Minulé ročníky
The Cyber Revolution is Coming
Tématem 7. ročníku byla Cyber Revolution. Zlatá éra kyberpunku je již sice za námi, ale jeho vliv trvá – dokážete si představit sci-fi bez implantátů, hackerů, umělé inteligence a megakorporací?
Současný svět se ale kyberpunku začíná nepříjemně podobat. Punku sice ubylo, zato kybernetická dystopie se zdá být na dohled. Neuronové sítě, které o nás vědí víc, než my sami, fake news, kamery rozpoznávající vaše obličeje, válčící drony, nadnárodní korporace nemilosrdně drancující planetu i společnost působí jako temné mraky na obzoru. Co se ale nám zdá jako blížící se hrozba, to již někteří lidé žijí. Digitální dystopie, kterou jisté totalitní země masivně exportují, je jednou z největších hrozeb současnosti. Držme proto protestujícím v Hongkongu palce. Jsou to právě oni, kdo tvoří hráz mezi námi a kybernetickou totalitou.
Naštěstí existuje proti autoritářství vakcína, a tou je vzdělávání. Proto na sedmém ročníku Future Gate uvádíme školní projekce. Festival se tak stává nástrojem mediální výchovy, upozorňuje na palčivé problémy současnosti jako je kyberšikana a další problémy v online světě.
Chceme také poděkovat našim hlavním partnerům, protože bez nich by se festival nemohl uskutečnit: JRC, ESA BIC Prague, Microsoft, Sebastian Professional, Atomic Drink, Wacom, Živé firmy, Zážitky. cz, MindMaze Prague, Figures.cz, Fun Arena, Stardust Production a v neposlední řadě Prusa Research.
Velké poděkování patří i institucím a městům, které festival finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Praha, Brno a Plzeň. Zároveň svou záštitu festivalu udělili primátor hl. m. Praha Zdeněk Hřib a primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková.
Soutěž festivalu
7. ročník znamenal začátek soutěže celovečerních sci-fi filmů na festivalu Future Gate. O cenu za nejlepší film se utkalo 6 žánrově různorodých filmů: Barva z vesmíru, H0us3, Malý Joe, Poslední úsvit, Synchronic a Vivárium. Vítěze soutěže o nejlepší film vybrala tříčlenná mezinárodní porota. Ceny byly tematicky vyrobené 3D tiskařskou společností Prusa Research. Hlavní soutěž festivalu: Best Film: Poslední úsvit (The Last Sunsire, dir. Wen Ren) Audience Award: H0us3 (dir. Manolo Munguia)
Chips Hardy
Paradox, dysfunkce a snaha o vykoupení jsou vždy přítomnými tématy scénáristy, dramatika a spisovatele Chipse Hardyho. Vyvrcholením byl hit BBC1 a FX drama, seriál „Taboo“, který vytvořil, napsal a produkoval se svým synem Tomem Hardym. Taboo mu mimo jiné získal cenu Spolku spisovatelů Velké Británie za nejlepší seriálové drama. V současnosti pracuje na filmové adaptaci Čapkova dystopického mistrovského díla „Válka s mloky“. Přednáška bude v angličtině.
Andrea Slováková
Doktoráty získala z Filmových studií na Filozofické fakultě a Mediálních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, studovala dokumentární tvorbu na FAMU a strategický management na Cambridge Business School. Na českých univerzitách vyučuje teorii a historii dokumentárního a experimentálního filmu. Působila ve vedení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a dosud zde pracuje jako dramaturgyně. Od května 2020 bude působit jako děkanka FAMU.
Benjamin Slavík
Absolvent filmových studií na FF UK. Nyní na stejné fakultě studuje estetiku. Ve své výzkumné práci se zaměřuje na přesahy a vztahy mezi současnou filosofií, literaturou, výtvarným uměním a filmem. Specializuje se především na francouzskou jazykovou oblast. Texty o filmu publikoval v minulosti časopise Živel. Aktuálně přispívá do Film a doby, A2, nebo Deníku N.
Zahraniční hosté
Manolo Munguia
Poté, co vystudoval telekomunikační inženýrství v Santander (Španělsko) a filmovou režii v Barceloně (Španělsko), Manolo pracoval jako vedoucí fotografie na krátkých filmech jako „Colmillos de Felpa“ nebo „Envidia“ a režíroval dva krátké filmy, které se promítaly na mezinárodních filmových festivalech „GOW“ a „ROTA“. “H0US3” je jeho režisérský celovečerní debut.
Miguel Llansó
Miguel Llansó, velký fanoušek experimentální punkové hudby a filmů, studoval filozofii a film, než se vydal na mnoho svých dobrodružství, jako je Jean Rouch nebo Werner Herzog. Pro něj je filmařství přátelství, riziko, provokace, podvracení a svoboda. Ježíš ti ukáže cestu…k dálnici (2019) – sci-fi politická satira natočená mezi Etiopii, Estonsku, Lotyšsku a Španělsku – je Miguelovým druhým celovečerním filmem, který měl premiéru na festivalu Fantasia a Neuchâtel International Fantastic Film Festival.
Valeri Milev a Timur Turisbekov
Film Kulky spravedlnosti přiletí do Prahy reprezentovat režisér filmu Valeri Milev a producent a zároveň hlavní herec Timur Turisbekov. Tato sympatická dvojice stojí za vznikem post-apokalyptického snímku, který si diváci zamilovali na žánrových festivalech po celém světě. Kulky spravedlnosti se stanou kultovkou!
Jozef van Wissem
Zvuk loutny je neodmyslitelně spjatý s dávnými časy, ale v Americe žijící Holanďan Jozef van Wissem ve své tvorbě otevírá tomuto tradičnímu nástroji nové horizonty. Jozef van Wissem se do myslí posluchačů zapsal především díky soundtracku k filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci. Na koncertech v Praze a Brně představí své nové album Ex Mortis.