Soutěž studentských sci-fi filmů

Soutěž studentských sci-fi filmů je již neodmyslitelnou součástí programu Future Gate. Festival tím chce dát prostor mladým filmařům a filmařkám a představit jejich díla široké veřejnosti. I letos se můžete těšit na kolekci toho nejlepšího co vytvořili začínající režiséři a režisérky v České a Slovenské republice.


2027

režie Daniel Geisseder, 2022, 3 min., Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku

Příběh se odehrává ve velkém městě postiženém neznámou pohromou, která jej učinila neobyvatelným. Z původně živého a bohatého města se stala ruina, ve které zbyly jenom poničené budovy s rozbitými okny a zabarikádovanými dveřmi. Po jeho obyvatelích zbylo jen málo důkazů jejich dřívější existence. Jediná věc, kterou v tomto opuštěném městě můžeme zahlédnout v pohybu, je bádající malý robot, který má snahu něco vzácného nalézt. Oblast, kterou musí prozkoumat je rozsáhlá, nebude to tudíž snadný úkol. Robot se do prohledávání trosek a různých zákoutí pouští s velkým odhodláním a výdrží, ale čas ukáže, zda uspěje.


Absolutní shoda

režie Michael Klemm, 2023, 15 min., Slezská univerzita v Opavě

V blízké budoucnosti světu vládne umělá inteligence. Kromě chodu chytré domácnosti a pomoci v každodenních činnostech, dokáže taky najít dokonalou lásku, tzv. Absolutní shodu na moderní seznamce Blinder. Absolutní shodu hledá také Adam, mladý muž žijící pouze se svojí hlasovou asistentkou Lucy. Je zde však jeden problém, který Adama trápí, Lucy se stále Adamovu Absolutní shodu nedaří najít, přitom by to mělo být v tomto moderním světě tak snadné…


Čtvrtá místnost

režie Adam Kůs, Matyáš Vivodík, 2022, 12 min., Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku

V roce 2079 je svět zahalený hustou smogovou mlhou, města jsou vybydlená a nikde ani náznak života. Dva průzkumníci v ochranných oděvech a s technologií nedaleké budoucnosti procházejí pozůstatky lidských obydlí a byt za bytem hledají jakoukoli naději pro budoucnost lidské rasy.


Metro

režie Mikuláš Hrdlička, Petr Vlček, 2023, 5 min., FAMU

Dystopický příběh z prostředí opuštěného metra. Poté, co muž objeví první anomálie, se rozhodne vstoupit do neznáma a vystavit své fyzické i psychické bytí zkoušce. Nastupuje do metra, které ho veze do sféry bezčasí. Beznadějně se snaží vyrovnat s novým fungováním času a prostoru, ale tato zkouška je těžší, než si myslel.


Retrograde

režie Gabriel Malík, 2023, 17 min., Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku


Val a Alex se v dystopické budoucnosti živí jako novodobí hledači pokladů. Snaží se najít dávno zapomenutou technologii minulých civilizací a pak ji následně prodat. Val při průzkumu mnoho let opuštěných laboratoří omylem spustí experimentální zařízení, které ji v časových intervalech přemisťuje na zdánlivě náhodná místa. Zařízení jí nejde vypnout, a tak přes vysílačku řeší se svým starším kolegou Alexem, co má dělat. Dalším problémem pro Val je fakt, že zapnutím zařízení aktivovala i planetární ochranu včetně hlídkujících dronů, které jí můžou velice rychle zneškodnit za předpokladu, že ji najdou. Alex nakonec zjistí, že je toto zařízení velice cenné, a že je jen jedna možnost, jak ho deaktivovat tak, aby se dalo prodat na černém trhu. Tou možností je zabít jeho současného nositele.


Somnio Ergo Sum

režie Michal Špitálský, 2023, 3 min., Northumbria University

Modely umělé inteligence sbírají miliony vstupů, zpracují je a následně přetvoří do něčeho napůl-nového. Stejně tak funguje lidský mozek, když spíme. Lidé to nazývají „sny“. Krátký experimentální film Michala Špitálského navazuje na surrealistickou tradici hledání inspirace v lidském podvědomí a obsahuje pouze volný děj sestavený z autorových snů. Film je digitální stop-motion animací v dadaistickém kolážním sytlu. Všechny prvky filmu byly navíc nagenerovány modely umělých inteligencí (simulující generaci snů v našem mozku) a následně přetvořeny lidskou rukou. Film se tím dotýká témat jako je originalita a funkce algoritmů jakožto umělcův nástroj. 


Za hranice

režie Dominik Zbořil, 2023, 27 min., Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně


Rok 2032, V České lidové republice jsou lidem odpírána všechna základní práva. Právo na názor. Na život. Na svobodu. Lidé prchají z útlaku totalitního režimu  přes ostře  střežené hranice  do Zlínského  státu, mnoho z nich však cestu do ráje nepřežije. Dvacetiletý Miro se chce o útěk pokusit se svým kamarádem Jurajem, svádí však boj nejen s vlastním strachem, ale i svědomím. Emigrace by znamenala opustit milovanou mámu, která se kvůli nízkému sociálnímu kreditu navíc dostává do problémů s režimem. Miro tak stojí před nejtěžší volbou v životě: zůstat či odejít? Bezvýchodná situace jej dohání k zoufalému řešení.


Krátké sci-fi filmy od iShorts 2023

Ani v letošním ročníku nebude chybět již tradiční pásmo krátkých filmů z výběru iShorts. A bude to opravdu síla – čekají vás síly mimozemské, nadpřirozené, síly zla i lidské lásky. Síly gravitace i touha dobýt vzdálené světy, ovládnout nové technologie i budoucnost. Tematicky pestrý blok jsme tentokrát zaměřili především na evropskou tvorbu na poli krátkometrážních filmů, které překračují zavedené žánrové kategorie.


Crazy Crabs from Outer Space (Finsko)
Režie: Magdaleena Jakkila | Producent: Johan-Sebastian Rintala | Hrají: Lena Labart, Tuomas Rinta-Panttila, Saana Koivisto | Rok výroby: 2022 | Délka: 23 min | Hraný film


Zatímco Zemi ohrožuje blížící se invaze vesmírných krabů, Pirjo a její mimozemský mazlíček Sebastian se pokusí o zoufalý útěk.

The Land of Milk and Honey (Belgie)
Režie: Isabelle Nouzha | Producenti: Fragments asbl, Isabelle Nouzha, Zoo Théâtre | Hrají: Olindo Bolzan, Romain David, Jérôme De Falloise | Rok výroby: 2022 | Délka: 11 min | Animace


Po sérii masivního ničení jsou obyvatelné území, která zbyla, chráněna obrovskými zdmi. Mezi těmito zdmi se na jedné straně nachází populace zbídačených přeživších a na druhé straně elity, které jsou ochotny přeměnit vztek obyvatel v pracovní sílu.


Growing (Francie)
Režie: Agata Wieczorek | Producent: Le Fresnoy | Hrají: Nina Andre, Dominika Walo, Nela Wieczorek | Rok výroby: 2021 | Délka: 18 min | Hraný film


Ewa absolvuje školení v oboru porodnictví v lékařském simulačním centru. V říši podobné životu jsou těhotenství a porod opakovaně prováděny umělými těly v automatických procedurách, které neumožňují žádnou interupci. Rozpoznání lidských rysů v ženské figuríně simulující těhotenství odstartuje sérii událostí, které nutí Ewa radikálně zpochybnit simulované mateřství jako předurčený zážitek.


Heartless (Island)
Režie: Haukur Björgvinsson | Producenti: Haukur Björgvinsson, Tinna Hrönn Proppé | Hrají: Jóhann Kristófer Stefánsson, Bríet Elfar, Nanna Kristín Magnúsdóttir | Rok výroby: 2021 | Délka: 16 min | Hraný film

Mladý pár Anna a Gunnar žijí ve společnosti, ve které je lidem každých sedm let v loterii přidělen nový manžel. Plni zármutku dvojice prožívá svou největší noční můru tváří v tvář životu s novým partnerem.


The Wooden Ghost (Česká republika)
Režie: David Daenmark | Producent: FAMU | Hrají: Tomáš Pichl | Rok výroby: 2023 | Délka: 11 min | Hraný film


Atmosferický snímek o zarputilém řezbáři pracujícím na podobizně ženy a o nezvané
návštěvě uprostřed temné noci. Jakmile se rozletí okenice, začnou se dít podivné věci.
Krátkometrážní horor je variací na báseň E. A. Poea Havran a chytře kombinuje hranou akci s
animovanými scénami.


Projekce proběhne v originálním znění s českými a anglickými titulky. Celková délka projekce 79 minut.