Praha 29.9. 16:00 Galerie Lucerna | beseda | zdarma


Kyborg – neboli kybernetický organismus, který vzniká spojením organických a mechanických částí. V dnesní době již zdaleka nejde pouze o fikci, ale reálné zásahy do lidského těla, které se provádí formou chirurgického zákroku. Momentálně jsme teprve na samotném začátku, ale výzkum v této oblasti probíhá velice bouřlivě. Například nyní na řadu přichází společnost Neuralink, které se podařilo implantovat mozkový čip (implantát rozhraní mozek – počítač) do lidského mozku – díky tomu ochrnutý pacient byl schopen ovládat počítat svými myšlenkami. Ve vzdálenější budoucnosti se s největší pravděpodobností bude dařit pacientům navracet zrak, sluch, celková mobilita a vůbec vylepšovat naše biologické (omezené) schopnosti – pokud tedy o to budeme stát. Čeká nás tedy revoluční proměna člověka v souvislosti s rozvojem technologií a nastupující nezastavitelnou umělou inteligencí? A co otázka transhumanismu?


HOSTÉ

Mgr. Michal Vavrečka, Ph.D. www.ciirc.cvut.cz/cs

Vědecký pracovník Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, ČVUT v Praze (CIIRC). Vystudoval psychologii na Masarykově univerzitě v Brně, kde absolvoval doktorandské studium. Na ČVUT vyvíjí metody integrace informací z jednotlivých smyslů a jejich převedení do jednotného rámce, který by umožnil umělému mozku přemýšlet, hovořit a jednat. Své metody testuje na humanoidních robotech trénovaných pomocí principů vývojové robotiky.


prof. RNDr. MUDr. Ondřej Bradáč, Ph.D. www.lf2.cuni.cz

Ondřej Bradáč je uznávaný neurochirurg a profesor na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a v Motolské nemocnici. Vystudoval 1. lékařskou fakultu a Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2006 se věnuje postgraduálnímu studiu v oblasti neurověd, se zaměřením na cerebrovaskulární onemocnění. V letech 2009-2010 byl stážistou na neurochirurgickém oddělení Royal Hallamshire Hospital v Sheffieldu, UK. Od roku 2021 působí jako zástupce vedoucího neurochirurgického oddělení a má za sebou více než 100 publikovaných prací, s celkovým počtem 2166 citací a H-indexem 21. Je aktivním členem České neurochirurgické společnosti a EANS a je zapojen do různých výzkumných grantových projektů v oblasti neurochirurgie a biomedicínských analýz.


doc. Mgr. Ing. Miroslav Vacura, Ph.D. www.kfil.vse.cz  

Miroslav Vacura působí na Katedře filosofie Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Vystudoval filosofii a logiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy a znalostní inženýrství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Patří mezi první české občany („kyborgy“), který ve svém těle nosí bezkontaktní čip – dle svých slov se sám již dříve zajímal o tendence zdokonalování člověka. První aktivity v tomto směru pozoruje už někdy v roce 1700 před naším letopočtem…