Minulé ročníky

Postapocalyptic Edition

Osmý ročník festivalu Future Gate proběhl v září a a říjnu 2021. Ve čtyřech filmových sekcích nabídl přes 30 filmů. Tradiční filmovou soutěž, sekci legend a dokumenty nově doplnily studentské filmy. Osmý ročník festivalu reagoval na současnou korona-krizi a představil postapokalyptický žánr.

Koronavirus postavil před náš svět novou výzvu. Naše civilizace čelí hrozbě nejen zdravotní, ale i ekonomické a potažmo sociálně-politické. Ukázalo se, že lidstvo je zranitelnější mnohem víc, než jsme si mysleli. Onemocnění Covid-19 ale není první reálná hrozba, které lidstvo čelí. Filmaři již mnoho let předkládají své apokalyptické vize. Jaderné následky případné 3. světové války nebo strach z virů mimozemského původu vystřídali v posledních desetiletí reálnější hrozby jako je devastace přírody, globální oteplování nebo nedostatek vody. Vypadá to, že největší hrozbou pro lidstvo je lidstvo samotné. Budeme žít ve světě podobném tomu ze série Šílený Max?

Tématem chtěl festival upozornit na aktuální i budoucí problémy související s činností člověka. Postapokalyptický subžánr nabízí dostatek podnětů k zamyšlení a zároveň kvalitní filmovou tvorbu. Festival představí různé podoby konce tradičního světa a stejně tak poukáže, jak by taková zkáza ve skutečnosti vypadala, jak ji předejít a co je potřeba změnit. Téma bude rezonovat ve vybraných filmech a doprovodném programu (besedy, přednášky, program pro školy, umělecké instalace).

Chceme také poděkovat našim hlavním partnerům, protože bez nich by se festival nemohl uskutečnit: JRC, Zážitky.cz, Figures.cz, MindMaze Prague, Canon, IS Produkce, SupremeXP, Stardust Production a v neposlední řadě Prusa Research.

Velké poděkování patří i institucím a městům, které festival finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Praha, Brno, Plzeň a Městská část Praha 1. Zároveň svou záštitu festivalu udělili primátor hl. m. Praha Zdeněk Hřib a primátorka statutárního města Brna Markéta Vaňková.

Soutěž festivalu

Mezinárodní tříčlenná porota vybrala nejlepší film z pěti žánrově různorodých filmů: DEMONIK, LAPSIS, POSLEDNÍ MISE ZÁHADNÉHO PAULA W.R., UTAJENÍ BOHOVÉ a VE STÍNECH. Porota rovněž rozhodla o nejlepšícg studentských sci-fi filmech. Členy poroty byli storyboardista Kurt van der Basch, dramaturg a ředitel kina Aero Jiří Flígl a vědec Jan Lukačevič. Diváci hlasovali o vítězi Ceny diváků.Ceny jsou tematicky vyrobené 3D tiskařskou společností Prusa Research.

Vítězné filmy hlavní soutěže:
Best Film: Lapsis (dir. Noah Hutton)
Audience Award: Demonic (dir. Neill Blomkamp)

Soutěž studentských filmů:
1. 🥇 Ant Hill (dir. Marek Náprstek)
2. 🥈 Red Cap F30.2 (dir. Jakub Vrbík, Patrik Balonek, Matěj Sláma)
3. 🥉 I Heard the Moon-Lady Weaving (dir. Vasco Viana)

Kurt van der Basch

storyboardista

Kurt van der Basch, 1975, storyboardista a ilustrátor žijící v Praze, vyrostl v přímořském regionu na východním pobřeží Kanady, kde studoval klasický klavír. V roce 1999 nastoupil do filmového a televizního průmyslu jako asistent v kanceláři, ale brzy začal navrhovat a ilustrovat rekvizity, pracoval jako malíř kulis a později vytvářel koncepty a ilustroval rekvizity a kulisy pro film "Vetřelec vs. Predátor" a životopisný fantasy film Terryho Gilliama "Bratři Grimmové". Díky svému talentu pro rychlou kresbu se Kurt v roce 2003 začal věnovat storyboardingu. Od té doby uplatnil své kreslířské dovednosti v široké škále médií v Evropě i ve Spojených státech, od produkčních ilustrací k hudebním videoklipům pro Janet Jackson, Kanye Westa a Madonnino turné "Sticky and Sweet" z roku 2009 až po storyboardy pro monumentální reboot filmu "Star Wars: Síla se probouzí" režiséra J. J. Abrahamse z roku 2015. Mezi Kurtovy nejnovější projekty patří nadšeně očekávaná fantasy série "Pán prstenů".

Jiří Flígl

dramaturg, ředitel kina Aero

Aktuální ředitel kultovního pražského kina Aero, vedle toho festivalový dramaturg a někdejší filmový publicista. Podílí se na programu Festivalu otrlého diváka a Letní filmové školy, v minulosti spolupracoval také na přehlídkách Serial Killer, Filmasia, Febiofest či Fresh Film Fest. Přispěl statěmi do sborníků Krev, slzy a sperma: Čítanka filmového braku a Made in Japan: Eseje o současné japonské popkultuře. Jeho články o kinematografii i videohrách vycházely v Cinepuru, A2 či na Aktuálně.cz. Kdysi dávno spoluzaložil web o asijských filmech Rejže.cz. Působil také jako dramaturg převzatých pořadů v České televizi.

Jan Lukačevič

vědec

Jan Lukačevič působí jako NATO2030 Young Leader, tedy člen poradního sboru Generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Od roku 2017 působí na Akademii věd, mimo doktorandského studia na MFF UK založil i laboratoř Marsonaut, projekt pro pěstování rostlin v podmínkách jako na Marsu. Rovněž přibližuje vědu široké veřejnosti na sociálních sítích, kde patří k nejúspěšnějším popularizátorům v České republice. Působí v Nadačním fondu Neuron jako Neuron Founder. Za svůj dřívější výzkum pod hlavičkou Evropské kosmické agentury byl vybrán společnostmi Google a Financial Times do New Europe 100: seznamu 100 lidí ze střední a východní Evropy s největším vlivem na naši budoucnost.

Zahraniční hosté

Neill Blomkamp

Režisér filmů District 9, Elysium a Demonik

Jihoafrický spisovatel a režisér Neill Blomkamp se ve věku 18 let přestěhoval do Kanady, kde začal svou kariéru výtvarníka vizuálních efektů ve filmu a televizi. Nejvíce je známý jako spoluautor scénáře a režisér District 9 (2009), Elysium (2013), Chappie (2015) a jeho nejnovějšího celovečerního filmu Demonic (2021). Od roku 2015 vyvíjí experimentální filmy pro své nezávislé studio Oats Studios. Mezi nejvýznamnější díla patří Rakka (2017), Firebase (2017) a Zygote (2017).

Chino Moya

režisér filmu Utajení bohové

V Madridu narozený, v Londýně žijící, Chino Moya, přistupuje ke své práci multižánrově a kombinuje filmovou tvorbu, fotografii a psaní komiksů. Jeho krátké filmy, hudební videa a reklamy byly soutěžně uvedeny na festivalech po celém světě a získaly několik ocenění, včetně Cannes Lions. Moya režíroval hudební video Digital Witness pro zvěvačku St. Vincent, které bylo v roce 2014 zvoleno časopisem Rolling Stone jako jedno z 10 nejlepších hudebních videí a bylo uvedeno v časopise Times. Kromě své filmové práce Chino Moya právě vydal komiks Flat Filters a jeho poslední fotografická kniha, Monosodium Glutamate, má být vydána na konci roku. Na festivalu Future Gate v Praze a Brně Moya osobně uvede svůj celovečerní debut Utajení bohové.

Danielle Kummer

režisérka filmu Vetřelec na jevišti

Danielle Kummer, narozená v severním Londýně, studovala film a média na univerzitě v Kapském Městě v Jižní Africe, posledních 8 let pracuje jako kameramanka a střihačka v Londýně na krátkých filmech a promo videích. Vetřelec na jevišti natočila společně s režisérkou Lucy Harvey, jde o jejich první celovečerní dokumentární film.

Marc Fehse

režisér filmu Sky Sharks

Marc Fehse je vystudovaný umělecký režisér se zaměřením na Film & Design. Kvůli své lásce k pohyblivým a ne pohyblivým obrazům studoval design na Akademii výtvarných umění v Braunschweigu. Před bakalářským studiem strávil jeden semestr v Los Angeles, kde pracoval v různých společnostech a školách. Po 20 letech práce v hudebním sektoru založil filmovou a designovou agenturu Marctropolis, realizující různé reklamní a hrané filmové projekty. Mezi její zákazníky patří Volkswagen, Siemens, Red Bull, ARD, ZDF, Universal, New Yorker a další. Mezi jeho vlastní filmové produkce patří „Sex, Dogz a Rock 'n' Roll“, „Spores“, „The Power of Soul“, „Sky Sharks“. K agentuře je připojeno vydavatelství, které úspěšně vydává audio knihy a rozhlasové hry. Marc získal dvě ocenění Lionel Design Awards a jeho publikační tvorba byla několikrát oceněna jako nejlepší rozhlasová hra roku! Před osmi lety založil žánrový filmový festival „Cinestrange“. Hvězdnými hosty posledních ročníků byli Dario Argento, Joe Dante, John Badham...