie Štěpánka Mikulíková / Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Hravý a kousavý pohled na téma enviromentálního žalu. Dobře mířená facka lidstvu. A skvělé načasování gagu, který baví i mrazí.
Přehlídku studentských filmů můžete vidět v Kino Art 8.10.
Velmi děkujeme partnerům studentské soutěži: společnost Canon a půjčovna natáčecí techniky Biofilms. Partneři věnovali výhercům hodnotné dary. Děkujeme.
Porota letošního festivalu ocenila zvláštním uznáním snímek Květy byly její láskou režiséra Yannise Veslemese. Vyjádření poroty si můžete přečíst níže.
Film bude k vidění v brněnském kině Art 9. října.
Veslemesův film je mnohovrstevnatá a vizuálně podmanivá truhla plná tajemství, která proměňuje starý a věcmi přeplněný dům v celý vesmír. Ze snímku je cítit radostná hravost, která směle odkazuje na vše od Narnie přes Kubricka až po Gilliama a zároveň posouvá žánr do nových temně humorných a bizarních sfér. Pod tím vším se ale zároveň skrývá hluboce procítěné prožívání zármutku. Porota bude rozhodně netrpělivě očekávat režisérův další počin.
V olomouckém Telegraphu dnes pokračuje Future Gate Sci-fi Film Festival. Na co se můžete těšit?
🕴JINÉ TĚLO / 17:00 / dokumentární Studentka se vydá na strastiplnou cestu do temného světa technologie deepfake, aby našla odpovědi, spravedlnost a očistila svou pravou identitu; a filmu přednáška Miroslava Homera v rámci cyklu Věda ve filmu!
💊 SUBSTANCE / 20:00 / horor/drama Satirický horor s Demi Moore v hlavní roli o stárnoucí filmové hvězdě, která dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Ale má to háček…
Letošní 11. ročník festivalu sci-fi filmů Future Gate vyhrál novozélandský snímek Krystal času. Film získal cenu poroty BEST FILM. Níže naleznete vyjádření poroty k filmu.
Vítězný snímek můžeme zhlédnout v brněnském kině Art 10. října.
Vítězný film dokazuje, že i za skromných finančních podmínek lze natočit nápadité, hravé dílo, které porotu zaujalo především díky kombinaci suchého humoru, svižného vyprávění a sympaticky civilního herectví. Porota na této sci-fi revenge komedii ocenila vyvážené propojení absurdity s emocionální hloubkou v rámci příběhu chytře využívajícího koncept paralelních vesmírů i odkazy na žánrové konvence a estetiku sci-fi filmů z 80. let.
Festival začíná v olomouckém Telegraphu. Na co se můžete dnes těšit?
⛓ ŽELEZNÝ OBR / 17:00 / animovaný Studená válka zuří naplno. Devítiletý Hogarth utíká z nudy tím, že sní o invazi vetřelců. Jeho divoké fantazie se splní, když do jezera za městem z nebe spadne obrovský robot.
🐒 12 OPIC / 20:00 / mysteriózní thriler Legendární a zřejmě nejdůležitější film Terryho Gilliama samozřejmě je o cestování v čase, v širším plánu je ale výpovědí o svobodě a o boji jednotlivce proti systému.
🌱 ÚŽASNÁ ESLUNA / 18:00 / animovaný Natomi musí včas vypátrat svého otce, jinak hrozí nebezpečí nejen jí, ale i celé říši Esluně. Po filmu se můžete těšit na diskuzi s tvůrcem Denverem Jacksonem (pouze v AJ).
🌶 PAPRIKA / 20:30 / animovaný Teroristé se zmocní stroje na výrobu snů a hranice mezi realitou a fikcí se začíná bortit. Zabránit chaosu může jenom Paprika, detektivka z říše nevědomí.
⛓ ŽELEZNÝ OBR / 13:00 / animovaný Studená válka zuří naplno. Devítiletý Hogarth utíká z nudy tím, že sní o invazi vetřelců. Jeho divoké fantazie se splní, když do jezera za městem z nebe spadne obrovský robot.
🔚 KONEC LIDSTVA / 14:00 / dokumentární Umělá inteligence má člověka údajně zcela nahradit a dokonce daleko předčit. Má tato revoluce nějakou alternativu? Po dokumentu bude následovat beseda s odborníky k tématu.
📡 VESMÍRNÁ DÍLNA / 14:30 Po filmu Železný obr se děti v galerii Lucerna naučí skládat Star Wars origami, vytvoří si vlastní sci-fi placku, a mnoho dalšího. Aktivity jsou vhodné pro děti do 12 let.
🎨 A.I. A UMĚNÍ / 17:00 / beseda zdarma AI má potenciál také v oblasti umění a kultury. Objevují se ale také obavy – bude brát umělcům práci? Zapomínat také nesmíme na etické a právní otázky.
🎶 HUDBA Z VESMÍRU S HRTLEM / 17:30 Jak vzniká živá elektronická hudba k filmu? Pojďme společně nakouknout pod synťákovou pokličku zvukového alchymisty Leoše Horta.
💥 SCALESPACE / 18:00 / krátkometrážní Inovativní snímek, kompletně vytvořený pomocí umělé inteligence, vás provede dějinami našeho vesmíru, od Velkého třesku až po současný okamžik.
🏙 METROPOLIS / 20:30 / sci-fi drama Užijte si legendární snímek tak, jak jste ho ještě neviděli – doplněný zvukem modulárních syntezátorů z produkce Leoše Horta alias HRTLa.
V 16:30 se potkáme s cosplay komunitou v baru Never Enough na Jiřího z Poděbrad. Průvod pak vyrazí po 17:30 do Lucerny, kde vás bude čekat nejen filmový program zakončený party. Kdo dorazí v kostýmu, má vstup na film NARUŠENÍ SÍLY zdarma!
Dokument o budoucích výzvách lidstva – od extremních klimatických změn, přes umělou inteligenci až po nevyhnutelnou smrt Slunce. Po projekci bude následovat debata s odborníky k tématu.
Týden prázdninových radovánek, který tři dívky chtěly strávit v poklidu v domě u jezera, se změní v bad trip plný futuristických substancí a zkoumání světů mimo běžné lidské vnímání. Po projekci následuje debata s režisérem M. Llansó.
Milujete Godzillu? Pak nesmíte chybět na křtu knihy autora Dana Krátkého. Ten vydal krásnou knihu analyzující prvních šesti filmů této legendární kaiju série.
Trojice mladých bratrů společně staví speciální přístroj, který jim má oživit rodiče. Režisér Veslemes bude zároveň jedním z hostů letošního festivalu.
💎 KRYSTAL ČASU / 18:15 / komedie/fantasy Dutch se naučí cestovat časem a ovlivňovat události. Místo zadostiučinění ale brzy poznává odvrácenou stranu nadpřirozených sil.
🚀 POJEDEME NA MARS / 18:30 / animovaný/komedie Film servíruje velkou porci chytrého a peprného humoru a kousavý komentář, cupující moderní Ameriku a její zálibu v konspiračních teoriích na kusy. Po promítání následuje beseda s tvůrcem Darrenem Trumeterem (pouze v AJ).
🧠 SCI-FI PUB KVÍZ / 19:30 Ani letos nemůže chybět váš oblíbený sci-fi pub kvíz s rozmanitými kategoriemi, spoustou audio i video ukázek a desítkami otázek ze světa sci-fi a postapo filmů a seriálů.
🏖 NEKONEČNÉ LÉTO / 20:30 Týden prázdninových radovánek, který tři dívky chtěly strávit v poklidu v domě u jezera, se změní v bad trip plný futuristických substancí a zkoumání světů mimo běžné lidské vnímání. Po projekci následuje debata s režisérem M. Llansó.
🎬 KRÁTKÉ SCI-FI FILMY OD ISHORTS / 20:45 A co by to bylo za Future Gate bez sci-fi kraťasů! I letošní ročník se můžete těšit na dávku krátkých, ale výživných sci-fi mini filmů.
🕴JINÉ TĚLO / 17:30 / dokumentární Studentka se vydá na strastiplnou cestu do temného světa technologie deepfake, aby našla odpovědi, spravedlnost a očistila svou pravou identitu.
⚔ BRAZIL / 18:00 / fantasy/drama Legendární černohumorná satira Terryho Gilliama o absurditě byrokracie a nebezpečích odlištěné společnosti, kterou uvede samotný režisér Terry Gilliam.
💊 SUBSTANCE / 20:45 / horror/drama Satirický horor s Demi Moore v hlavní roli o stárnoucí filmové hvězdě, která dostává možnost vyzkoušet zázračnou substanci, díky které může být mladší a krásnější. Ale má to háček…
🤖 👶 ROZZUM V DIVOČINĚ – PROGRAM PRO DĚTI / 17:00 Čekají na vás tři stanoviště, kde si budete moci vyzkoušet virtuální realitu, nechat si namalovat svého oblíbeného superhrdinu na obličej a mnoho dalšího!
🤖 ROZZUM V DIVOČINĚ / 18:00 / animovaný Robot Rozzum ztroskotá na neobydleném ostrově a musí se přizpůsobit jeho drsnému prostředí a postupně vybudovat vztahy s jeho zvířecími obyvateli.
👾 VETŘELCI: ROZŠÍŘENÍ / 18:30 / dokumentární Více než čtyhodinový nejpropracovanější saoučasný dokument Alien Expanded vás zavede hluboko do zákulisí této nesmrtelné sci-fi klasiky.
🐒 12 OPIC / 20:30 / mysteriózní thriler Nenechte si ujít projekci tohoto legendárního filmu a po něm besedu s jeho režisérem Terrym Gilliamem! (beseda bude pouze v AJ bez překladu)
Režisér Ryan Ward uvede příběh otce a dcery na osamělé pouti, kdy je touha dcery po normálním rodinném životě málem stojí všechno. Vše o filmech a vstupenky na promítání najdete zde
Dlouhodobý partner festivalu PrusaLab pro vás letos připravil neuvěřitelnou věc. Sošku vzdávající holt filmu Brazil, který na festivalu uvedeme! Jeden z návštěvníků festivalu v Praze nebo v Brně ji bude moci získat. Jak? Stačí klasicky hodit hlasovacící lístek do osudí po projekci soutěžních filmů, na který uvedete (čitelně) svůj email. Jakmile v Praze a v Brně festival skončí, proběhne slosování a socha putuje do rukou onoho šťastlivce! Držíme vám palce, protože tohle je skutečně velká paráda!
Jednou ze signifikantní věcí pro Fun Arenu je její atmosféra dystopické cyberpunkové budoucnosti. Tato atmosféra světa zítřka vás pohltí ihned při otevření vchodových dveří. Postupným stoupáním po schodech vzhůru do útrob této budovy si vás zcela podmaní. O tento neobvyklý pocit se stará nespočet uměleckých instalací a světelných vizuálů. Sci-fi a Fun Arena jdou ruku v ruce, proto se na malou část z našich instalací můžete těšit na 11. ročníku největšího festivalu science fiction filmů ve střední Evropě – Future Gate. Na místě uvidíte čtyři kousky z našich „Aindroidů“. Autory soch jsou v tomto případě
vítejte na jedenáctém ročníku festivalu sci-fi filmů Future Gate. Letošním tématem nemůže být nic jiného, než umělá inteligence. Velké jazykové modely a generativní neuronové sítě už možná tolik neobjevují v médiích, ale o to víc jsou jejich dopady cítit ve všem, co v životě děláme.
Každý z nás se je nějakým způsobem naučil používat a zvykl si na ně. Nadnárodní korporace se snaží s jejich pomocí automatizovat vše, co automatizovat lze. Od PR po právo, od managementu po cybersecurity, od logistiky po účetnictví. Hodně profesí to teď má těžší, ilustrátoři a překladatelé by mohli vyprávět. Hodně oborů ale konečně začíná zvládat obrovské množství práce, které bez AI zvládnout nelze. Např. podpora klientů nebo online bezpečnost.
Zkrátka a dobře, prožíváme další etapu vědecko-technické revoluce, možná zatím tu nejintenzivnější. Pořád to ale není nic oproti tomu, jak by se svět změnil, kdyby lidstvo vytvořilo obecnou umělou inteligenci, tedy stroj, který se naučí řešit jakýkoli problém a stanovuje si vlastní cíle. Současné neuronové sítě je totiž nutné na jakýkoli problém složitě trénovat a i když jsou například v generování textu fascinující, ChatGPT prostě auto řídit neumí.
Pokud by se ale vyvinout obecnou AI podařilo (a je to velké pokud), tak bychom se asi nestačili divit. Nedokážeme si vůbec představit, jak by se stroj, násobně chytřejší než všichni lidé dohromady, s lidstvem sžil. A právě tady nacházíme inspirační moment sci-fi, který nás fascinuje a baví. Karel Čapek, Isaac Asimov, Terminátor, Battlestar Galactica nebo třeba Návštěvníci (ti s Dádou Patrasovou) nám ukazují, jakých podob by takovéto setkání mohlo nabývat.
Právě těmito podobami se bude zabývat i letošní filmový program. Umělá inteligence fascinuje tvůrce již od začátku žánru, takže můžeme uvést historický film Metropolis z roku 1927, který ovšem neztratil nic na své aktuálnosti. Navíc je němý a tak jej namísto pianina doprovodí živá modulární elektronika v podání HRTLa. Těšit se můžete i na celou řadu dokumentů o aktuálních problémech, jako jsou deep fakes nebo o možném vývoji budoucnosti. AI se také týká náš doprovodný program.
Festival navštíví hned 8 zahraničních filmových tvůrců. Mezi nimi i speciální host, režisér Terry Gilliam. Ten v průběhu slavnostního zahájení v Lucerně převezme cenu za přínos žánru sci-fi, a následně uvedeme Gilliamovy filmy 12 opic a Brazil.
Rozhodně se máte na co těšit, tak si program pořádně prostudujte, ať o nic nepřijdete.
Future Gate je primárně festivalem sci-fi snímků – soutěžních novinek, legend žánru nebo krátkometrážních děl. Vedle toho ale do svého programu zahrnuje i tvorbu dokumentární, která se snaží žánr sci-fi obohatit o prvek reálnosti, podívat se na budoucnost z perspektivy současných poznatků, uvést věci na pravou míru (ale současně nebát se snít a popustit uzdu naší fantazii). Stejně tak se prostřednictvím dokumentů můžeme dozvědět mnohé zajímavosti ze světa filmu – podívat se za oponu tvorby legendárních snímků, uvědomit si jejich dopad na současnou popkulturu. A v neposlední řadě také například upozornit na nebezpečí, která již (bohužel) nejsou sci-fi…
Festivalový rok 2024 můžeme například začít monstrózním (co se týče délky a obsahu informací) dokumentárním snímkem pro (nejen) fanoušky nejodolnějšího a nejděsivějšího vesmírného organismu s názvem Vetřelci: Rozšíření. Režie, scénáře a produkce se ujal Ian Nathan, který o legendárním Cameronovi již dříve napsal také knihu. Film Vetřelci (1986) budou brzy slavit 40 let od svého vzniku – nabízí se tedy ponořit hluboko do zákulisí tvorby této nesmrtelné sci-fi klasiky, a to i když si možná myslíte, že o Vetřelcích víte všechno…
Poněkud odlišným snímkem od toho předchozího je dokumentární film Jiné tělo, který pojednává o palčivém problému zvaným deepfake pornografie – pomocí umělé inteligence a zneužití vaší identity lze vytvořit dokonalá pornografická videa, která se začnou nekontrolovaně šířit internetem. Snímek se nesnaží být za každou cenu vizuálně podmanivý, ale především upozorňuje na velice důležité a aktuální téma, které může negativně zahýbat životem každého z nás.
V pestrém festivalovém programu 11. ročníku nesmí chybět nějaká ta bizarnost, která v tomto případě má souvislost s kultovním světem prvních Hvězdných válek. Dokumentární film nese název Narušení Sílya pojednává o televizním vysílání, které se odehrálo v roce 1978 s názvem Hvězdné války: Sváteční speciál. Nenechejte si tedy Narušení Síly ujít, jelikož o tomhle svátečním speciálu stále málokdo ví. A taky pochopíte, proč se samotný George Lucas od něj drží co nejdále 🙂
Co by to bylo za sci-fi festival, kdybychom se nezamysleli nad svou budoucností, nad výzvami, kterými budeme muset čelit? Jedním z takových snímků je opět další užasný projekt ze slavné dílny Melodysheep s názvem Budoucnost lidstva. Lidstvo se nachází v období velkých změn, budeme muset čelit různým možným hrozbám – klimatické změně, možné jaderné válce, nebezpečným biotechnologiím nebo nakonec také nevyzpytatelné umělé inteligenci. Naše šance jsou často vyobrazovány beznadějně, ale z historie víme, že díky své houževnatosti je náš potenciál pro přežití veliký.
Konkrétně umělé inteligenci budeme čelit v dalším dokumentu Konec lidstva. Máme se umělé inteligence bát, přijdeme díky ní o práci, staneme se bezvýznamnými? To jsou myšlenky, které nás často napadají nebo jsme jimi přímo bombardováni. My se prostřednictvím tohoto dokumentu nad svou budoucností zamyslíme komplexněji a pokusíme se najít alternativní vize, které nám pomohou vytvořit lepší svět pro všechny z nás.
A nakonec bychom rádi zmínili dokument, který vznikl v synergii člověka s umělou inteligencí. Nese název Scalespacea jeho režisérem je český dokumentarista a popularizátor umělé inteligence Petr Salaba. Film vás vezme na dobrodružnou cestu od Velkého třesku před 13,7 miliardami let až po současný okamžik. Celý snímek byl vygenerován pomocí umělé inteligence, a to na základě tzv. promptů. Z nich vzniklo velké množství obrázků, které byly následně pomocí dalších generativních AI nástrojů převedeny do krátkých videí. Výsledkem je půlhodinový film Scalespace. Vítejte v nové éře tvorby audiovizuálného obsahu!
Za šest let, co na festivalu spolupracuji, se podle mě letošní soutěžní sekce nejvíc povedla: za každý z letošních snímků dám ruku do ohně. Podařilo se nám vytvořit super mix žánrů, pocitů i příběhů, ve kterém si přijde na své každé divák, ať už ho baví jakýkoliv přístup ke sci-fi žánru a tématům.
Festival zahájíme vizuálně podmanivým, nežně melancholickým filmem Dcera Slunce, který je příběhem o vztahu otce a dcery, kteří bloudí postapokalyptickou krajinou. Snímek Ryana Warda mě hodně dojal, ačkoliv uznávám, že jako matka jsem na podobná témata trochu citlivá. Určitě si to ale nenechte ujít ani v případě, že děti nemáte!
V předpremiéře návštěvníky čeká ostře diskutovaná Substance s Demi Moore. Na film, který diváky vyhání ze sálů, se velmi těším: jako milovnice hororů jsem už viděla ledacos a popravdě jsem zvědavá, jestli konečně najdu něco, co dokáže znechutit.
Letos uvedeme ještě jeden horor – řecký snímek Květy byly její láskou o trojici bratrů, kteří se pomocí přístroje na cestování časoprostorem snaží přivést zpět mezi živé svoji matku. Je to hodně drzý film nasycený černým humorem, primárně je to ale působivá studie smutku a truchlení pro důležité blízké osobě.
Film Nekonečné léto režiséra Miguela Llansó, kterého si pravidelní návštěvníci festivalu určitě vybaví v souvislosti s bizarním počinem Ježíš ti ukáže cestu… k dálnici, mě baví, protože poměrně autenticky zachycuje povahu a problémy současné dospívající generace, a to i když se odehrává v blízké budoucnosti.
Úžasná Esluna se mi zalíbila, i když nejsem fanoušek anime – fakt ne. Dobrodružná rodinná podívaná z dílny Denvera Jacksona je silným diváckým zážitkem už jen proto, že Jackson snímek nejen režíroval, ale také napsal a sám animoval. Kouzelná říše Esluny je ale sama o sobě hrozně okouzlující, stejně jako její obyvatelé.
Miluju South Park, miluju Ricka a Mortyho, miluju Big Mouth, moc nemiluju Futuramu, ale naštěstí to nevadí, protože nekorektní animák Pojedeme na Mars víc připomíná první tři zmíněné. Víc asi netřeba dodávat: parta vyvrhelů sedne na lep milionáři a uprostřed rudé planety řeší jeden průšvih za druhým. Je to sranda.
Last but not least: Krystal času je trochu fantasy, trochu sci-fi a trochu akční komedie s charismatickým hlavním hrdinou, který je naštvaný na celý svět. No a jak to v podobných příbězích bývá, právě tenhle svět bude brzo muset zachraňovat před totální zkázou. Příjemná jednohubka, kterou můžu jen doporučit.
Metropolis je nejen filmová legenda na letošním 11.ročníku festivalu, ale i ústřední motiv na tričkách a taškách, které pro vás navrhla Nova Art! Jak se vám motiv líbí? Na viděnou na festivalovém stánku!
Speciálním hostem festivalu bude režisér Terry Gilliam, který v průběhu slavnostního zahájení v pražském kině Lucerna převezme cenu za přínos žánru sci-fi. Festival uvede jeho slavné sci-fi filmy 12 OPIC aBRAZIL. Vedle Gilliama dorazí i tvůrci zahajovacího filmu Dcera slunce a další režiséři.
„Terry Gilliam patří dlouhá léta mezi nejoblíbenější tvůrce nejen v rámci sci-fi. Každému se samozřejmě jako první vybaví jeho spojení s britskou komediální skupinou Monty Python. Absurdní britský humor, břitké parodie a fantastické dialogy byly to, čím si podmanila celý svět. Do dnešních dnů jsou jejich celovečerní filmy jako Monty Python a Svatý Grál nebo Život Briana promítány ve vyprodaných kinosálech. Gilliamovy pozdější filmy Král rybář, Strach a hnus v Las Vegas nebo Imaginárium Dr. Parnasse vždy vynikají originalitou, neotřelým filmařským přístupem a svou nadčasovostí. Na festivalu uvedeme dva z Gilliamových nejslavnějších kousků. Brazil s Jonathanem Prycem v hlavní roli úředníka v moci byrokracie autokratického režimu a epos 12 opic o záhadné pandemii, proti které bojují Bruce Willis a Brad Pitt. Na festival ale přiletí i další filmový tvůrci. Například zahajovací film Dcera slunce uvede Ryan Ward, který nejen film režíroval, ale zahrál si v něm i hlavní roli, doprovodí ho producentka snímku,“ představuje hlavní hosty festivalu pořadatel Filip Schauer.
TERRY GILLIAM
filmový a divadelní režisér a scenárista
12 opic – 25.9. 20:30 Kino Lucerna (s debatou)
Brazil – 26.9. 18:00 Kino Lucerna (s úvodem)
Terry Gilliam se narodil v Minneapolis (USA) a vystudoval politologii na Occidental College v Los Angeles. Na začátku své kariéry pracoval jako ilustrátor pro různé časopisy, občas také v animačním studiu a jako asistent redakce magazínu Help! V roce 1967 se přestěhoval do Londýna, kde o dva roky později spolu s Terry Jonesem, Michaelem Palinem, Ericem Idlem, Johnem Cleesem a Grahamem Chapmanem založil slavnou komediální skupinu Monty Python, jejímž byl jediným americkým členem. Také se objevil a účinkoval v televizním seriálu Monty Python’s Flying Circus (1969-1974). Spolurežíroval první film skupiny Svatý grál (1975) a vytvořil krátký film The Crimson Permanent Assurance, který byl uveden jako předfilm k závěrečnému snímku Monty Pythonův smysl života (1983), za nějž získal Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes. Poté následovala řada dalších filmů, Brazil (1985, surrealistická satira, která získala nominaci na Oscara za nejlepší původní scénář), Dobrodružství Barona Prášila (1988), Král rybář (1991, nominace na Zlatý glóbus za nejlepší režii a vítěz Stříbrného lva na festivalu v Benátkách), 12 opic (1995), Strach a hnus v Las Vegas (1998, premiéra na festivalu v Cannes), Bratři Grimmové (2005), Imaginárium Dr. Parnasse (2009), Zero Theorem (2013, zařazen do oficiálního výběru filmového festivalu v Benátkách) a zatím jeho poslední filmový opus Muž, který zabil Dona Quijota (2018). V současnosti Gilliam pracuje na novém filmu s názvem The Carnival at the End of Days, který má mít premiéru v příštím roce. Kromě filmu je Gilliam úspěšný divadelní a operní režisér.
Loni jsme se sešli poprvé, letos je to už tradice. V sobotu 28. září se potkáme v 16:30 společně s početnou cosplay komunitou v baru Never Enough na Jiřího z Poděbrad. Můžete si udělat fotku s vaším oblíbeným hrdinou nebo padouchem. Průvod cosplay vyrazí po 17:30 do Lucerny, kde vás bude čekat nejen filmový program zakončený party. Zváni jsou fanoušci všech věkových skupin. Kdo dorazí v kostýmu, má vstup na Star Wars film NARUŠENÍ SÍLY zdarma.
PROGRAM AKCE
16:30 sraz účastníků v Never Enough (Náměstí Jiřího z Poděbrad 18)
Letos jsme pro školy připravili 2 vzdělávací programy. Jeden se týká bezpečnosti na internetu a věnuje se aktuálnímu problému: deepfake a dezinformacím. Ten druhý se týká budoucnosti dětí, resp. jejich uplatnění v profesním životě. Chcete vědět, jaké změny způsobí umělá inteligence na trhu práce? Budeme rádi, když projevíte zájem o některou z nabízených projekcí níže. Pokud byste si přáli zajistit pro vaši školu zvláštní termín, není problém, ozvěte se nám prosím.
OBJEDNÁVKY
Ing. Mgr. Andrej Štůla 603 449 888 / andrej@futuregate.cz
BEZPEČNĚ NA INTERNETU
Jak se chránit před deepfake a dezinformacemi
V programu se dozvíte, jak technologie deepfake mění svět online informací a jak se můžete chránit před online nebezpečím. Naučíme vás, proč je důležité dávat pozor na to, co sdílíte a komu věříte. Společně si projdeme jednoduché kroky, jak se vyhnout nástrahám, dezinformacím a podvodům na internetu. Zjistíte, proč je silné heslo, ověřování zdrojů a opatrnost při sdílení osobních údajů klíčová pro vaši bezpečnost v online světě.
Přijďte s žáky a studenty na komponovaný program skládající se z projekce dokumentárního filmu Jiné tělo a besedy s metodiky kybernetické bezpečnosti panem Janem Kolouchem (CESNET, z.s.p.o.) nebo s Pavlem Schweinerem (E-bezpečí).
pro věkovou skupinu: 12 – 18 let
vzdělávací oblasti: dítě a jeho psychika, informační a komunikační technologie
V tomto vzdělávacím programu se ponoříme do světa umělé inteligence (AI) a zjistíme, jak ovlivňuje náš každodenní život a společnost. Společně prozkoumáme, kde se AI používá – od chytrých telefonů až po robotiku – studenti se dozví, jak AI mění trh práce, jaké nové dovednosti budou potřeba, a proč je důležité být připraven na svět, kde hrají technologie stále větší roli. Pochopení AI jim pomůže otevřít dveře k novým možnostem a pomoci uspět v rychle se měnícím světě.
Přijďte s žáky a studenty na komponovaný program skládající se z projekce krátkého dokumentárního filmu Konec lidstva a besedy s doc. Ing. Václavem Jirsíkem CSc., odborníkem na umělou inteligenci z VUT.
pro věkovou skupinu: 15 – 19 let
vzdělávací oblasti: informační a komunikační technologe, člověk a svět práce, člověk a společnost
Chcete, vyhrát Workshop: Tenká červená linie od DRAWetc. nebo bednu osvěžujícího bublinkové prémiového sektu typu prosecco SATIVA SPARKLE? A hlavně aby vaše práce byla vystavena v Lucerně v době festivalu? Tak to se přihlaste do naší festivalové soutěže určené všem kreslířům.
Zadání je jednoduché: pošlete nám do 20. září 2024 vaši originální kresbu na téma „umělá inteligence“. Ze zaslaných kreseb vybereme 10 nejlepších, které vytiskneme a vystavíme během pražské části festivalu Future Gate v Kavárně Lucerna od 24. do 30. září. Tříčlenná odborná porota složená ze zástupců z předních kreslířů seskupení DRAWetc. vybere tři nejlepší. První získá workshop, všichni tři získají bednu prosecco od SATIVA SPARKLE. Přihlásit se a vyhrát může každý. Podrobné info níže.
ZADÁNÍ SOUTĚŽE Pošlete nám e-mailem na adresu: hello@futuregate.cz do 20. září 2024 vaši originální autorskou kresbu na téma „umělá inteligence“. Kresba může být provedena libovolnou výtvarnou technikou, kreativnímu přístupu se meze nekladou.
TECHNICKÁ SPECIFIKACE Kresbu nám dodejte ve formátu PDF velikost A1 na výšku, rozlišení 300 dpi.
SOUTĚŽ 10 vybraných kreseb bude vytištěno na papír A1 a vystaveno během festivalu v Kavárně Lucerna v termínu 24. – 30. září 2024. Kavárna je volně přístupná každý den od 10:00 do 24:00. Tříčlenná odborná porota vybere tři nejlepší.
CENY Odborná porota, 3 výherci:
1. místo: workshop Workshop: Tenká červená linie od DRAWetc. + balení 6 lahví prosecco od SATIVA SPARKLE
2. a 3. místo: balení 6 lahví prosecco od SATIVA SPARKLE
PODMÍNKY ÚČASTI Každý se může zúčastnit jen jednou. Tedy může poslat jen jednu svou práci. Je možné poslat pouze své originálně vytvořené dílo.
DŮLEŽITÉ Pořadatel si vyhrazuje právo vyřadit soutěžícího, který poruší některé z pravidel soutěže. Především pokud do soutěže přihlásí jiné než své autorské dílo (kresbu). Kresby nesmí mít rasistický ani sexistický motiv. Dílo musí splňovat běžné normy slušného chování a zvyků. Pořadatel si vyhrazuje právo bez důvodu soutěž kdykoliv zrušit či změnit pravidla.
Kompletní seznam filmů letošního festivalu Future Gate již zveřejněn na stránkách festivalu. Na co se těšíte nejvíc? 🙂 Festival bude zahájen kanadským melancholickým dramatem Dcera slunce, představí českému publiku předpremiéru diváckého hitu z Cannes i Karlových Varů Substance a přinese i legendu Terryho Gilliama 12 opic. Tématem letošního ročníku je všudypřítomná umělá inteligence.
Na zářiový Future Gate festival se v Olomouci a Hradci Králové tematicky naladíme projekcí Star Wars, epozidy IV. v letních kinech. Připomeneme film, který odstartoval vesmírné dobrodružství, ve kterém se utká temná a světlá strana síly… Hvězdné války: Nová naděje! A s těmahle fešákama si budeme moct udělat selfie 🙂