Šílená Heidi

Šíleného Maxe znáte, ale co Šílenou Heidi? Tahle švýcarská děvečka umí vzít za víc než jen za kravské vemeno – a dokáže to v brutální jízdě za pomstou. Když uteče z převýchovného tábora pro neposlušné dívky, vyzbrojena halapartnou a bojovým výcvikem vyráží na cestu za svržením totalitního režimu krutého prezidenta Meiliho. V multižánrové béčkové bláznivině, která jede na vlně kultovních kousků jako Iron Sky nebo Kung Fury, nechybí nic, co by si člověk od takového filmu mohl přát: cool hlavní hrdinka, bizarní úmrtí a litry umělé krve, náckové, sexy černoši v tradičních krojích ani pořádná nálož sýra.

Jednorožci vs. medvídci

Už odedávna zuří válka mezi jednorožci a medvědy. Když se dva medvědí bratři odlišní jako den a noc vydávají na misi, jejímž cílem je lovit úhlavní nepřátele, vymkne se situace z rukou. Uprostřed Magického lesa projde jejich pochroumaný vztah zkouškou a výsledek může rozhodnout osud celého světa. Psychedelický animák pro dospělé se nebojí brutality ani temnoty. Režisér Alberto Vázquez v hyperbarevných kulisách zkoumá náboženský fanatismus i odkaz fašismu a přiznal se, že se nechal inspirovat Bambim a Coppolovou Apokalypsou. Zkušený filmový fanoušek ale vypozoruje i podobnost se seriálem Čas na dobrodružství.

Huesera: sběratelka kostí

Huesera je mytologická postava, která představuje archetyp svobodné ženy oproštěné od všech konvencí. Taková je – nebo aspoň kdysi bývala – i protagonistka stejnojmenného mexického filmu Valerie. Ta se už dlouho snaží počít dítě. Když se konečně zadaří, očekává nastávající maminka příval štěstí a spokojenosti. Ani jedno se ovšem nedostavuje; místo toho Valerii začnou sužovat znepokojivé vidiny… Režisérka Michelle Garza Cervera natočila atmosférické psychologické drama s mysteriózními prvky, které rozebírá aktuální témata jako poporodní depresi či ženskou identitu v rámci mateřské úlohy.

Feťáci

Tahle podpůrná skupina ve vás novou vůli k životu rozhodně neprobudí. Parta feťáků, co sem chodí z povinnosti a jen tak tak se drží na hranici střízlivosti, je přehlídkou nepříjemných, morálně pochybných existencí. Když se k nim přidá neznámý muž s pistolí, jinak všední večer se změní v peklo. Hříchy minulosti a špinavá tajemství vyplouvají na povrch. Nikdo není úplně bez viny a o život jde všem. Klaustrofobní psychologický thriller Williama Huga ukazuje, že všichni na něčem lpíme: někdo na drogách, jiný na pomstě. Co se ale stane, když konečně dostaneme to, po čem tak zoufale toužíme?

iShorts: Krátké žánrové filmy

Výběr krátkých filmů pod taktovkou iShorts bude ve znamení neopakovatelných setkání. Ať již setkání mnohdy i neslučitelných žánrů, Těšit se můžete na sci-fi, fantasy, horor i originální komedii, tak i snímků, ve kterých se setkává minulost s budoucností, technologické inovace s dávnými mýty nebo každodenní rutina s fantastickými dobrodružstvími. Těšíme se na setkání s vámi, filmovými fanoušky, nad prvním programem iShorts letošního roku. Anotace uváděných filmů níže.


SPREJER (The Sprayer)

Írán, režie Farnoosh Abedi, 2022, 9 min, animovaný film

V zemi obsazené armádou sprejerů nemá nikdo právo pěstovat jakýkoli druh rostlin, ať už veřejně nebo doma, soukromě. Mnoho lidí a vojáků ani neví, jak rostlina vypadá a jak roste, dokud jednoho dne jeden z vojáků nenajde semínko pohřbené hluboko v prachu a jeho zvědavost je jen začátkem něčeho mimořádného, něčeho velkého, něco revolučního.


ARMSTRONG

Velká Británie, režie Russ Etheridge, 2020, 10 min, animovaný film

Mel tajně sleduje svého obdivovatele z druhé strany tovární haly. Měsíc zmizí. Věci se začínají hroutit. Když se svět rozpadá na kousky jako obří skládačka a její zdrcený život je v nebezpečí, naše hrdinka se snaží udržet pohromadě. Jak vyřeší tuto měsíční záhadu? Je čas vyjít ze své komfortní zóny a vzít věci do vlastních rukou.


VLÁDCE (SCP: Overlord)

USA, režie Stephen Hancock, 2020, 35 min, hraný film

Tajná nevládní organizace prověřuje domov esoterického kultu na podezření, že jsou více než se na první pohled zdá.


ALBATROS

Austrálie, režie Joel Best, Alex Jeremy a Alex Karonis, 2016, 7 min, animovaný film

Uprostřed mrazivého, mlhavého jezera je osamocená rybářská výprava chřadnoucího spisovatele narušena podivným stvořením z dna láhve whiskey.


BACKSPACE

USA, režie Lexie Findarle Trivundza, Nick Trivundza, 2022, 7 min, Animovaný film

Lov černých děr je nebezpečný byznys. Dobrodruzi, průzkumníci a kdokoliv, kdo hledá své štěstí, budou zabíjet a čelit nebezpečí v Backspace, aby jednu našli. Hunter a Mono sledují ztracenou kapsli, který je může zavést k černé díře.


SKÁLA VĚKŮ (The Rock Of Ages)

Francie, Island, režie Eron Sheean, 2021, 16 min, hraný film

Uprchlý voják narazí na mluvící skálu, která mu slibuje splnění jeho nejhlubšího přání.


HLAS Z ÚDOLÍ (The Voice in the Hollow)

USA, režie Miguel Ortega, 2022, 10 min, animovaný film

Dvě sestry se snaží překonat, dokud jedna z nich neuslyší v dolině hlas.


SLEPÍ (Blindsight)

USA, režie Danil Krivoruchko, 2020, 5 min, animovaný film

Zatímco kryokapsle oživuje tělo přeživšího člena posádky na jeho dlouhé cestě zpět na Zemi, jeho probouzející se mysl vypráví vzpomínky na první kontaktní misi.