Minulé ročníky

Umělá inteligence

Celkem 11. ročník Future Gate Sci-fi Film Festival proběhl v 8 městech a 15 kinosálech České a Slovenské republiky. Festival uvedl 37 filmů, dohromady proběhlo 86 projekcí, 25 besed a přednášek, 3 projekce s hudebním doprovodem, 3 výstavy a další bohatý doprovodný program s více než 30 hosty. Future Gate navštívilo 6 600 diváků.

Tématem byla umělá inteligence. Festival se zaměřil na otázku přítomnosti AI v umění, stejně jako její možné zneužití a hrozby ve filmech i skutečném světě. Téma se odráželo nejen ve filmovém programu, ale také v doprovodném programu např. u instalace ztvárňující tzv „data monolith“ nebo u filmové výstavy, kterou vytvořila samotná AI.

Hlavním hostem festivalu byl režisér a jeden ze zakládajících členů skupiny Monthy Python Terry Gilliam. Na festivalu převzal cenu za přínos žánru science fiction a uvedl své filmy 12 Opic a Brazil, ke kterým proběhla i diskuze s diváky. Kromě toho převzal i čestnou cenu vzdávající hold filmu Brazil od partnera festivalu PrusaLab.

Festival navštívili i tvůrci většiny filmů hlavní soutěžní sekce. Zahajovací film Dcera slunce uvedla producentka Mackenzie Leigh a režisér Ryan Ward. Snímek Úžasná Esluna kanadského režiséra Denvera Jacksona obdržel cenu diváků. I další tvůrci uvedli své filmy, mezi nimi řecký režisér hororu Květy byly její láskou Yannis Veslemes, španělský režisér Miguel Llansó nebo americký komik a spoluautor komedie Pojedeme na Mars Darren Trumeter.

České tvůrce a vědce zastupovali držitel ceny Anděl Leoš Hort aka HRTL, režisér prvního českého AI filmu Petr Salaba, přední český neurochirurg prof. RNDr. MUDr. Ondřej Bradáč, Ph.D., odborníci na umělou inteligenci doc. Ing. Václav Jirsík, CSc., Mgr. Michal Vavrečka, Ph.D., RNDr. Jiří Materna, Ph.D. a mnozí další zajímaví hosté.

Děkujeme všem partnerům a institucím za podporu a spolupráci.
Děkujeme všem divákům. Doufám, že jste si festival užili.
Děkujeme skvělému týmu Future Gate. Bez vaší energie by festival nebyl.

Fotografie z festivalu můžete zhlédnout na Facebooku nebo Instagramu a aftermovie z Prahy a Brna kromě třeba na našem YouTube kanálu.

Porota festivalu

O hlavní ceně rozhodla mezinárodní porota. Členy poroty byla česká pedagožka, vědecká pracovnice FAMU a bývalá šéfredaktorka časopisu Cinepur Helena Bendová, český moderátor a manažer Saša Michailidis a Ian Nathan, britský režisér a spisovatel zabývající se filmovými legendami. Festival udělil i cenu diváků na základě hlasování návštěvníků kin. Do hlavní festivalové soutěže letos dramaturgové vybrali ze stovek přihlášených filmů sedm nejzajímavějších. Ty reprezentovaly nejlepší filmové novinky natočené za poslední rok a půl. Překvapily svým odlišným uměleckých zpracováním a představí nová témata. Festival zahájilo kanadské melancholické drama Dcera slunce režiséra Ryana Warda, film o osamělé pouti Sonnyho obdařeného nadpřirozenou mocí a jeho dvanáctileté dcery Hildie. Týden prázdninových radovánek, který tři dívky chtěly strávit v poklidném domě u jezera, se ve filmu Nekonečné léto změnil v noční můru plnou zkoumání světů mimo běžné lidské vnímání. Future Gate uvedl v předpremiéře také jeden z oceněných filmů festivalu v Cannes 2024. Substance režisérky Coralie Fargeat je satirický horor se skvělými hereckými výkony Demi Moore a Margaret Qualley, který si z prestižního francouzského festivalu odvezl cenu za nejlepší scénář. Světový tisk ho mimo jiné označil za naprostou senzaci a okamžitou klasiku. Diváci mohli okusit temně psychedelickou jízdu Květy byly její láskou, svižnou novozélandskou komedii Krystal času, nekorektním humorem prošpikovaný animovaný snímek Pojedeme na Mars, a autorský snímek Úžasná Esluna animátora Denvera Jacksona. Ceny jsou tematicky vyrobené 3D tiskařskou společností Prusa Research.

Vítězné filmy hlavní soutěže:
Best Film: Krystal času (režie Michael Duignan)
Zvláštní uznání poroty: Květy byly její láskou (režie Yannis Veslemes)
Cena diváků: Úžasná Esluna (režie Denver Jackson)

Soutěž studentských filmů:
1. místo: Držte si odstup (dir. Tan Lui Chan)
2. místo: Úkryt (dir. Martin Bystrianský)
3. místo: Odsouzeni k setrvání (dir. Matěj Martinec)

HELENA BENDOVÁ

Helena Bendová vystudovala filmovou vědu a v současnosti pracuje na FAMU jako pedagožka a vědecká pracovnice, zaměřující se na dějiny a teorii filmu a počítačových her. Několik let byla šéfredaktorkou filmového dvouměsíčníku Cinepur a redaktorkou časopisu pro teorii, historii a estetiku filmu Iluminace. Několik let pracovala také jako proděkanka pro vědu a výzkum na FAMU a předsedkyně Rady Státního fondu kinematografie. Je autorkou dvou odborných knih zabývajících se výzkumem média počítačových her a spolueditorkou dvou sborníků věnovaných jednak Jeanu-Lucu Godardovi a jednak teoretickému myšlení ve vztahu k audiovizi.

SAŠA MICHAILIDIS

Moderátor a manažer v oblasti kultury a médií. Moderuje kriticko-reflexní kulturní pořady ArtZóna na ČTart a Akcent na ČRo Vltava. Pracuje pro televizní stanici HBO a SVOD platformu MAX jako akviziční manažer a spolupracuje s MFF Karlovy Vary. Moderuje konference a slavnostní akce kulturních událostí. Dříve zastával pozice ředitele Radia 1 a projektového manažera na Ministerstvu kultury se zaměřením na digitalizaci a inovace v oblasti uchovávání a prezentace kulturního dědictví.

IAN NATHAN

Ian Nathan je spisovatel, moderátor a filmař žijící v Londýně. Jako scenárista a režisér debutuje snímkem Aliens Expanded, který je definitivním dokumentem o dokonalém sequelu. Napsal více než dvacet knih, včetně Alien Vault, Anything You Can Imagine: Peter Jackson and the Making of Middle-Earth, Stephen King At the Movies, Ridley Scott: A Retrospective Wes Anderson: The Iconic Filmmaker and His Work, James Cameron: A Retrospective a The Legend of Mad Max. Jeho další kniha Steven Spielberg: The Iconic Filmmaker and His Work, vyjde v říjnu 2024. Je bývalým redaktorem a výkonným redaktorem časopisu Empire, který je stále jedním z největších filmových časopisů na světě. Přispíval také do deníků The Times, Times Radio, The Independent, The Radio Times a Cahiers Du Cinema. Je autorem a moderátorem cyklu Classic Movies na britském kanálu Sky Arts.

Zahraniční hosté

TERRY GILLIAM

režisér filmů 12 OPIC a BRAZIL

Terry Gilliam se narodil v Minneapolis (USA) a vystudoval politologii na Occidental College v Los Angeles. Na začátku své kariéry pracoval jako ilustrátor pro různé časopisy, občas také v animačním studiu a jako asistent redakce magazínu Help! V roce 1967 se přestěhoval do Londýna, kde o dva roky později spolu s Terry Jonesem, Michaelem Palinem, Ericem Idlem, Johnem Cleesem a Grahamem Chapmanem založil slavnou komediální skupinu Monty Python, jejímž byl jediným americkým členem. Také se objevil a účinkoval v televizním seriálu Monty Python’s Flying Circus (1969-1974). Spolurežíroval první film skupiny Svatý grál (1975) a vytvořil krátký film The Crimson Permanent Assurance, který byl uveden jako předfilm k závěrečnému snímku Monty Pythonův smysl života (1983), za nějž získal Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v Cannes. Poté následovala řada dalších filmů, Brazil (1985, surrealistická satira, která získala nominaci na Oscara za nejlepší původní scénář), Dobrodružství Barona Prášila (1988), Král rybář (1991, nominace na Zlatý glóbus za nejlepší režii a vítěz Stříbrného lva na festivalu v Benátkách), 12 opic (1995), Strach a hnus v Las Vegas (1998, premiéra na festivalu v Cannes), Bratři Grimmové (2005), Imaginárium Dr. Parnasse (2009), Zero Theorem (2013, zařazen do oficiálního výběru filmového festivalu v Benátkách) a zatím jeho poslední filmový opus Muž, který zabil Dona Quijota (2018). V současnosti Gilliam pracuje na novém filmu s názvem The Carnival at the End of Days, který má mít premiéru v příštím roce. Kromě filmu je Gilliam úspěšný divadelní a operní režisér.

MACKENZIE LEIGH

producentka filmu DCERA SLUNCE

Mackenzie je držitelkou stipendia PBS INPUT Producer Fellowship od Corporation for Public Broadcasting, účastnicí Hot Docs Accelerator Program, JETS na Berlinale, Telefilm's Producers Without Borders na EFM a Frontières International Co-Production Market organizovaného Marché du Film. Mackenzie produkoval celovečerní film Son of the Sunshine (nominace CSA, Slamdance), který byl prvním celovečerním filmem režiséra Ryana Warda a prvním celovečerním filmem s objektivem Chayse Irvina, ASC CSC (Blonde, BlacKkKlansman). Mackenzie také produkovala snímky In the Beginning was Water and Sky (PBS), AMERIKA (nejlepší film INPUT TV) a nedávno produkovala Our Secret, Memories of Youth (CBC), To All That We Are (Inside Out TIFF Lightbox) a Time Traveling Through Time (PÖFF Shorts, SIFF, Flickers' Best Experimental Film). Mackenzie v současnosti připravuje svůj režijní celovečerní debut Northen Lights, který podporuje Manitoba Film & Music. Mackenzie je absolventkou programu kreativní produkce Women in Film Los Angeles, vedeného Michelle Raimo (Terapie láskou) a Laurou Caulfield (Vlk z Wall Street).

RYAN WARD

režisér a hlavní herec filmu DCERA SLUNCE

Ryan pochází z Winnipegu v Manitobě - hlavního města chudoby a násilné kriminality v Kanadě, kde se nachází největrnější roh ulice v zemi a kde jediná věc chladnější než počasí je přijetí myšlenky, že zde skutečně existuje filmový průmysl. Ale jak Ryan dokládá, někdy ty nejzajímavější příběhy pocházejí z těch nejnepravděpodobnějších míst. Vyrůstání v mrazivé kulturní pustině, kde natáčí převážnou část svých filmů, vtisklo jeho tvorbě drsný realismus a poetické hledání jakéhokoli smyslu inspirované pastelovými západy prérijního slunce, městským úpadkem jeho rodného města a outsiderskými filmaři, jako jsou Joel Potrykus, Vincent Gallo, Gasper Noé a jeho bývalý univerzitní profesor Guy Maddin. Ryanův celovečerní debut SON OF THE SUNSHINE (Slamdance) byl nominován Kanadskou filmovou a televizní akademií na Canadian Screen Award (CSA). Film byl promítán na více než 50 festivalech, získal 13 ocenění a byl distribuován společnostmi Netflix, Amazon, HBO, Hulu a MUBI. Ryan také napsal a režíroval filmy In the Beginning was Water and Sky (PBS) a Time Traveling Through Time (Tallinn Black Nights, Seattle International Film Festival, první cena Flickers za nejlepší experimentální film). Jeho nový celovečerní film The Aquanaut and the Shipwreck se natáčí letos na jaře v Los Angeles.

MIGUEL LLANSÓ

režisér filmu NEKONEČNÉ LÉTO

Předtím, než se Miguel vydal na svá četná dobrodružství, studoval v Tallinnu filozofii a kinematografii. Je velkým fanouškem experimentálně punkové divnohudby a filmů. Mezinárodního uznání se mu dostalo, když začal natáčet v Etiopii. Jeho díla byla mimo jiné uvedena na festivalech Sundance, Rotterdam a Locarno a získala pozitivní recenze od Variety, Screen Anarchy, New York Times, Hollywood Reporter, atd. Miguel natáčel především v Etiopii, která je jeho druhým domovem. Filmy „Where is my dog?“ a „Chigger Ale“ měly premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu a Locarnu a byly promítány na BAFICI, v Tampere, Hamburku a na více než 50 mezinárodních filmových festivalech. Crumbs (2015), postapokalyptické afro-futuristické dobrodružství v Etiopii, byl Miguelův celovečerní debut, který měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu a byl promítán na festivalech Fantasia, Los Angeles Film Festival a více než 100 filmových festivalech po celém světě. Ježíš ti ukáže cestu k dálnici (2019), sci-fi politická satira natáčená mezi Etiopií, Estonskem, Lotyšskem a Španělskem, je Miguelův druhý celovečerní film, který byl promítán mimo jiné na Future Gate sci-fi filmovém festivalu 2020.

DARREN TRUMETER

autor, herec a producent filmu POJEDEME NA MARS

Darren Trumeter je americký komik a scenárista. Je členem komediální skupiny The Whitest Kids U' Know a pět sezón hrál v jejím televizním seriálu na kanálu Independent Film Channel. Umí výborně udržet hlavu v klidu, když mu někdo stříhá vlasy.

DENVER JACKSON

tvůrce filmu ÚŽASNÁ ESLUNA

Denver Jackson pochází z jihoafrického Port Elizabeth a k animaci a tvorbě vizuálních efektů se dostal jako samouk. S tvorbou filmů začal už na střední škole, než s rodiči emigroval do Kanady. Jako tvůrce se výrazně opírá o fantaskní prvky a zároveň o reálné postavy a situace. Pracuje na hraných i animovaných filmech, mísí konvence obou médií, aby vytvořil svůj vlastní jedinečný styl a je známý tím, že píše, režíruje, natáčí, stříhá a animuje téměř výhradně sám. Jeho snímek THE WISHING JAR (2016) se promítal po celém světě, mimo jiné na třech festivalech, kde probíhají kvalifikace na Oscary, a získal cenu za nejlepší animovaný film na Mezinárodním filmovém festivalu San Diego Comic Con a Heartland Film Festival, zatímco jeho první krátký animovaný film CLOUDRISE (2013), který získal prestižní ocenění Vimeo Staff Pick, je průřezem 400 hodin obsahu nahrávaného každou minutu na Vimeo. Napsal, režíroval a animoval tři celovečerní projekty od webseriálu (Esluna: The First Monolith) po dva celovečerní filmy (Esluna: The Crown of Babylon a Esluna: The Worlds Divide, který na festivalu uvádíme pod názvem Úžasná Esluna).

YANNIS VESLEMES

režisér filmu KVĚTY BYLY JEJÍ LÁSKOU

Yannis Veslemes se narodil v roce 1979 v Aténách a je filmovým režisérem a hudebním skladatelem. Natočil celovečerní filmy jako Květy byly její láskou (2024, premiéra v Tribece), The Field Guide to Evil (2018, antologický film/řecký segment, premiéra na SXSW, Norsko (2014, premiéra v Karlových Varech). Vydal hudební nahrávky v mezinárodních vydavatelstvích (Optimo Music, Invisible Inc, Macadam Mambo a.o) a složil řadu soundtracků k filmům (Wednesday 04:45, Suntan, Cosmic Candy a.o).