Praha 29.9. 17:00 Galerie Lucerna | beseda | zdarma


V dnešní době se umělá inteligence (AI) stává stále důležitější součástí našich životů, která má obrovský potenciál také v oblasti umění a kultury. AI pomáhá umělcům v procesu tvorby tím, že nabízí nápady a inspiraci, na kterou by umělci sami možná ani nepřišli. Objevují se ale také obavy – někteří lidé se domnívají, že umělá inteligence bude brát umělcům práci a nahradí je stroji. Zapomínat také nesmíme na etické a právní otázky, které se týkají vlastnictví a autorských práv uměleckých děl vytvořených pomocí umělé inteligence. AI bude v nadcházejících letech v umělecké tvorbě hrát čím dál větší roli, a proto bude důležité najít rovnováhu mezi umělcem lidským a syntetickým. Umělá inteligence by měla být spíše nástrojem, který umělcům pomáhá než nástrojem, který nahrazuje lidskou tvorbu. Co si o tom myslíte vy?


HOSTÉ

Petr Salaba www.petrsalaba.cz

Petr Salaba je režisér, scenárista, dokumentarista a fotograf. Vystudoval divadelní vědu a filozofii na norské univerzitě Red Cross Nordic a poté absolvoval katedru dokumentární tvorby na FAMU. Zaměřuje se na kreativní komunikaci vědy, vede workshopy o generativní umělé inteligenci a spojuje své umělecké a technické dovednosti. Za svůj absolventský film llllllIIIIl získal v roce 2017 hlavní cenu v kategorii česko-slovenská soutěž na festivalu Academia Film Olomouc. Jeho nejnovějším počinem je krátkometrážní snímek Scalespace (2023), který byl kompletně vygenerovaný umělou inteligencí.


Mgr. Alžběta Solarczyk Krausová, Ph.D. www.ilaw.cas.cz

Zakladatelka a ředitelka společnosti Respectful AI. Vede také Centrum pro výzkum inovací a kyberpráva na Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Založila a předsedá mezinárodní konferenci SOLAIR (Society, Law, Artificial Intelligence and Robotics). Působila jako členka Expertní skupiny na odpovědnost a nové technologie pro Evropskou komisi, členka sítě expertů ONE AI při OECD a jako expertka za ČR při vyjednávání návrhu doporučení na etiku umělé inteligence UNESCO. Spoluzakládala platformu Czech Women in AI. Specializuje se na etické a právní aspekty umělé inteligence, robotiky, brain-computer interfaces a propojování technologií s biologickým životem.


Jakub Javora, M.A. www.javoraj.com

Digitální umělec a designér. Studoval malbu při ateliéru akademického malíře Zdeňka Berana na pražské AVU a je pravděpodobně jediným, kdo všechna díla v rámci studia ateliéru malby tvořil čistě digitálně. Svou kariéru začínal ve firmách jako je UPP, kde se věnoval malbě prostředí pro hollywoodské filmy, vytvořil také vizuály pro řadu herních titulů. V roce 2018 spolupracoval na vývoji nástroje Ebsynth, který předznamenal AI generativní hype v posledních letech. Založil umělecko-technologický projekt s názvem Studio Paranormal, mezi jeho klienty patří HBO, Netflix nebo Apple TV.


MODERÁTORKA BESEDY

Mgr. Dita Malečková, Ph.D www.ditamorg.wixsite.com/ditamaleckova

vystudovala filosofii a informační vědu na Univerzitě Karlově. Od roku 2009 působila na Studiích nových médií FF UK, od roku 2019 se zabývá tématem umělé inteligence, je spolutvůrkyní projektů Digitální filosof a Digitální spisovatel a v roce 2024 vydala v nakladatelství Dybbuk „co-written“ knihu ANIMAL napsanou ve spolupráci s umělou inteligencí.