Pátý ročník festivalu vzdával holt všem ženám v žánru science fiction, i mimo něj. Ellen Ripley a Sarah Connor, ty se dokáží dobře postarat jak samy o sebe, tak o celou galaxii.
Tématem v roce 2018 byly ženy ve sci-fi. To už dávno přestalo být doménou mužů. O své místo se již dlouho hlásily hrdinky jako je Ellen Ripley, Sarah Connor nebo princezna Leia. Ty nepotřebují ochranu silných mužů. Dokáží se dobře postarat jak samy o sebe, tak o celou galaxii. Ženy se stále více prosazují také ve světě vědy. Tímto ročníkem jsme chtěli vzdát hold jak fiktivním, tak skutečným ženám vědy a fantastiky.
Pátý ročník byl opět o něco větší a zajímavější, než ročníky předchozí. Nezvládli bychom to bez podpory našich partnerů: JRC, MindMaze, ESA BIC Prague, Zážitky.cz, Živé firmy, MANA, Secco+. Velmi si vážíme také podpory měst Praha, Brno a Plzeň. Děkujeme také vám, divákům, že nám zachováváte přízeň.
Hosté festivalu
Robin Kašpařík
Film a jeho historie Robina Kašpaříka fascinují od dětství. V roce 2009 natočil krátký snímek Seance, který byl uveden na světových hororových festivalech včetně hollywoodského Screamfestu. Jako první Čech získal svolení zfilmovat povídku bestsellerového spisovatele Stephena Kinga. Krátký sci-fi horor Jsem brána natočil ve dvou verzích: jednu pro kina a druhou pro technologii fulldome, která umožňuje promítání do kupolí planetárií.
Bodo Kox
Začínal jako nezávislý filmař. Filmem Marco P. a zloději” dobil mnoho festivalů nezávislého filmu.Studoval na filmové školy v Lodži a Wajdově škole ve Varšavě. Za svůj první snímek určený širšímu publiku Dívka ze skříně získal polské filmové ocenění “Orzeł” - objev roku. Jeho nejnovější film Muž s kouzelnou krabičkou vstoupil do kin v Polsku v říjnu 2017.
Doc. Ing. Ivan M. Havel, Ph.D.
Absolvoval FEL ČVUT v Praze. V letech 1969–1971 studoval na University of California v Berkeley, kde získal doktorát z počítačových věd. Několik let po návratu pracoval jako výzkumný pracovník v Ústavu teorie informace a automatizace ČSAV. V současné době působí v Centru pro teoretická studia (společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR), jehož byl v letech 1990 – 2008 ředitelem. Přednáší na MFF UK. Je rovněž šéfredaktorem časopisu Vesmír, členem Academia Europea, mezinárodního poradního sboru Nadace Forum 2000 a dalších institucí. Zajímá se o počítačové vědy, umělou inteligenci, kognitivní vědy a s nimi spojené filozofické otázky. V roce 1980 publikoval knihu "Robotika - úvod do teorie a funkce kognitivních robotů", první monografii v oboru robotiky u nás.